Saatlerce çalışmaktan keyif alanlar?

Birçoğumuz iş yaşam dengesini kurabilmek ve sosyal hayatı ıskalamamak için fazla mesai yapmaktan keyif almayız. Ancak yetişmesi gereken işler varsa ve kariyer basamaklarını daha hızlı tırmanmak istiyorsanız “fazla mesai” hayatınızın bir parçası olabilir. Peki uzun çalışma saatlerini daha verimli hale getirmek ve bedeninizi bu tempoya en iyi şekilde hazırlamak için neler yapabilirsiniz? İşte fazla mesai ile başa çıkmanızı sağlayacak 6 basit öneriyi sizin için derledik!

Evden çalışın (eğer mümkünse)

Eğer işinizi evde çalışarak tamamlayabilecekseniz, ofisten çıkıp eve gidin! Yapacak çok işinizin olduğu, ofiste çalışmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Yaklaşık 10 saat boyunca çalıştığınız yerden başka bir yere geçmek zihinsel ve bedensel olarak size daha iyi gelecektir. Böylece daha motive çalışabilirsiniz.

Biraz mola!

Ofiste kalıp çalışmanız daha iyi bir alternatifse, ikinci mesaiye başlamadan önce mola verin. En az 5 dakika dışarıda yürüyün ve biraz temiz hava alın. Mola vererek veriminizi artırabilirsiniz, temiz hava da zihinsel becerilerinizi güçlendirir. Aynı zamanda protein ve sebzelerden oluşan akşam menüsünü de ihmal etmeyin. Böylece size gerekli olan enerjiyi de sağlayabilirsiniz.

Saat limitinizi aşmayın

Yetiştirilmesi gereken acil bir iş değilse, bedeninizin limitlerini zorlamayın. Gece saat 3’ten sonra yapacağınız işin kalitesi, sabah yapacağınız iş kadar iyi olmayabilir. Bu yüzden mesai saatinden daha erken güne başlayarak işleri tamamlayabilirsiniz. Erken kalkan yol alır!

Acil ve zorlayıcı olan işlerinize öncelik verin

Elinizdeki işler arasında iyi bir değerlendirme ve sonra da eleme yapın. Acil ve zorlayıcı olanları öne alın. Basit işleri sona bırakırsanız zor olanı bitirdikten sonra ikinci bir motivasyon dalgası başlayacaktır. Bu da yaptığınız işten keyif almanızı dahi sağlayabilir.

Başlamadan önce planlayın

Gece yarısı çalışırken, işi tamamlamanız için gerekli olan bir raporu ekip arkadaşınızdan almadığınızı fark ettiğinizi düşünün!! Kendinizi pek iyi hissetmeyeceğiniz malum. Bu yüzden mesaiye kalacak olsanız bile, planlamanızı iyi yapmanızda fayda var. Sizin için gerekli olan her işi yanınızda bulundurursanız belki uzun saatler ofiste kalmanıza bile gerek kalmayacaktır.

Kendinizi ödüllendirin

Çok çalışıp eve yorgun döndüyseniz, bir ödülü hak ettiniz demektir. Uykunuzu kaçırmayacak sevdiğiniz bir atıştırmalığı ödül niyetine yiyebilirsiniz ya da yapmaktan keyif aldığınız ne varsa ertelemeden kendinizi ödüllendirin!

Kaynak: The Muse, Huffington Post

BLOOM SHOP