Tatil dendiği anda aklımıza ilk olarak deniz, kum, güneş ve sıcacık havalar gelse de kış mevsiminde şehir turizminin keyfi eşsiz oluyor. Kış destinasyonları ile karşımıza çıkan Avrupa kış aylarında, bir de kar yağıyorsa bambaşka bir deneyime dönüşüyor.

Kış boyunca festivaller, panayırlar, şovlar, marketler, ışıl ışıl süsler ve birbirinden lezzetli lokal yemeklerle dolu olan Avrupa’nın tadını soğuklarda çıkartmak isteyenler için en renkli destinasyonları listeledik!

Venedik

Fotoğraf: Reids Italy

Turistlerin göz bebeği olarak bilinen yüzen şehir Venedik, kanalları, romantik havası ve leziz restoranlarıyla her mevsim bir başka güzel. Kış aylarında başlayan dünyaca meşhur Venedik Karnavalı ile de şehir her zamankinden çok daha eşsiz ve kalabalık oluyor.

Venediklilerin 13. yüzyıldan beri kutladığı bu karnavalın ortaya nasıl çıktığı veya nasıl kutlandığı tam olarak bilinmiyor. Günümüzde ise abartılı kostümler ve özel Venedik maskeleri ile sokaklarda gezen karnaval kalabalığı oldukça gösterişli partilerle, şovlarla, leziz yemeklerle ve lokal içkilerle kutlanıyor. Favori kış destinasyonları arasında olan Venedik’te karnavalın keyfini yaşamak istiyorsanız biletlerinizi ayırtmak için acele edin!

Londra

Fotoğraf: Limo Plus

Kış aylarında özellikle aralıkta oldukça fazla turist çeken Londra, kraliyete yakışan yılbaşı süsleri, meydanlarda kurulan renkli marketleri ve sokağa taşan eğlencesiyle kış tatilcileri arasında oldukça meşhur. Göz kamaştıran yeni yıl süslemeleriyle Hyde Park’ın orta yerinde kurulan Winter Wonderland’i görmek için Londra’ya aralıkta gitmek şart!

Bir Disney filmini andıran festival alanı bu güne kadar gördüğünüz eğlence parklarından, panayırlardan ve festivallerden daha renkli, daha ışıklı ve daha eğlenceli. Etkileyici yılbaşı ruhunun yanı sıra kış ayları boyunca da hemen her konuda müzeler, sergiler ve etkinliklerle dolu olan şehirde kültürel aktiviteler yapmak bir hayli etkileyici.

Budapeşte

Fotoğraf: Daily News Hungary

Yılbaşı marketleri ve meydanlara kurulan eğlence çadırlarıyla özellikle kış aylarında turistlerin ilgi odağı olan şehirlerden bir diğeri de Budapeşte. Işıl ışıl süslenen sokakları, lokal yemekler ve içkilerin satıldığı standları, canlı müzikleri ve şovlarıyla dünyada adını duyuran Budapeşte’nin yılbaşı marketleri, kış tatili planlayanlar için oldukça güzel bir alternatif olabilir. Kış aylarını canlı geçiren Budapeşte halkı, sokaklardaki kalabalığa hiç aldırış etmeden aralık ayı boyunca kutlamaları oldukça yüksek bir tempoda sürdürüyor.

Mimarisi ve şehir planlaması son derece karakteristik olan Budapeşte şehrini karlar altında gezmek büyüleyici bir deneyim. Kış aylarında rotanızı Macaristan’ın incisi olarak bilinen Budapeşte’ye çevirdiyseniz yanınıza mayolarınızı almayı unutmayın. Avrupa’nın en büyük termal banyo kompleksinde, soğuk havaya aldırış etmeden dumanı tüten havuzlarda tatilin yorgunluğunu atmadan dönmeyin!

Paris

Fotoğraf: Trips Savy

Sevimli sokakları, gösterişli müzeleri, eşsiz mimarisi ve ufak kafeleriyle Paris, yılın her zamanı güzel bir tercih olsa da kışın bambaşka. Şehrin her köşesini kaplayan ve sanat eserlerini andıran yılbaşı süslemerini seyrederken soğuğunu hissetmeyeceğinize emin olabilirsiniz!

Dünyaca ünlü markaların en prestijli mağazalarının bulunduğu caddelerde gezmeyi ve dünyaca ünlü tasarımcıların yarattığı vitrinlerini incelemeyi unutmayın! Sıcak şarap eşliğinde şehrin farklı noktalarında yapılan klasik müzik konserlerini dinlerken, yılbaşı marketlerini gezerken, en güzel meydanlara kurulan buz pateni ringlerinde kayarken veya leziz bir French Fries’ın tadına bakarken hiçbir şeye zamanınız kalmayacağını düşünüyorsanız programınızı baştan yapmalısınız. Disneyland’ın büyülü krallığında masalsı bir yılbaşı geçirmek için şehir programınızı hafifletmek isteyebilirsiniz. 

Salzburg, Hallstatt

Fotoğraf: Phunu Today

Unesco koruması altında olan ve dünyanın en güzel köyleri arasında gösterilen Hallstatt, doğayla iç içe olmak isteyen herkesin rüyalarını süsleyen tarzda bir köy. Alp dağlarının eteğinde bir göl kenarına konumlanmış olan bu masalsı köy, alplere özgü mimarisiyle ve muhteşem doğasıyla kış aylarında karlar altında kalarak daha da güzelleşiyor.

Yılbaşını kutlamak veya kış aylarında Alplerin en güzel köyünü deneyimlemiş olmak için tercih edebileceğiniz Hallstatt, Avrupa kış rotaları arasında oldukça sakin ve huzurlu bir tercih.

İlginizi çekebilir: En İyi Wellness OtelleriSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP