1940 yılında, anne-kız olan Isabel Briggs-Myers ve Katharine Briggs, Carl Jung’ın “Psikolojik Tipler Teorisi”nden yola çıkarak birbirinden farklı kişilik tiplerini analiz edebilmek adına bir sistem keşfetti. Bu sistem 16 farklı kişilik tipi çerçevesinde şekillendi ve ortaya çıkan Myers Briggs kişilik tipleri, tespitleriyle her birimizi şaşırtan bir oluşum haline geldi.

Kişilik tiplerinin belirlenme matematiği; dış dünyaya karşı tutumumuz, çevreyi algılama içgüdümüz, düşünce ve duygularımızın oranı, karar verme yetimiz ve kendimizle olan ilişkimiz kapsamında 5 farklı kategoriden oluşuyor.

Sizler için hazırladığımız kişilik tipleri karşılaştırması için öncelikle kendi kişilik tipinizi 16 Personalities’in orijinal sitesinden ya da Türkçe versiyonu üzerinden keşfedebilir, hemen ardından da kendi karakterinizle uyum gösteren kişilik tipini öğrenebilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Myers-Briggs Kişilik Tipleri ve Özellikleri

Analistler

Mimar (INTJ-A / INTJ-T)

Hayalperest ama mantıktan da şaşmayan Mimar, belirsiz olana karşı büyük bir gerginlik duyar. Özellikle de ilişkilerinde garantici bir tavır benimser, her şeyi önceden görmek ve bilmek ister. Arada kalma hissi Mimar’ın mutsuz olma sebebidir.

Onun bu yönünü yumuşatmasına yardımcı olabilecek Kampanyacı (ENFP) ve Tartışmacı (ENTP), Mimar’ın hayatına daha fazla cesaret ve mental rahatlık katmaya yardımcı olabilir ve bu sayede birlikte uyumlu bir ilişkinin temelini oluşturabilirler. 

Mantıkçı (INTP-A / INTP-T)

Son derece realist ve yenilikçi bir tavra sahip olan Mantıkçı, zaman zaman çok fazla “teknik” olmakla suçlanır ve özellikle de ilişkilerinde eğlenceli yönünü ortaya çıkarmadığına dair eleştiriler alır.

Mantıkçı’nın kendi halindeki stabil yönünü değiştirmeye yardımcı olabilecek Önder (ENFJ) ve Buyurucu (ENTJ), baskın karakterleriyle Mantıkçı’yla yaşadıkları ilişkinin yönlenmesi gereken taraflarını belirleyerek işleri kolaylaştırabilirler.

Buyurucu (ENTJ-A / ENTJ-T)

Buyurucu, karşısındakine iyilik yapmak isterken fazla buyurgan tavırlar sergileyerek istemeden de olsa özel alan ihlaline neden olabilir. 

Karşı tarafın düşünce ve duygularına fırsat tanımaya dikkat etmesi gereken Buyurucu’nun Arabulucu (INFP) ve Mantıkçı (INTP) ile birbirini destekleyen, cesaretlendiren, öneriler sunarken özel alanlara da saygı duymayı esas alan bir beraberliği olabilir.

Tartışmacı (ENTP-A / ENTP-T)

Tartışmacı’nın tartışma kapasitesi bazen can sıkıcı olabilir çünkü bazen bunu sırf eğlence olsun diye bile yapabilir! Bitmek bilmeyen sorgulamalarını denge altında tutabilecek ve ona zaman zaman sınırı aştığını çekinmeden söyleyebilecek kişilik tipleri arasında ise Mimar (INTJ) ve Savunucu (INFJ) bulunur. 

Mimar’ın ve Savunucu’nun içe dönük yapısı ve sakin tavrı, Tartışmacı’nın hararetini de dinginleştirmeye yardımcı olur ve ilişkiyi daha huzurlu bir temele yerleştirir.

Diplomatlar

Savunucu (INFJ-A / INFJ-T)

Savunucu, partnerinin duygu ve düşüncelerini analiz etmeye çok fazla vakit ayırdığı için kendi duygu ve düşüncelerine pek zaman bırakmaz. Bu nedenle genellikle iç sesini duymakta zorluk çeker. 

