2020 Şubat ayından itibaren tüm dünyanın hakkında konuştuğu fakat geçen hafta itibariyle Avrupa’da artan vaka sayısıyla hepimizin gündemine oturan Koronavirüs veya COVID-19 virüsünü en hızlı yavaşlatma yöntemi ev karantinası. 

İçinde yaşamakta olduğumuz bu akıl almaz süreci, evrenin ve dünyanın kendini dengeleme çabası, doğanın kendini kendi normaline döndürme sancısı ve bir nevi “güncelleme” olarak görerek bu ev karantinası dönemini bu sürece uyumlama dönemi olarak geçirebiliriz. Zira öyle koşturarak yaşıyoruz ki bize keyif veren şeyleri yapmaya, sağlığımızı umursamaya, ailemizle vakit geçirmeye hatta çoğu zaman evimizi temizlemeye bile vaktimiz yok.

O okumak istediğimiz kitabı okumayı yaz tatiline erteliyoruz, çocukları okullara yolluyor, denemek istediğimiz tarifleri bir yerlerde biriktiriyor, o gitmek istediğimiz kursa gidenlere özenip fakat bir CV güncellemeye bile vakit bulamıyoruz. 

Tam da bu sırada bir virüs giriyor hayatımıza! Evde bir başımıza veya çekirdek ailemizle geçirilecek en az 2 haftamız var. Bu değerli vakti en verimli ve eğlenceli şekilde geçirmek için ise işte değerlendirmeye almanız gereken bir yapılacaklar listesi.

Marie Kondo’culuk 

Sizin de her sabah giymediğiniz kıyafetler, kullanmadığınız eşyalar ve gereksiz bilimum ev eşyası yolunuzu kesiyor ve içinizi daraltıyorsa, her haftasonu bir gardrop detoksu yapma planı yapıp sonra erteliyorsanız, karantina süresince Marie Kondo’nun düzenleme taktiklerini uygulayarak üstünüzdeki bu yükten kurtulabilirsiniz. Kitabını okumayanlar için ise YouTube’da Marie Kondo’nun sayısız videosu bulunuyor.

Anne ben yogi oldum

Hem zihin hem beden üzerinde sayısız faydası olan yoga pratiği için bir stüdyoya gitmeniz gerekmiyor. Hazır ofise gitmek zorunda değilken veya esnek çalışma saatlerimiz varken ev karantinasi süresince her sabah yoga pratiğimizi yapabiliriz. Daha önce denemeyenler için bile kolaylıkla YouTube üzerinden denenebilecek başlangıç seviyesi videolar bulmak mümkün. Favorimiz: Yoga with Tim ile 30 günlük Yoga Challenge. 

İlginizi çekebilir: Yeni Başlayanlar için Evde Yoga Serisi

Ev Spa’sı

Kullanmaya kıyamadığınız maskeler, kremler, peelingler, el ve ayak bakım ürünleri kısaca günlük hayatın koşturmacasından vakit ayıramadığımız kişisel bakımları yapmak için de ideal zamanlar. İyi hissetmeye ihtiyacımız olan bu zamanlarda kişisel bakımı ihmal etmemek kendimizi iyi hissettirecektir.

İlginizi çekebilir: Pazar Ritüelleri ile Kişisel Bakım Önerileri

O pazartesi, bu pazartesi

Sağlıklı beslenmeye başlayacağımız, yeni tarifler deneyeceğimiz, haftalık beslenme planımıza uygun önceden yemek pişirip hazır edeceğimiz o pazartesi, bu pazartesi olabilir. Şu an karantina altında yaşayan Avrupa ülkelerinin çoğunda restoranlar ve barlar çoktan kapandı. Süpermarketler açık olduğu için gıda bulmak zor olmasa da önceden hazırlık yapmaya vaktimiz varken sağlıklı beslenmeye geçmek ve kendin pişirip kendin yemek için çok uygun bir zaman.

Almayayım, orucum

Hazır beslenmeden söz açılmışken, son zamanlarda özellikle hücre yenilenmesine, şeker ve kolestrol hastalarına iyi geldiği söylenilen beslenme şekli aralıklı orucu denemek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Dışarı çıkmadığımız, ofise gitmediğimiz ve normalden geç uyandığımız karantina günleri, bu yeni beslenme şeklini bir şekilde hayatımıza sokmak için çok uygun.

Okuma yazma

Elimizdeki telefonlardan artık kitap okumaya vakit bulamadığımız şu günlerde ev karantinası bize ilaç gibi gelecektir. O hep başlayıp bir türlü bitiremediğiniz ve sadece uçakta elinize aldığınız kitabı bir solukta bitirmek için daha iyi bir zamanlama olamaz. Birçok yabancı dergi, karantina sebebiyle nisan sayılarına ücretsiz erişim sağlamaya başladı bile. Eminim ülkemizde de bunu yapacak dergi ve yayınlar olacaktır. Takipte olmakta fayda var. Ayrıca deşarj olmak, organize olmak, kafayı toplamak için yazı yazmaktan zevk alanlarınız varsa insanlarla minimum iletişimde olacağımız bu süreç içinde yazı yazmak size çok iyi gelecek. 

Eğitim şart

Yapmayı öğrenmek istediğiniz bir el işi, DIY projeleri, yeni bir dil veya bir bilgisayar programını öğrenmek için evde kaldığımız bu iki hafta çok iyi bir fırsat. Yabancı diller için Duolingo uygulamasına, herhangi bir online kurs için de Skillshare isimli web sitesine bakabilir, yemek tariflerinden, sulu boya ile portre çizimine, Adobe tasarım programlarından, çocuk bakımına kadar her türlü mini-kursa erişim sağlayabilirsiniz.

Bütün bu seçeneklerin yanı sıra, bekleyen ütülerinizi yapacak, sevdiğinize, çocuklarınıza kaliteli zaman ayıracak, hep değiştirmek istediğiniz koltukların yerini değiştirecek, uzun süredir konuşmadığınız arkadaşlarınızla görüntülü konuşma yapıp, belki karşılıklı online birer kahve içecek, bol bol uyuyacak ve güzelleşecek vaktiniz de olacak.

Sağlıkla kalın.Ceren Köşker Çizmecioğlu

1985 yılında Kırşehir'de doğan Ceren, ODTÜ ve SUNY Binghamton Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler çift diploma programından 2008 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra, uzun yıllar Türk Hava Yollarında Pazarlama Uzmanı olarak, yurtiçinde ve yurtdışında çalıştı. 2015 yılında işine ara vererek radikal bir karar ile Arjantin'e taşındı ve Buenos Aires...BLOOM SHOP