Anlamı “bütünleşme” olan yoga, kelime olarak Hindistan’da eskiden konuşulan bir dil olan Sanskritçe’den geliyor. Bütünleşmeden kast edilen şey ise ruh, beden ve aklın bir araya gelmesi; ardından kişinin evrenle bütünleşmesi olarak ifade edilebilir.

Yogaya yeni başlayanlar yoganın hayatlarını değiştireceğini öngörmüyor. Felsefesini bilmeyenler, spor yapma, esneklik kazanma, vücudun kas kütlesini artırma gibi nedenlerle yogaya başlıyorlar. Oysa yoga ile hayatınızı değiştirebilir, duygularınızı daha kolay yönetebilir ve evrenle bütünleşebilirsiniz.

Yogaya başlarken ilk olarak kararlı olmalısınız. Ne kadar istikrarlı ve düzenli yoga yaparsanız, hayatınızdaki etkilerini o kadar güçlü görürsünüz. Bu noktada size öncelikli tavsiyemiz yogaya başlamadan önce yoga felsefesini araştırmanız ve yogadaki hareketleri bedeninize uyguladığınız gibi felsefesiyle de ruhunuzu beslemeniz olacaktır.

Beden gücünüzle yaptığınız bir hareketin sizi rahatlatması ve hayatınızı değiştirmesi inanılmaz bir mucize değil mi?

Yogaya başladığınızda ilk hissettiğiniz, vücudunuzun rahatlaması olur. Bununla birlikte her yoga dersinin sonunda yapılan küçük meditasyonla içsel yolculuğa çıkarsınız. Yoga yaparken bedeninizi dinleyip evrenle bütünleşir, meditasyon dersinde ise düşüncelerinizde, zihninizde daha derinlere seyahat edersiniz.

Yoga derslerine devam edip, zamanla daha zor hareketleri deneyimledikçe bedeninizde bazı değişiklikler gözlemlersiniz. İlk başta hızlı ve doğru bir biçimde poza girmeye çalışmak yorucu olabilir ancak zamanla zorlayıcı pozlara daha rahat girebilmeye başlarsınız. Bu da sırt ve boyun ağrılarınızın azalmasına, duruşunuzun düzelmesine, nefesinizin daha fazla ve düzenli olarak bedeninize girmesini sağlar. Tüm bu fiziksel etkiler, zihninizin berraklaşmasına ve kendi potansiyelinizi görmenize yardımcı olur. Berraklaşan zihniniz size minnet, kabullenme duyguları ve enerji olarak geri döner.

Yoga hayatınıza farkındalığın yanı sıra hem zihinsel hem de duygusal bir denge getirir. Bu da size mutluluk, koşulsuz sevme, pozitif olma, anda kalma, sonsuz bir hoşgörü, kabulleniş gibi hayat kalitenizi artıracak, evrenle bütünleşmenizi sağlayacak güzel geri dönüşler sağlar.

 Bugünden itibaren yogaya başlamanız için 5 neden:

  1. Daha güçlü ve esnek bir vücuda sahip olursunuz,
  2. Sırt, boyun, migren gibi ağrılarınıza doğal yollarla çözüm bulabilirsiniz,
  3. Stresten uzak daha dingin ve huzurlu bir yaşama kavuşursunuz,
  4. Esnek kaslarınız sayesinde cinsel hayatınızı canlandırırsınız,
  5. Uyku kalitenizi artırarak daha dinç bir vücuda kavuşabilirsiniz.
BLOOM SHOP