YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

Kendinizi kafası dağınık ve endişeli hissediyorsanız, ayaklarınızda, bacaklarınızda ve vücudunuzun alt kısmında gerginlik veya ağrı varsa, rüzgarlı havalarda hassas ve dengesizseniz, yaşadığınız yer ile bağlantınızın kopmuş olduğunu düşünüyorsanız, hafif, soğuk, kuru ve fazla hareketliyseniz 5000 yıllık eski Hint tıp sistemi olan Ayurveda’ya göre toprak elementinizin dengesi bozulmuş olabilir. Bu sisteme göre sağlığımız ve iyi olma halimiz beş temel elementin dengesine dayanır: toprak, su, ateş, hava ve eter. Toprak elementi veya Sanskritçe’deki “Prithvi”, fiziksel ve psikolojik istikrarımızın korunmasında ve beslenme konusunda önemli bir rol oynar. Ayurveda’da istikrarın ve beslenmenin temeli olan toprak elementini daha yakından tanıyıp yaşamınıza dahil ederek bütünsel dengenizi yeniden sağlayabilirsiniz. 


Toprak elementi özellikleri nelerdir?

Ayurveda’ya göre toprak elementi; istikrarı, sağlamlığı ve beslenmeyi sembolize eder. Beş elementin en somutu olan toprak elementi; kemikler, kaslar, deri ve dokular da dahil olmak üzere vücudun yapısını oluşturur. Ağır, yoğun, istikrarlı ve kalıcıdır. Maddenin katı halini temsil eder ve insan vücuduna şekil verir. Ayurveda Dosha’ları arasında yer alan Kapha’nın elementlerinden biridir. 

Toprak elementi koku duyumuz ile ilişkilidir çünkü toprağın besleyici niteliklerini burnumuz yani koku duyumuz yoluyla deneyimleriz. Aynı zamanda enerji bedeninin temeli olarak kabul edilen, güvenlik ve hayatta kalma duygusu sağlayan Muladhara çakrayla da yakından bağlantılıdır. 

Fiziksel nitelikler: Kemikler, yoğun kas grupları (gluteus max gibi), vücut kütlesi, vücudun alt kısmı; ayaklar, bacaklar, kalçalar. 

Bedendeki enerjetik yolu: Küçük parmak.

Sağlığımız ve iyi olma halimiz üzerindeki etkisi nedir?

Toprak elementi fiziksel güç ve dayanıklılık için hayati öneme sahiptir. Büyümeyi, üremeyi ve yenilenmeyi yönetir. Dengelendiğinde istikrar, sabır ve sorumluluk verir. Yapılarında toprak elementi baskın olan insanlar genellikle sakin, güvenilir ve pratiktir. Ancak toprak elementindeki dengesizlik; obezite, uyuşukluk, halsizlik hissi gibi sorunlara yol açabilir. Psikolojik sorunlar arasında inatçılık, değişime karşı direnç ve maddi şeylere aşırı bağlılık sayılabilir.

Toprak elementi nasıl dengelenir?

Toprak elementi dengeli olan kişiler istikrarlı, sürdürülebilir, destekleyici, ayakları yere basan, güvenilir ve şefkatlidir; toprak elementi dengesiz olan kişilerde ise şunlar öne çıkar: yavaşlık, halsizlik, yoğunluk, ağırlık, depresiflik, uyuşukluk, keder, bitkinlik, ödem. 

Toprak elementini dengelemek hem beslenme seçimlerini hem de yaşam tarzı düzenlemelerini içerir. Bu dengeyi korumanın veya yeniden kurmanın birkaç pratik yolu vardır.

1. Beslenme

Havuç, patates, pancar ve soğan gibi kök sebzeler yani yer yüzeyinin altında yetişen gıdalar köklenme ve stabilizasyon için mükemmeldir. Besleyici oldukları ve sürekli enerji sağladıkları için beslenmenize yulaf, pirinç, darı ve buğday gibi tam tahılları ekleyebilirsiniz. Ayrıca, zerdeçal, zencefil ve sarımsak gibi baharatlar sindirimi teşvik etmeye ve fazla topraktan kaynaklanan halsizliğe karşı koymaya yardımcı olabilir.