Savunucu için ideal ilişki, Tartışmacı (ENTP) ve Kampanyacı (ENFP) ile yeni fikirler oluşturup planlar kurmak ve bol bol analiz yapmak üzerine kuruludur. Tartışmacı ve Kampanyacı’nın, fikir dünyası Savunucu’nun kendini daha fazla beslemesine de yardımcı olur.

Arabulucu (INFP-A / INFP-T)

Kibar ve fedakar Arabulucu, duyguları anlamada ustadır ancak onları nasıl yöneteceği konusunda zorluk çeker. Bu nedenle sinirlendiğinde genellikle pasif agresif bir tutum izlemeye yönelir. Bu da ilişkilerinde belirsizlikler yaşamasına neden olur.

Buyurucu (ENTJ) ve Önder (ENFJ) ile birlikte risk almayı, cesur olmayı ve gerçekten istediğinin peşinden gitmeyi öğrenebilecek olan Arabulucu, duygularını anlayabilen bu karakter tipleriyle mutlu bir ilişki yakalayabilir. 

Önder (ENFJ-A / ENFJ-T)

Önder harika bir partnerdir, karşı taraf için yapmayacağı şey yoktur. Onunla yaşanan bir ilişkide her şey kusursuz gibi görünür.

Ama sürekli her şey çok iyi ve çok yolundaymış gibi davranmaktan yorulan Önder, Arabulucu (INFP) ve Mantıkçı (INTP)’nın dengesine ihtiyaç duyar. Arabulucu ve Mantıkçı ikili ilişkisinin yanı sıra bireysel zaman geçirmekten de hoşlanır, bu da Önder’in sürekli bir şeyleri yoluna koyma dürtüsünü bastırmaya yardımcı olur.

Kampanyacı (ENFP-A / ENFP-T)

Kampanyacı duygusaldır, bağlılıktan hoşlanır ve karşı tarafa duyduğu sevgi ve ilgiyi göstermekten çekinmez. Buradaki tek sorun, zaman zaman kampanyacının kendi duygusal ihtiyaçlarının farkına varamaması ve gereğinden fazla emek veren taraf haline gelmesi olabilir.

Mimar (INTJ) ve Savunucu (INFJ) Kampanyacı’nın üzerine düşüneceği, gizemini çözmek için uğraşacağı ve ortaklaşa enteresan fikirler üretebileceği karakter tipleridir. Bu nedenle Kampanyacı, bu iki karakterle aradığı dinamik, ideal ilişkiye ulaşabilir.

İlginizi çekebilir: Myers-Briggs Kişilik Tipleri: Dışa ve İçe Dönük Tipler İçin 5 Öneri

Gözcüler

Lojistikçi (ISTJ-A / ISTJ-T)

Biraz romantizmin, Lojistikçi’nin ilişkilerini düzenleyecek en önemli faktör olduğu söylenebilir. Pragmatizmi ve gerçekçiliği merkez alan Lojistikçi, sevgisini ve ilgisini belli edemediği durumlar yüzünden genellikle partneri tarafından tepkisizlikle itham edilir. 

Girişimci (ESTP) ve Eğlendirici (ESFP) kişilik tipleri, Lojistikçi’nin sert yapısını yumuşatmak, katı kurallara esneklik getirmek için ideal partnerler olabilir.  

Savunmacı (ISFJ-A / ISFJ-T)

Koruma ve korunma içgüdüsü yüksek, kendini işine ve sevdiklerine adamayı seven Savunmacı, ilişkilerinde stabillikten hoşlanır. Bu karakterin partneriyle mutluluğu yakalamasının püf noktası, daha açık bir tavır benimseyerek ne istediğini veya istemediğini açıkça belirtmesidir. 

Eğlendirici (ESFP) ve Girişimci (ESTP) ile çok iyi anlaşan Savunmacı, kabuğunu kırmak ve dengeli bir ruh haline gelebilmek için bu karakterlerin aktif ve spontane hayat tarzından faydalanabilir.

