İzolasyon döneminde sosyal ve kültürel aktiviteleri sürdürebilmek için üretilen yaratıcı çözümler, ev konforunda akıl almaz deneyimler yaşamamızı mümkün kılıyor. Teknolojinin de desteğini arkasına alan kültür, sanat ve eğlence mekanları geçici olarak ziyarete kapatılmış olsalar da sundukları deneyimi günümüzün “karantina” şartlarına uyarladılar. Doğa harikalarından sanat başyapıtlarına ve mimari şaheserlere kadar, dünyanın en turistik mekanlarının başlattığı bu sanal turları evinizin konforunda deneyimlemek istiyorsanız bu yazıya bir göz atmanızda fayda var. İşte evden çıkmadan ziyaret edebileceğiniz 11 muhteşem yer!

İlginizi çekebilir: Evden Takip Edebileceğiniz Sanat Etkinlikleri

Louvre

Kutsal koridorları, cam piramidi ve içinde barındırdığı sanat başyapıtlarıyla bu günlerde kapılarını ziyaretçi girişine kapatmış olan Louvre, sanat ve deneyim severlere dünyaca meşhur eserlerinin bir kısmını sanal olarak ziyaret etme şansı veriyor.

Evinizde geçirdiğiniz günlerde dünyanın en büyük ve ünlü sanat müzesinde bir tur atmak isterseniz orijinal sitesi üzerinden linkten daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Monterey Körfez Akvaryumu

Strese ve endişeli ruh haline iyi geldiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış olan akvaryumların sanal veya gerçek olması ruh hali üzerindeki olumlu etkilerini değiştirmiyor! El ele tutuşan su samurlarını, ışıl ışıl parlayan denizanalarını ve yosun ormanlarını canlı olarak seyredebilme imkanı sunan Monterey Körfez Akvaryumu, merak eden herkesi Kalifornya kıyılarından Pasifik Okyanusu’na misafir ediyor.

Penguenler, köpek balıkları ve mercanları canlı olarak deneyimlemek isterseniz Monterey Körfez Akvaryumu’na bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kuzey Işıkları

Genellikle uzun bekleyişler, soğuk hava, ısınmak için kapalı bir mekan arayışı ve şans üzerine kurulu olan Kuzey ışıkları turizmini evinizin konforunda yaşamak ve doğanın en muhteşem ışık şovuna evinizin salonundan dahil olmak için bu linki kullanabilirsiniz. Bu arada, Kuzey ışıklarını seyretmek için en verimli dönem kış sonu ve ilkbahar başı!

MoMA

Geçtiğimiz sene genişlettiği alanı ve yeni galerileriyle kapılarını yeniden açmış olan MoMA sanatseverler için bu sene de sanal kapılarını açıyor. Dünyaca ünlü koleksiyonunda kült sanat eserlerinden modern sanatın en uç örneklerine kadar yer veren MoMA’yı Google Arts & Culture üzerinden ziyaret edebilirsiniz.  

Versay Sarayı

Kraliçe Marie Antoinette ve Kral 16. Louis’nin görkemli hayatlarını geçirdiği aynalı koridorlara, sanat eserini andıran tavanlara ve kusursuz görünen kraliyet bahçesine yakından bakmak isteyen herkese sanal kapılarını açan Versay Sarayı’nda bir tur atmaya ne dersiniz? Krallara ve kraliçelere layık bir saray turu atmak için Versay Sarayı’na bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Taç Mahal

Babür İmparatoru’nun 17. yüzyılda çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden eşinin anısına yaptırdığı bu mimari şaheser dudak uçuklatan bedeli ve romantik atmosferiyle UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Her yıl ortalama 8 milyon turiste ev sahipliği yapan Taç Mahal’i bu linkten ziyaret edebilirsiniz.

The British Museum

8 milyon’dan fazla esere sahip olan koleksiyonuyla dünyanın en büyük müzelerinden bir tanesi olarak gösterilen The British Museum, kapılarını sanal dünyaya da açıyor. Koleksiyonundaki en küçük parçalardan en büyüklerine kadar hepsini sanal versiyonunda da sergileyen ve anlatım yapan The British Museum’ı evinizden ziyaret etmek isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz.

Safari

Doğal hayatı maksimumunda deneyimlemek isteyen herkesin yapılacaklar listesinde yer alan safari, sizin için evinizin salonuna kadar geliyor! Aslanları takip etmek, leoparları ve sırtlanları kovalamak, yaban arılarının ve fillerin peşine takılmak isterseniz bu linkle Afrika’nın acımasız yaban hayatına konuk olabilirsiniz.

Sidney Opera Binası

Sidney Limanı’nı hiç görmediyseniz bile oradaki beyaz yelkeni andıran ve dünyanın en fazla fotoğraflanan opera binasını mutlaka görmüşsünüzdür. Verdi’nin Luisa Miller’ını izlemek ve performanslar arasında eşsiz bir mimarinin tadını çıkartmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Çin Seddi

Çin’in Wuhan kentinde başlayan Koronavirüs salgını kontrol altına alınmış olsa da Çin Seddi’ni bir süre daha evden ziyaret etmek güvenli olabilir. Kilometrelerce uzunluktaki bu dünya harikasını pijamalarınızla ve pofidik terliklerinizle ziyaret etmek isterseniz bu linkle dünyanın öteki ucuna ulaşabilirsiniz!

Hawaii Yanardağlar Ulusal Parkı

Tropikal ormanları, dev dalgaları ve birbirinden lezzetli bowllarıyla ünlü olan Hawaii’nin volkanik yüzünü keşfetmeye hazır mısınız? Kaya oluşumlarını, lav sızıntılarını ve aktif volkanları deneyimleme fırsatı bulacağınız bu sanal tur kuşkusuz unutulmaz bir macera olacak! Helikopter turlarıyla yağmur ormanlarını ve lav püskürten volkanları Arts and Culture üzerinden evden çıkmadan ziyaret edebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Evde Keyifli Vakit Geçirmenin 7 Yolu

BLOOM SHOP