Myers-Briggs kişilik tipleri testiyle, 16 farklı kişilik tipi arasından kendi karakterinizi bulmanıza yardımcı olacak yazımızı geçen ay yayınlamıştık. Şimdi de bu kişilik tipleri arasından içe ve dışa dönük karakter tiplerine özel olarak daha sağlam adımlarla yaşamınızı yönlendirebilmenize yardımcı olabilecek 5 öneri hazırladık. 

İçe dönük kişilik tiplerine özel 5 öneri

Utangaç, sessiz ve kendi iç dünyasında yaşamayı tercih eden içe dönük bireyler, davranış ve düşünce şekilleriyle dışa dönük karakter tiplerinden ayrılır. İçe dönük düşünce tarzının negatif bir durum olmadığının, yalnızca birkaç farkındalık yaratacak bakış açısıyla hem kendi dünyanızda hem çevrenize karşı birtakım gelişme ve iyileştirmeler yaratabileceğinizin bilincine daha rahat erişebilmeniz adına 5 faydalı önerimiz var:

1. Fark edin

Mizacınızın ve karakter özelliklerinizin pozitif özelliklerinin farkına varın. İçe dönük olmak, kişisel gelişim ve kendinizi kritik edebilmeniz adına çok etkili bir karakter özelliğidir.

2. Sendelemekten korkmayın

Karşınıza çıkabilecek keyifsiz durumlar, kötü şans ya da canınızı sıkacak insanlar sizi belki önce düşürür. Fakat sonra, kaldığınız yerden daha güçlü bir şekilde doğrulmanıza yardımcı olur. Negatif düşünerek yenilgi bayrağını çekmeyin.

3. Kabullenin 

Yalnız vakit geçirmekten hoşlanıyor olmanız asosyal olduğunuz anlamına gelmez. Dışa dönük insanların yaptığı gibi bir bilgiyi anında paylaşmadan önce sindirene kadar düşünüyor ve irdeliyor olmanız da herhangi olumsuz bir anlam taşımaz. Özelliklerinizi kabullenin.

4. Özgüvensiz olmak ve içe dönük olmak arasındaki farkı anlayın

Yeteneklerinizin, kapasitenizin ve sizi diğer insanlardan ayıran farklı yönlerinizin bilincine varın. Bu konularda herhangi bir özgüvensizlik hissediyorsanız onu iyileştirmek için konunun üzerine gidin.

5. Hissettiğiniz gibi davranın 

Hassasiyetlerinizi anlayın, isteklerinizi iyice irdeleyin ve onların üzerine yoğunlaşın. Çevrenize karşı dışa dönük tavırlar sergilemek zorunda hissetmeyin. Sizi olduğunuz gibi kabul eden ve üzerinizde baskı uygulamayan insanlar biriktirin.

Dışa dönük kişilik tiplerine özel 5 öneri

Dışa dönük olmak, her zaman harika sosyal ilişkilere ya da iletişim becerisine sahip olmak anlamına gelmez. Çünkü dışa dönük bireyler genellikle sesli düşünmeye, akıllarına gelenleri düşünce süzgecinden geçirmeye fırsat bulmadan dillendirmeye eğimli olurlar. Kendileri ya da çevreleri için istenmeyen durumlara sebebiyet vermemeleri adına 5 önerimiz var:

1. Dinleyin 

Bir sohbet esnasında, çok sık bir şekilde karşınızdaki kişiyle aynı anda söze başladığınız ya da sık sık söz kestiğiniz oluyor mu? Eğer bu durumla çok sık karşılaşıyorsanız belki de konuşurken biraz daha heyecanınızı bastırmanız ve karşı fikirlere de yer açmanız gerekiyordur.

2. Fikir sorun 

Kafanızdaki konuyla ilgili kişisel olarak net bir fikre veya yargıya varmış olsanız da karşınızdaki insanlara mutlaka fikirlerini sorun. Yeni fikirlere ve yöntemlere açık olun. Farklı duygulara saygı ve sevgi gösterin.

3. Soru sorun 

Doğru anlaşılıyor musunuz? Size sordukları sorunun cevabını verdiniz mi? Bazen konu oradan oraya geçerken dağılabilir ve karşınızdaki insanlar sizin kafanızdan geçenlere yetişmeye zorlanabilir. Açık olun ve insanların sizi açıkça anlamasını sağlayın.

4. Özetleyin 

Karşınızdaki insanlar sizi gerçekten mi yoksa nezaketen mi dinliyor? Sohbet etmekten ve bir şeyler anlatmaktan keyif alıyorsunuz. Ama belki de konuyu özetleyerek kısaltmakta fayda var.

5. Saygı gösterin 

Sessizce oturmak veya yalnız kalmak isteyen insanlara anlayış gösterin. Anlamaya çalışın, empati yapın ve hatta belki bazen kendi içinize çekilerek sessiz kalmak size de iyi gelecektir, bunu kendinize hatırlatın.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP