Çevremize baktığınızda her alanda, her ortamda her biri farklı rollere sahip pek çok kişi ve kişilik tipi ile karşılaşıyoruz. 1940 yılında, anne-kız olan Isabel Briggs-Myers ve Katharine Briggs bu birbirinden farklı kişilik tiplerini analiz edebilmek adına yepyeni bir sistem keşfettiler.

Myers-Briggs kişilik tipleri testinin ortaya çıkışı

Carl Jung’ın “Psikolojik Tipler Teorisi”ne dayalı olan bu sistem, ilk olarak kitap şeklinde 1962 yılında piyasaya sunuldu. 1978 yılında da, “Lütfen Beni Anla” adlı kitapla geliştirildi. Günümüzde ise test olarak karşımıza çıkarak, milyonlarca kişi tarafından çözülmektedir.

Kişilik genellikle tamamen rastgele ve kişiye özel bir şey olarak tanımlanır. Çevresel etkenlerden, ilişkilerden, inançlardan etkilenerek şekillenir. Ancak kişilik tiplerini inceleyen teorilere göre, insanların dışarıdan gelenleri algılama ve yargılama sürecinde bazı belirli etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlere göre, kişilik 16 farklı tip ve 4 farklı kişilik özelliğinden oluşmaktadır. 

Kişilik tipleri özelliklerini okumadan önce testi bu linkler (orijinal sitesinden  ya da Türkçe versiyonu) üzerinden çözebilirsiniz. Test sonrası da, sizin için derlediğimiz kişilik tipi açıklamalarına bakıp değerlendirebilirsiniz! 

16 kişilik tipi özellikleri

ISFJ (Savunmacı)

Savunmacı karakter tipi sevdiklerinin iyi olup olmadığından emin olmaya ve onları desteklemeye kendilerini adamış durumdadır. Sıcakkanlı ve korumacıdır. Arkadaş grubunda biri ortadan kaybolsa ilk fark edecek kişi savunmacıdır.

ESFJ (Organizatör)

Her zaman yardıma hazır, detaycı, düzenli ve enerjisi yüksektir. Bir organizasyon olacaksa Organizatör kesinlikle o işin başında çoktan yerini almıştır. Sorumluluk bilinci yüksek ve yardımseverdir.

ISTJ (Lojistikçi)

Güvenilir, düzenli, dakik ve yardımseverdir. Aynı zamanda pratik ve gerçekçi olan Lojistikçiler bir işi vaktinde ve hakkını vererek yaparlar ve bununla kalmayıp başkalarına da öyle yapabilmeleri için yardımcı olurlar.

ESTJ (Yönetici)

Bir şeyleri ya da insanları yönetmek konusunda bir numaradırlar. Her zaman grubun lideri pozisyonundalardır. Durum analizi yetenekleri ve ikna kabiliyetleri oldukça yüksektir.

ESFP (Eğlendirici)

Spontane, eğlenceli ve coşku dolu olan Eğlendiriciler her zaman ortamın enerjisini yükselten oldukça sosyal olan karakter tipleridir. Başkalarına karşı daima güler yüzle yaklaşırlar.

ISTP (Becerikli)

Oldukça becerikli, pratik ve sadık olan bu kişilik tipi, ortamdaki en sosyal ve neşeli karakter olmasa da söz verdiğinde tutan, son derece destekçi ve yardımcı bir karakterdir.

ESTP (Girişimci)

Uçlarda yaşamaktan zevk alır. Eğlencelidir. Girdiği ortama kendisiyle birlikte taze enerji getirir. Yardımseverdir, kahraman olmayı ve takdir edilmeyi sever.

ISFP (Maceracı)

Eğlenceli ve gizemlilerdir. Tecrübe kazanmaya meraklıdırlar. Başkalarına karşı ilgilidirler ve verdikleri değeri açıkça göstermekten çekinmezler.

ENFP (Kampanyacı)

Coşkulu ve yaratıcı bir ruha sahip olan Kampanyacılar, karşılarındaki kişilerin içindeki gücü ve isteği dışarı çıkarmalarına yardımcı olurlar. Destekleyici ve yüreklendiricilerdir.

INFP (Arabulucu/Aşık)

Sevdikleri için yapamayacakları şey yoktur. Dürüst, sadık, destekleyici ve şefkatlidirler. Oldukça sosyallerdir ve insanları oldukları gibi kabul etmek gerektiğini savunurlar.

ENFJ (Önder)

Ortamdaki düzeni ve uyumu sağlarlar. Topluluk içerisinde karizmatik ve eğlenceli olmaları nedeniyle dikkat çekerler. Gizli duygu ve düşünceleri kusursuz bir şekilde ortaya çıkarabilme yetenekleri vardır.

INFJ (Savunucu)

Sessiz ve mistik bir tavra sahiptirler ve karşılarındaki insanların sıkıntılarını fark edip çözmek için onlara yardımcı olmaya gayret ederler.

INTJ (Mimar)

Her şey için bir planları mutlaka vardır. Oldukça stratejiklerdir. Başkalarının ne istediğini kavramak konusunda oldukça yeteneklilerdir.

INTP (Mantıkçı)

Enteresan bir mizah yeteneğine sahip olan Mantıkçılar öğrenmeye oldukça açıklardır ve yeniliğe açık tutumlar sergilerler.

ENTP (Tartışmacı)

Her konu için Tartışmacıların bir sorusu mutlaka vardır. Hayal güçleri sınırsızdır. Öğrenmekten inanılmaz derecede keyif alırlar ve bilgiye açtırlar.

ENTJ (Buyurucu)

Lider özelliğine sahip Buyurucular çevrelerindekileri her daim destekleyen ve herkes için mutlaka bir çıkar yol bulan karakterlerdir. Hayalperest ve güç sahibidirler.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP