Yaratıcılığınızı artırarak var olan potansiyelinizi beslemek mi istiyorsunuz? Tasarımcı Ayşe Birsel, masasındaki eşyalardan yola çıkarak oluşturduğu 10 dakikalık egzersiz çalışmasıyla yaratıcılığını artırmanı yollarını açıklıyor!

Birsel, “Her sabah uyandığımda ya bugün yaratıcı bir fikir bulamazsam diye düşünüyorum. Bunun tek çözümü de harekete geçmek.” diyor. Eşyalarla oynamanın, zihnindeki korkularını yenebilmenin bir yolu olduğunu belirtiyor.

Masanızda yedi objeniz olsun ve bu yedi objeden başka bir obje oluşturun. Ne isterseniz, karar sizin! Rastgele şeyler yapın ve mantık aramayın. Hiçbir kurala da bağlı kalmayın. Önemli olan 10 dakikadan fazla uğraşmamak. Çünkü 10 dakikadan sonra yaptığınız objeyi değiştirmeye ya da üzerinde fazla düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu yedi objeyi de her hafta değiştirmeniz de fayda var.

Buradaki asıl amaç çevrenizden, doğadan, insanlardan, hikayelerden, hayal gücünüzden ilham almak. Aynı zamanda eğlenmeyi de unutmamak! Çünkü yaratıcılığın ana unsurlarından biri de bu. Elde ettiğiniz obje hakkında endişelenmenize gerek yok. Kimse sizden Picasso olmanızı beklemiyor. Sizden beklenen aynı objeleri farklı sonuçlar için kullanabilmeniz.

Bu oyun neden işe yarıyor?

Beyninizin sağ tarafına yaratıcı olmanız gerektiği sinyalini yollayan bu oyun sayesinde, kendinizi yargılamadan yaratıcı olmanızı sağlayabiliyorsunuz. Bu oyunu yapacağınız işleriniz öncesinde bir ısınma turu olarak da değerlendirebilirsiniz.

“Yaratıcı olmanın bir koşulu varsa, o da eğlenceli olmak ve eğlenmeye açık olmaktır.” diyor Birsel. Çünkü eğlenmeye açık olduğunuz zaman, hata yapmaktan daha az korkarsınız ve ön yargılarınız azalır. Eğer içinizden “Bu kötü bir fikir!” diyorsanız, kendinize yaratıcı olmak için en büyük engeli koyuyorsunuz, unutmayın!

Elbette 10 dakika boyunca masanızdaki eşyalarla oynayarak dünyanın en yaratıcı insanı olmuyorsunuz. Sadece “Bu kötü bir fikir!” diyen sesinizi susturuyorsunuz ve eğleniyorsunuz.

Çevrenizde sevimli ya da enteresan objeler bulundurmamanız sizin için daha verimli iken size sıkıcı ve sıradan gelen ofis eşyaları ise sizin için daha faydalı. Çünkü elinizde bulunanları kullanarak bir şeyler yapmanız en iyisi! Masanızda güzel eşyalar bulunursa onları değiştirmek istemezsiniz. Ama ataç ve bantları kullanırken, aklınızda “Acaba bu eşyaları mahvediyor muyum?” gibi bir düşünceniz de olmaz. Hadi oyuna! 

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Fast Company, Entrepreneur

BLOOM SHOP