Anlamı “bütünleşme” olan yoga, kelime olarak Hindistan’da eskiden konuşulan bir dil olan Sanskritçe’den geliyor.

Bütünleşmeden kast edilen şey ise ruh, beden ve aklın bir araya gelmesi; ardından kişinin evrenle bütünleşmesi olarak ifade edilebilir.

Yogaya yeni başlayanların bir kısmı yoganın, hayatlarını değiştireceğini öngörmüyor. Felsefesini bilmeyenler, spor yapma, esneklik kazanma, vücudun kas kütlesini artırma gibi nedenlerle başlıyorlar. Oysa yoga ile hayatınızı değiştirebilir, duygularınızı daha kolay yönetebilir ve evrenle bütünleşebilirsiniz.

Yogaya başlarken ilk olarak kararlı olmalısınız. Ne kadar istikrarlı ve düzenli yaparsanız, hayatınızdaki etkilerini o kadar güçlü görürsünüz. Bu noktada size öncelikli tavsiyemiz yogaya başlamadan önce felsefesini araştırmanız ve yogadaki hareketleri bedeninize uyguladığınız gibi felsefesiyle de ruhunuzu beslemeniz olacaktır.

Yogaya başladığınızda ilk hissettiğiniz, vücudunuzun rahatlaması olur. Bununla birlikte her dersin sonunda yapılan küçük meditasyonla içsel yolculuğa çıkarsınız. Yoga yaparken bedeninizi dinleyip evrenle bütünleşir, meditasyon dersinde ise düşüncelerinizde, zihninizde daha derinlere seyahat edersiniz.

Derslere devam edip, zamanla daha zor hareketleri deneyimledikçe bedeninizde bazı değişiklikler gözlemlersiniz. İlk başta hızlı ve doğru bir biçimde poza girmeye çalışmak yorucu olabilir ancak zamanla zorlayıcı pozlara daha rahat girebilmeye başlarsınız.

Bu da sırt ve boyun ağrılarınızın azalmasına, duruşunuzun düzelmesine, nefesinizin daha fazla ve düzenli olarak bedeninize girmesini sağlar.

Tüm bu fiziksel etkiler, zihninizin berraklaşmasına ve kendi potansiyelinizi görmenize yardımcı olur. Berraklaşan zihniniz size minnet, kabullenme duyguları ve enerji olarak geri döner.

Yoga hayatınıza farkındalığın yanı sıra hem zihinsel hem de duygusal bir denge getirir. Bu da size mutluluk, koşulsuz sevme, pozitif olma, anda kalma, sonsuz bir hoşgörü, kabulleniş gibi hayat kalitenizi artıracak, evrenle bütünleşmenizi sağlayacak güzel geri dönüşler sağlar.

Tuğçe İnam ile evde yoga serisi

Tuğçe İnam’ın hazırlamış olduğu bu muhteşem seri ile ders sonunda kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yeni başlayanlar ve hali hazırda yoga derslerine devam edenler, Tuğçe hocanın yönlendirmeleriyle birlikte evde rahatlıkla yapabilirler. Hadi matlarınızı kapın ve bedeninizi ödüllendirin. Namaste!

BLOOM SHOP