Pazartesi sabahına uyandınız, hava henüz karanlık, hafta sonu yeni bitmiş; gününüz iş, okul, ders ve yapılacaklarla dolu… Belki de bu sebepler yüzünden yataktan hiç çıkmak istemiyorsunuz. Alarmı erteliyor ve kendinizi mutsuz hissediyorsunuz. Bunun adı “pazartesi sendromu!”


Pazartesi sendromu nedir?

Pazartesi günü, rahatlayarak ve eğlenerek vakit geçirdiğiniz keyifli hafta sonunun ardından gelen ilk gün olduğu için haftanın günah keçisi olarak seçilir. Pazartesi günlerinin sevimsiz olması algısının çok daha ötesinde, güne özel olarak yapılan araştırmalar ve enteresan sonuçlar bulunmakta.

  • 1972-1978 yılları arası Amerika’da analiz edilen 129,621 intihar vakası araştırmasında en çok pazartesi günleri intihara teşebbüs edildiği saptanmıştır. 
  • Başka bir araştırmaya göre, pazartesi günleri kalp krizi, felç ya da ani ölüm vakalarının gerçekleşme riski diğer günlere göre artış göstermektedir. Aynı araştırma, tatil ilan edilen pazartesi günlerinde bu rahatsızlıkların görülme oranının düştüğünü belirtiyor.
  • İrlanda’da yapılan bir araştırma, hafta sonu alınan alkolden sonra kan basıncının özellikle pazartesi günleri oldukça yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Pazartesi günleri kendinizi keyifsiz bir ruh hali içinde bulmanızın nedeni yoğun geçen bir hafta sonunun ardından halsiz ve sağlıksız hissetmeniz olabilir.

Pazartesi sendromu belirtileri

Genel olarak yorgunluk, endişe, stres, konsantrasyon eksikliği, uyku hali, motivasyon eksikliği pazartesi sendromu belirtilerinin arasındadır.

Pazartesi sendromu nasıl yenilir?

Pazartesinin gelişiyle yeni bir haftaya başladığınızı unutmayın!

1. Uykunuza dikkat edin

Pazar gecesi güzel bir uyku çekerek bedeninizi dinlendirmek sizi pazartesi gününün temposuna hazırlar. Haftaya yorgun ve uykusuz başlamamaya özen gösterin. Uykusuzluğun endişe, öfke ve karamsarlığa yol açan bir etken olduğunu unutmayın.

2. Beslenmenize özen gösterin

Sağlıklı bir beslenme düzeni yalnızca sağlıklı bir vücuda değil aynı zamanda olumlu bir ruh haline de fırsat yaratıyor. Yediklerinize dikkat etmek, sebze ve meyvelerle yeterli vitaminleri depolamak, bol su içmek enerjinizi toplamanız için özen göstermeniz gereken unsular.

3. Kendinize özel zaman yaratın

Gün içinde yapmanız gereken çok şey olabilir ama 24 saat içinde biraz dinlenerek kitap okumak, müzik dinlemek, sevdiğiniz tarzda bir film izlemek, kendinize özel bir saat yaratmak için yeterince vaktiniz var!

4. Gününüzü programlayın

Yapacağınız işleri öncelik sırasına koyarak adım adım takip ederseniz işler gözünüzde büyümez ve tahmin ettiğinizden çok daha kısa sürede sonuca ulaşır. 

5. Meditasyon yapın

Haftaya meditasyon yaparak başlamak içinizde pozitif duyguların uyanmasına yardımcı olur. Bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirir, kendinize vakit ayırmanızı sağlayan özel bir zaman dilimi olarak pazartesi sendromunuza iyi gelir.

6. İyi hissetmenizi sağlayacak ipuçlarına yer verin

Dışarı çıkmadan önce sevdiğiniz bir aksesuarı takmak, size iyi hissettiren bir kıyafet giymek, hafif bir makyaj yapmak ya da belki saçınıza fön çekmek pazartesi keyifsizliğini önlemeye yardımcı olabilir. Hoş görünmek kimin keyfini yerine getirmez ki! 

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Art of Living, Psychology Today

BLOOM SHOP