2. Fiziksel aktivite

Düzenli egzersiz, özellikle de doğada yürüyüş veya sadece yürüyüş, toprak elementinin ağırlığını dengelemeye yardımcı olabilir. Tabii ki toprak elementini dengeleyen yoga pratiği yaparak da dengeyi bulabilirsiniz. Tadasana (Dağ Duruşu) ve Balasana (Çocuk Duruşu) gibi istikrar ve temele odaklanan yoga pozlarını uygulamak toprak elementinizi dengelemenize destek olabilir. 

Öne katlanmalar, köklendirici ve yerde pozlar, ayakta güçlü duruşlar (savaşçı gibi) ve uzun süreli pozda kalmak yoga ile toprak elementini dengelemenize olanak sağlar.

3. Meditasyon ve farkındalık

Farkındalığı ve şimdiki anla bağlantıyı geliştiren uygulamalar, toprak elementinin psikolojik yönlerini yönetmeye yardımcı olabilir. Nefese veya mantralara odaklanan meditasyon ya da mindfulness meditasyonu özellikle topraklayıcı olabilir.

4. Rutin ve yapı

Tutarlı bir günlük rutin oluşturmak, toprak elementinin kişinin hayatındaki istikrar ve güvenilirlik niteliklerini artırmaya yardımcı olur.

Toprak elementini dengelemek için ek öneriler

Ayurveda’daki toprak elementi fiziksel yapımız ve duygusal istikrarımız için temeldir. Bu unsuru nasıl besleyeceğimizi ve dengeleyeceğimizi anlayarak sağlığımızı ve refahımızı önemli ölçüde artırabiliriz. Diyet, egzersiz veya farkındalık yoluyla toprak elementinin ilkelerini günlük yaşamlarımıza entegre etmek, bizi güvenli ve zenginleştirilmiş beslenme duygusuna sabitleyen derin faydalara yol açabilir. Tüm bu destekleyici pratiklerin yanı sıra toprak elementinizin eksik ya da fazla değil, dengede olabilmesi için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.

Eksik toprak elementini arttırmak için: Çıplak ayakla yürümekdoğada zaman geçirmek, ayaklara masaj yapmak, ılık yağ ile Abhynga (kendine masaj), ağır yiyecekler yemek (tatlı patates, sebzeler, bazı etler/proteinler)aşırı seyahatten/hareketten kaçınmakNasya.

Aşırı toprak elementini azaltmak için: Ateş ve hava elementi uygulamaları oluşturun. Daha fazla hareket edin, terleyin, fiziksel aktivite yapın. Arkadaşlarınızla bağlantıda olun, sosyalleşin. Tuz ile bileklerinizi ovun, bedeninizi tuz ile fırçalayın. Hafif ve taze yiyecekler yiyin. Enerji verici pranayama (khabalabati), sabahları dil temizleme, neti pot yapın. 

Toprak elementini dengeleyici içecek tarifi

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kadınlar için sağlıklı adet döngüsüne yardımcı olan toprak elementini dengeleyici hurmalı içecek tarifi.

  • 2-3 büyük veya 3-4 orta boy hurmayı ılık suda birkaç dakika bekletin.
  • Çekirdeklerini çıkarın ve aşağıdakilerle karıştırarak oda sıcaklığında için. 
  • 1 bardak ılık (soğuk değil) bitkisel süt (badem sütü olabilir.)
  • ½ çay kaşığı kakule
  • ¼ çay kaşığı zerdeçal
  • ¼ çay kaşığı tarçın
  • ½ çay kaşığı chia tohumu 

Toprak elementini dengeleyen yoga akışı videosuMeltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP