İçinde yaşadığımız çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olmak son zamanlarda pek çoğumuzun gündeminde olan bir konu. Atıklarımızı azaltmak, enerjiyi akıllıca kullanmak ve ihtiyaçlarımız kadarını tüketmek için yılların getirdiği alışkanlıklardan teker teker kurtulmaya başladık. Biz farkındalıkla hareket ettikçe de “çevreye duyarlı olmak” kavramının ne kadar bütünsel olduğunu görmeye başladık. Sürdürülebilir bir hayat yaşamak isteyenler için yepyeni bakış açıları ve fikirler sunacak olan belgesellerden bir seçki hazırladık. İşte çevreye karşı duyarlılığınızı arttıracak 6 belgesel önerisi!

İlginizi çekebilir: 22 Nisan Dünya Günü: Dünya’ya Minnet Göstermenin 5 Yolu

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Tüketim toplumlarının insanlar üzerindeki en büyük etkisi ihtiyaçlar konusunda oluşturduğu illüzyonlar. İhtiyaçlarımız ve isteklerimiz arasındaki dengeyi kaybettiğimiz ve ihtiyacımızdan fazlasını tüketmeye başladığımız her an, doğaya gereğinden fazla yük oluyoruz demektir. “Daha azıyla hayat nasıl iyileştirilir?” sorusuna, sahip olduğumuz eşyaları nasıl minimalize edeceğimizi anlatarak cevap veren belgesel daha az eşyanın nasıl daha fazla anlam ifade ettiğini de açıklıyor.

İlginizi çekebilir: “Panik Alışverişi” Değil Akıllı Alışveriş Yapmanın Adımları

Mercan Peşinde

2017 senesinde Sundance Film Festivali’nden ödülle ayrılan bu belgesel, iklim krizinin mercanlar üzerindeki yıkıcı etkisini gözler önüne seriyor. Mercanların ekosistemdeki yadsınamaz yerine ve önemine vurgu yaparak farkındalık yaratan belgesel, iklim krizine neden dur dememiz gerektiğini somut örneklerle açıklıyor. Başarılı sinematografisiyle her sahnesinden keyif alacağınız bu belgesel ekosistem farkındalığınızı bambaşka bir seviyeye çıkartacak.

İlginizi çekebilir: Evden Çıkmadan Ziyaret Edebileceğiniz 11 Muhteşem Yer

The Game Changers

Son yıllarda revaçta olan vegan beslenmenin çevreye olan pozitif etkilerini anlatan bu belgesel farkında olmadan doğaya verdiğimiz zararları gün yüzüne çıkartıyor. Etik değerlerimizi ve bütünsel sağlığımızı da vegan beslenmeyle nasıl iyileştirebileceğimizi anlatan bu belgesel, izleyen herkese yepyeni bir perspektif kazandırmayı hedefliyor.

İklim değişikliği: Gerçekler

İklim değişikliğinin dünyamız üzerindeki etkilerini tüm gerçekliğiyle konuşan Sir David Artenborough’un sunduğu bu belgesel içinde olduğumuz krizi fark etmemizi sağlayacak. Hala önlem almak için geç kalmadığımıza vurgu yapan belgesel, iklim sorunun çözülmediği noktada yüz yüze kalacağımız problemler konusunda oldukça aydınlatıcı bilgiler veriyor.

İlginizi çekebilir: İklim Krizi ile Mücadele İçin Neler Yapmalıyız?

Yedi Dünya Bir Gezegen

Kıtalar birbirinden ayrı konumlarda olsa da üzerilerinde yaşayan hayvanlar, bitkiler ve doğa bambaşka görünse de iklim değişikliğinin etkileri farklı şekillerde ortaya çıksa da gezegenimiz bir tane ve hepimizin başına er ya da geç aynı şey gelecek. İşte bu gerçekten yola çıkan ve dünyanın bambaşka köşelerinden iklim sorunun etkilerini gösteren belgesel, bizi önlem alamayacak olan tüm canlılar adına duyarlı olmaya davet ediyor.

Stacey Dooley: Fashions Dirty Secrets

Çevreyi en çok kirleten sektörlerin başında gelen moda dünyasının kirli yüzünü anlatan bu belgesel, hızlı moda markalarının çevreye ve insanlara verdiği zararı gözler önüne seriyor. Etik değerlerin yok sayan çevreye duyarsız üretimin ulaştığı son noktayı ve neden bir şeyler yapmamız gerektiğini öğrenmek için hepimizin görmesi gereken gerçekleri açığa çıkartıyor.

İlginizi çekebilir: Beslenme Alışkanlıklarınızı Değiştirecek Belgesel ve Podcastler

BLOOM SHOP