Mükemmel kariyeri, eşi, evi, yaşamı arayışımız bize kim olduğumuzu, hayatta ne yaptığımızı ve amacımızı sorgulatabiliyor. Astroloji gibi bizi bize tanıtacak sistemler, kendimizle kalarak uzun sorgulamalar sonucu bulabileceğimiz bilgiyi daha hızlı sunabiliyor. Aynı zamanda güçlü ve zayıf olduğumuz noktalarımızı öğrenip bunları geliştirmemize, evrenle bir bütün olup onunla iş birliği yaparak hayatımızı daha kontrollü yaşamamıza olanak sağlıyor. Peki bu noktada adını son zamanlarda sık duyduğumuz Human Design tam olarak nedir?

İlginizi çekebilir: Kendimizle Olan Bağı Güçlendirmenin Yolları

Human Design (insan tasarımı)

İnsan Tasarımı (Human Design), bir zamanlar reklamcı olan Ra Uru Hu tarafından İbiza’da yaşadığı spiritüel olaylar sonucu ortaya çıkan bir sistem. Ortaya çıkış hikayesini dinleyince ben dahil pek çok insana güvenilir olmayan, uydurma bir şey gibi gelse de öğrendikçe ve derinlere indikçe aslında gerçekten çalışan ve doğru bir sistem olduğunu fark ediyorsunuz.

Sistem herhangi bir inanca değil mantıklı ve analitik bir temele dayanıyor. Human Design astroloji, I’Ching, Kabala ve çakra sistemi gibi dört eski bilgelik geleneğini ve kuantum fizik gibi modern bir bilimi alarak yeni bir sistem yaratıyor. Human Design’ın bilimsel dayanağı nötrinolar, çok küçük de olsa bir kütlesi bulunan parçacıklar ve her şeyin içinden geçebildikleri için geçtikleri yerde bir iz, bir bilgi bırakıyorlar.

Human Design, hayat kalitemizi nasıl iyileştireceğimiz, ilişkilerimizde ya da kariyerimizde doğru kararı nasıl verebileceğimiz, hayatın getirdiği zorlukların üstesinden yıpranmadan nasıl geleceğimiz konusunda bize rehberlik yaparak adeta hayatımızı tüm potansiyeliyle yaşayabilmemiz için bir kılavuz haline geliyor.

Yaşam tasarımınızdaki şekiller ve anlamları

Kendi tasarımınızı çıkardığınızda karşınıza karmaşık görünen semboller, rakamlar, şekiller, çizgiler ve renkler göreceksiniz. Bu tasarımda 9 merkez, 36 kanal ve 64 kapı yer alıyor. 9 merkez (Taç, Zihin, Boğaz, Benlik, Sakral, Duygular, Dalak ve Kök), çakralardan dolayı belki de en tanıdık gelecek olanlar. Bunlar, içimizdeki enerji akışını düzenleyen, enerjiyi alıp dönüştüren merkezlerdir. Tasarımınızda renkli olan merkezler tanımlı, renksiz/beyaz olan merkezler ise tanımsızdır. Tanımlı merkezler sizin sabit ve tutarlı, her zaman güvenebileceğiniz alanlarınız. Tanımsız olanlar ise şekillendirilebilen, esnek; o merkezi tanımlı biriyle birlikte olduğunuzda değişkenlik gösterebilen enerjilerinizdir.

Merkezleri birbirine bağlayan 36 tane kanal vardır ve bu kanalların giriş ve çıkışlarında 64 tane kapı bulunur. Tasarımınızda kapıları temsil eden bazı sayılar göreceksiniz, bu sayılar herkeste aynı yerde ve aynı dizilimdedir. Ancak bazıları açık ya da kapalıdır ve tasarımınızın daha spesifik bileşenlerini oluştururlar.

Tasarımınıza baktığınızda aynı zamanda bilinçli ve bilinçsiz olmak üzere iki ayrı sütun halinde ve iki farklı renkte bazı semboller ve yanlarında da sayılar göreceksiniz. Bazı kanallarınızın bu iki renkle boyalı olduğunu da görebilirsiniz. Bilinç, doğum anınızda hesaplanan ve kasıtlı yaptığınız, farkında olduğunuz davranışlarınızdır. Bilinçsiz ise doğumunuzdan üç ay öncesi baz alınarak hesaplanan ve istemsizce yaptığımız davranışlarımızdır.

Doğumdan üç ay öncesinin hesaplanmasının sebebi, beyin dalgaları ve nöronların hızlı bir şekilde gelişmesinden kaynaklanan düşünme, hissetme, hatırlama gibi özelliklerin oluşması ve bazı kişilere göre de ruhun bedene girdiği dönem olmasıdır. Bilinçli ve Bilinçsiz sütunlarının altında astrolojiden tanıdık gelebilecek gezegen sembolleri bulunur. Bunlar hangi kapıların açık olduğunu yani hangi merkezlerin tanımlı olduğunu belirler.

Hangi merkezlerinizin tanımlı olup olmadığına ve diğer hangi merkezlerle bağlantılı olduğuna göre belirlenen 5 tip vardır: Gerçekleştiriciler (Manifestör), Üreticiler (Jeneratör), Gerçekleştiren Üreticiler (Manifesting Jeneratör), Göstericiler (Projektör) ve Yansıtıcılar (Reflektör). Tipler, kişinin en derin bilgilerini ortaya çıkarır; nasıl bir insan olduğunuz, hayatınızda ilerlerken nasıl bir tutum sergilemeniz gerektiği ve o şekilde davranmazsanız yaşayabileceğiniz bazı sonuçlar gibi.

İlginizi çekebilir: Myers Briggs Kişilik Tiplerine Göre Ruh Eşin Kim?

Kendi tasarımınızı daha detaylı öğrenmek için ne yapabilirsiniz?

Human Design, uzmanlarının bile henüz tam anlamıyla çözemediği çok derin ve karmaşık bir sistem. Her bir özelliğini burada anlatabilmek mümkün değil ancak kendi tasarımınızı çözebilmek için, evde kaldığımız bugünlerde öğrenmek isteyebileceğiniz gizemli ve bir o kadar da eğlenceli bir şey. Jovian Archive ve My Body Graph gibi birçok platform üzerinden kendi tasarımınızı çıkarmanız ve bu konuda bilgiler bulmanız mümkün.

Eğer isterseniz Chetan Parkyn’in “Human Design (İnsan Tasarımı)- Özünüzdeki İnsanı Keşfedin” kitabı da özellikle Türkçe kaynak isteyenler için birebir!Doğa Tuna

Doğa, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun. Yeni şeyler öğrenip araştırmayı sevdiği gibi, bilimi daha anlaşılabilir bir dille başkalarına aktarmayı da çok seviyor. Yaşam tarzımızın bizi şekillendirdiğine inanan Doğa, çoğunlukla düşündüklerimizin, yediklerimizin, cildimize sürdüklerimizin ve hareketlerimizin bizim üzerimizdeki etkilerine odaklanıyor ve bunlarla ilgili araştırmalar yapıyor....BLOOM SHOP