Her insan bir diğerinden farklıdır ve sorunları çözmenin birden fazla yolu vardır. Ancak bazı çözüm yolları diğerlerine göre sizi daha ileriye taşır, daha mutlu ve iyi bir yaşam için farkınızı ortaya çıkarmanıza yol gösterir.

Google kurucu ortaklarından Larry Page’e, “Dünyayı değiştirmeyi amaçlıyorsanız sabah uyandığınız andan itibaren bu motivasyon ile çalışmalısınız, bu da sizi ilerlemeye teşvik eder.” diye belirtiyor.

Bu yüzden kendinize bir sabah rutini belirlemek ve buna sadık kalmak, üretkenliğinizi arttırmak ve hedeflerinize ulaşmak açısından önemlidir.

Sabah rutini ne kadar önemliyse, iş çıkışından uyumaya kadar geçen sürede yaptıklarınız da bir o kadar önemlidir. Bunları iyi planladığınız takdirde sürekli şekilde takip edeceğiniz iyi alışkanlıklar kazanırsınız.

Akşam yatmadan önceki fiziksel ve ruhsal durumunuz sizi bir sonraki günkü performansınıza hazırlar. Eğer akşam rutininizi planlarsanız ve yine bu plana sadık kalırsanız ertesi gün için gerekli olan enerji ve motivasyonu da kendinize sağlama yolunda büyük bir adım atmış olursunuz.

Gündelik alışkanlıklarınızın kalitesini artıracak bu altı alışkanlığı kazanarak zamanınızı en iyi şekilde değerlendirebilir ve uzun vadeli hedeflerinize doğru büyük adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Plan yapın

Eğer gününüzü planlamamışsanız, her zaman yaptığınız ve size yarar sağlamayan şeylere yönelme eğiliminde olursunuz. Örneğin daha önceden akşam yemeğinizi planlamadığınız için akşam 6’dan sonra, sağlıksız atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Ancak planlamak için zaman ayırırsanız daha sağlıklı beslenme imkanı bulursunuz.

Sizi üç adım ileri taşıyacak bir plana sadık kalarak hayatınıza hükmedin. Dikkatinizin dağılmasını önlemek için, uzun vadede size yarar sağlayacak bir plan yapın, mesela yaratıcılığınızı dışa vurmak için bir yol veya bir fiziksel aktivite, bunu da rutininizin bir parçası haline getirin.

İş düşünmeye ara verin

Birçok insan işini düşünmeden bir dakika bile geçiremiyor. Hırs ve heves iş hayatı için faydalı olsa da aşırıya kaçtığında mental yorgunluğa yol açmaktadır. Buna ek olarak, araştırmalara göre gereğinden fazla çalışmak kalp krizi gibi sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Tüm insanların nefes almaya ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden, eğer hala yapmaya başlamamışsanız, dikkatinizi çekecek şeylerden uzakta olacağınız bir zaman belirleyin.

Örneğin akşam altıdan sonra telefonunuzu ve diğer teknoloji araçlarını bir kenara bırakın ve dikkatinizi hayatınızın daha önemli alanlarına yöneltin. Facebook’un COO’su Sheryl Sandberg, başta ne kadar zorlansa da bunu uyguladığını ve bunun ona huzur getirdiğini belirtiyor.

Unutmayın, yapılacaklar listeniz asla tamamen tamamlanmayacaktır. Bu yüzden ara vereceğiniz zamanları belirleyerek beyninize ve bedeninize mola hakkı tanıyın. Bu şekilde daha sonra yeniden işe devam etmek için gerekecek gücü toplamış olacaksınız.

Sosyalleşin

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, sosyal bağların az kurulması, ömrü kısaltarak yaşam kalitesini düşürüyor. Duygusal dengenizi korumak için önem verdiğiniz kişilerle iletişim kurmak için kendinize zaman ayırın.

Bütünsel olarak gelişmek istiyorsanız, sosyal ilişkileri sürdürmek rutininizin bir parçası olmalı. Uzun ve yorucu bir iş günü sonunda duygularınızı ve düşüncelerinizi dışa vurabileceğiniz bir yol bulmanız şarttır. Sağlıklı ilişkiler kurmanın ve bunları sürdürmenin hayata pozitif bakmanız üzerindeki etkilerini asla hafife almayın.

Yeni fikirler üretin

Akşam saatleri, gündüz işlerle meşgul olan beyninize yeni ve taze fikirler üretmek için tanınan en uygun zamandır. Bu ekstra zamanı yeni bakış açıları geliştirmek ve güzel bir kitap okuyarak bilgilerinizi artırmak için kullanın.

Başarılı iş insanları Oprah Winfrey ve Elon Musk gibi kişilerin kendi deyimleriyle doymak bilmeyen bir okuma iştahı vardır. Siz de okumak için kendinize düzenli şekilde vakit ayırın ve bu sayede perspektifinizi genişletmek kendinize yatırım yapın.

Meditasyon yapın

Vücudunuzun fiziksel sağlığına gösterdiğiniz önemi mental sağlığınız için de göstermeyi unutmayın. Her geçen gün daha fazla insan, yalnızca birkaç dakika oturup zihinlerini arındırmanın ne kadar çok pozitif etkisi olduğunu fark ediyor. Hafızanın güçlenmesi ve stresin azalması bu pozitif etkilerden yalnızca birkaçı.

Bildiğiniz gibi işin olduğu yerde çoğu zaman stres de mevcuttur. İşte bu yüzden hem vücudunuzu hem de zihninizi rahatlatacak aktivitelerle uğraşmak sizin için yararlı olacaktır. Meditasyonun birçok farklı türü vardır, örneğin yatmadan önce birkaç derin nefes almak da kolay bir meditasyon yöntemidir. Birkaç dakikalık bu sessizlikte ruhunuzu dinlendirin.

Ertesi güne hazırlanın

Her zaman bir sonraki gün yapacağınız işler için ön hazırlık yapın. Ön hazırlıktan kasıt fiziksel işlerden ziyade mental olarak yapılacak bir hedef listesi olabilir. Örneğin kafanızdan veya küçük bir not kağıdına bir sonraki gün yapmayı hedeflediğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Böylece sabah uyandığınızda bunları düşünüp planlamanız gerekmeyecek ve siz de bu işlere koyulmak için ekstra zaman kazanmış olacaksınız.

Özetle, performansınızı en üst düzeyde tutmak için akşam yaptığınız aktivitelere ve bu aktivitelerin sağlığınıza olan etkilerine dikkat etmek önemli. Akşamlarınızı, zihninizi ve bedeninizi stresten arındırıp yeniden başlatmak ve ertesi güne yenilenmiş bir enerji ile başlamak için kullanmalısınız.

Böylece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyleri ona sunarak her zaman formunuzun zirvesinde kalıp bir sonraki hedeflerinize ulaşma yolunda ilerleyebileceksiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Business Insider, Fast Company

BLOOM SHOP