Yönetici (ESTJ-A / ESTJ-T)

Dominant bir karaktere sahip olan Yönetici, duygularının farkındadır ama onları yok sayarak yaşamayı tercih eder. Çünkü duygularını belli ettiğinde karşısındakilere savunmasız kalacağını düşünür. 

Yöneticiye cesaret, denge, huzur ve rahatlık sağlayabilecek kişilik tipleri Maceracı (ISFP) ve Becerikli (ISTP)olabilir. Çevreyi algılama konusunda duyarlı olan Yönetici, bu özelliğiyle Maceracı ve Becerikli ile benzerlik gösterir. 

Konsül (ESFJ-A / ESFJ-T) 

Sosyal ve eğlenceli Konsül, fazla mütevazı ve yardımsever tavrıyla ilişkisindeki tüm yükleri de tek başına sırtlamaya çalışır. Tartışmalarda bütün suçu kendi üzerine alma konusunda ustadır. Konsülün ilişkide mutluluğu yakalamasının en basit yolu, olayları şahsi algılamamasından geçer. 

Maceracı (ISFP) ve Becerikli (ISTP) ile harika bir uyum yakalayabilecek olan Konsül, iletişim anlamında onları zorlayıcı bulmaz ve yanlış anlaşılmalarla vakit kaybetmez. Böylece çok fazla yük ve sorumluluk almak zorunda da kalmaz.

Kaşifler

Becerikli (ISTP-A / ISTP-T)

İş bitirici ve maceraya düşkün Becerikli, ilişkilerin sabır ve anlayışla yürüdüğüne inanır. Anlayış kısmına güvenerek beraberliğinde ipleri çok fazla ele almak istemez ve biraz da partneri tarafından anlaşılmayı bekler.

Becerikli ile uyum gösterebilecek kişilik tiplerinden Yönetici (ESTJ) ve Konsül (ESFJ) saygılı, iletişimi kuvvetli, huzurlu bir ilişki ortamı yaratmaya yardımcıdır.

Maceracı (ISFP-A / ISFP-T)

Sanatsal yönü gelişmiş, yeni deneyimlere atılmaktan keyif alan Maceracı, onu aşağı düşürecek insanlara karşı kendini korumaya çalışır ve biraz mükemmeliyetçi bir tavırla etrafındakilere sınır çizer. 

Onun sınırlarını anlayabilecek ve bu sınırları aşmasına yardımcı olabilecek Yönetici (ESTJ) ve Konsül (ESFJ) yaratıcılığı beslemekle birlikte Maceracı’nın organize olmasına ve sakin kalmasına da destek sağlayabilir.

Girişimci (ESTP-A / ESTP-T)

Hayattan zevk alan, enerjik tavırlı Girişimci, duyguları inkar etmez ama kötü duygulardan da kaçma eğilimi gösterir. Kalp kırıklığı, suçluluk, bağlılık gibi duygular onda endişe yaratabilir. 

Kendisiyle benzer pozisyonda olan Savunmacı (ISFJ) ve Konsül (ESFJ) duygular konusunda daha cesaretli bir tavır gösterdikleri için Girişimci’yi bu alanda yüreklendirebilir ve daha atılımcı bir ilişkinin zeminini oluşturabilir.

Eğlendirici (ESFP-A / ESFP-T)

Eğlenceli ve coşkulu Eğlendirici’nin ilişkilerinde problem yaşadığı konu genellikle bencilliğidir. Çok fazla kendine odaklanan ve partnerinin hislerini, düşüncelerini ikinci plana atan Eğlendirici’nin biraz da ikili düşünmeyi pratik etmesi gerekebilir. 

Lojistikçi (ISTJ) ve Savunmacı (ISFJ) gibi sakin, sessiz ve mantık yüklü kişilik tipleri, Eğlendirici’nin kararlarını mantık çerçevesinde oluşturmasına yardımcı olabilir. 

Kaynak: Well and Good, 16 Personalities, Myers Briggs Foundation

BLOOM SHOP