Sosyal izolasyon günlerinde evde vakit geçirerek hem bireysel hem de küresel sağlığı korumaya devam ediyoruz. Birçoğumuz uzun zamandır vakit bulamadığımız aktivitelerimize geri dönerek ilk adaptasyon günlerini tamamladık. Süreç belirsizliğiyle devam ederken eğer siz de zaman zaman sıkılmaya başladığınızı hissediyorsanız yalnız değilsiniz. İşte günlerinizi daha renkli, yaratıcı ve eğlenceli hale getirmenize yardımcı olacak, evden de takip edebileceğiniz sanat etkinlikleri.

1. Mubi ile film dünyası

En yeni festival filmlerinden özel gösterimlere, her yerde bulamayacağınız seçkilerin yer aldığı “Mubi” kapsamlı bir dijital film platformu. Önceden yalnızca sinema bölümü öğrencilerine ve öğretmenlerine ücretsiz olan platform, şu an bütün öğrenciler için ücretsiz. Tek yapılması gereken öğrenci mail adresiyle bir hesap açmak. Genel kullanıcı için de uygun fiyatlı bir ücretlendirmesi olan platform, geniş skalası, özgün film listeleri ve her gün yenilenen seçenekleriyle yeni yapımlar keşfetmeniz için birebir.

İlginizi çekebilir: Sosyal İzolasyon Günlerinde Mod Yükselten Film Önerileri

2. Tiyatro

12. Gece

Şehir Tiyatroları artık evlerde. İzolasyon süreciyle birlikte online olarak yayınlanmasına karar verilen oyunlar, hem yetişkin hem de çocuklara hitap eden programlarıyla sahneye ara vermeyecek. Daha fazla bilgi için, kultursanat.istanbul adresini, İBB Kültür mobil web uygulamasını ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Bugünün online programı: Saat 20.00’da “Geç Kalanlar” isimli oyun izleyiciyle buluşacak.

Dünya oyunlarına göz atmak isteyenler için de Londra’nın gözde tiyatrosu “Globe Theatre”, Globe Player isimli sitesi üzerinden ücretsiz üyelik imkanıyla cüzi fiyatlara en ünlü oyunları kiralayıp izleyebilmenize olanak tanıyor. Aynı şekilde “Broadway”in arşivlerinin yer aldığı, ilk 7 gün ücretsiz olarak deneyimleyebileceğiniz platforma da Broadway Hd üzerinden ulaşabilir, ünlü performans ve oyunları evinizden izleyebilirsiniz. Tüm tiyatroseverlerin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun.

İlginizi çekebilir: Binnaz Dorkip ile Dans ve Beden Farkındalığı

3. Online konserler

Berlin Filarmoni Orkestrası

Şu anda birçok müzisyen, müzik platformu ve opera binası, performanslarını online olarak tüm dünyaya açmış durumda. Viyana Devlet Operası’ndan Metropolitan Opera’ya birçok özel mekanda gerçekleşen kapalı gişe performansları ve etkinlikler ücretsiz olarak deneyimlenebiliyor. Üstelik Berlin Filarmoni Orkestrası gibi bazı orkestralar, gelecek etkinlikleri de canlı yayınla ücretsiz olarak izleme fırsatı sunuyor.

Müzik camiası Türkiye’de de radyo yayınları, Youtube içerikleri ve online konserlerle karantina sürecine destek veriyor. Zorlu PSM’nin başlattığı online konserler serisinin yanı sıra Kendine Has, Carte d’or, RedBull gibi platformlar da sevilen sanatçıları desteklemeye devam edecek. Konser tarihlerine güncel olarak ulaşabilmek için #PSMyleKal, #MüzikleKal gibi hashtagleri, müzik platformlarını veya sevdiğiniz yerli ya da yabancı sanatçıların sosyal medya hesaplarını takip etmeniz yeterli.

Bugünün online programı: Saat 22.00’da “Fatima Hajji” Zorlu PSM yayınında.

4. Sanal sergi turları

MoMA

Koronavirüs gündemi, birçok sanat eserini yeni bir hashtag altında bir araya getiriyor: #MuseumFromHome. Bu hashtag üzerinden binlerce iş ve galeriye ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda 500 farklı müze ve galeriyle anlaşan Google Arts & Culture, Van Gogh Museum’dan National Gallery’e birçok ünlü mekanın içinde sanal sokak görünümüyle dolaşma imkanı sunuyor. Pera Müzesi’nin de içinde yer aldığı Google Arts & Culture, süreç boyunca birçok farklı sanatçının çalışmalarını incelemenize destek sağlayabilir. İstanbul Modern’in 2015-2018 yılları arasında ziyaretçileriyle bir araya gelen “Sanatçı ve Zamanı” isimli koleksiyon sergisini de yine kendi sitesi üzerinden sanal turla keşfedebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sanat Terapisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her ŞeyYağmur Baki

1994 yılında doğan Yağmur, Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Erasmus kapsamında Barselona Üniversitesi’nde Filoloji dersleri aldı. Mezuniyetinin ardından basılı yayınlarda editör ve içerik yazarı olarak çalıştı. Aynı zamanda yayınevi bünyesinde dünya edebiyatı kapsamındaki edebiyat, felsefe ve tarih kitaplarını yayına hazırladı. Şu anda Live To Bloom’da editör...BLOOM SHOP