Beslenme alanı, ucu bucağı olmayan bilgilerle dolu. Her gün tükettiğimiz gıdalarla ve beslenme şekillerimizle ilgili yeni bir şeyler duyuyor ve kaynağın doğru olup olmadığını merak ediyoruz. Daha bitki bazlı beslenmek, mutfakta sürdürülebilir alışkanlıklar edinmek ve gıda sektörüyle yakından tanışmak istiyorsanız aradığınız her şey bu listede. İşte beslenme alışkanlıklarınızı değiştirecek birbirinden faydalı belgesel ve podcastler!

İlginizi çekebilir: Kendinizi Baştan Keşfedeceğiniz Netflix Belgeselleri

Forks Over Knives – Çatal Bıçaktan Üstündür (Netflix) 

2011 yılında yayımlanan “Çatal Bıçaktan Üstündür” Amerikalı Kalp Cerrahı Dr. Caldwell Esselstyn ve Biyokimyager Dr. Colin Campbell’in anlatıcılığıyla değişen beslenme rutinlerine odaklanıyor. Artan sağlık sorunlarının işlenmiş gıdalarla olan bağlantısını anlatan belgesel, yeme alışkanlıklarını ele alıyor. Aynı zamanda beslenme çeşitleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları, bitki bazlı beslenme ve hayvansal gıdalarla beslenme ayrımı üzerinden inceliyor. 96 dakikalık yapımın yönetmen koltuğunda ise Lee Furkelson var.

Rotten – Gıda Suçları (Netflix) 

İki sezonluk bir dizi olan “Gıda Suçları”, yiyecek sektörünün kalbine giderek gizli tutulan bazı gerçekleri izleyiciyle buluşturmayı hedefleyen belgeseller arasında. 2018 yapımı belgesel birçok farklı yönetmenin imzasını taşıyarak 12 ayrı bölümden oluşuyor. Her bir bölüm ayrı bir gıda suçuna odaklanıyor ve beslenme alışkanlıklarımızın vazgeçilmezi kabul edilen bazı gıdaların üretiminde ve pazarlanmasında yapılan sağlıksız tercihleri ortaya koyuyor.  

Cowspiracy: Sustainability Secret – Sürdürülebilirliğin Sırrı (Netflix)

2014 yapımı “Sürdürülebilirliğin Sırrı”, fabrika çiftçiliğinin dünya kaynaklarını nasıl etkilediğini ve duyarlı görünen herkesin aslında bu gerçeği nasıl da göz ardı ettiğini konu alıyor. Kip Andersen ve Keegan Kuhn’un yönetmenliğindeki belgesel yaklaşık olarak 90 dakika uzunluğunda. Doğal kaynakların tüketimine hassas dokunuşlar yapan belgeselin idari yapımcılığını ise Leonardo DiCaprio üstleniyor. 

What the Health – Sağlık Komplosu (Netflix)

2017 yapımı “Sağlık Komplosu” Keegan Kuhn ve Kip Andersen’in yapımcılığını üstlendiği bir başka belgesel. “Sürdürülebilirliğin Sırrı” adlı belgeselin devamı sayılan yapım, bu sefer fabrikalar yerine markaları merkezine alıyor. Gıda ve ilaç markalarına yapılan yatırımı inceleyen belgesel, beslenme alışkanlıkları ve sağlık problemleri arasındaki kasıtlı stratejilere dikkat çeken belgeseller arasında.

İlginizi çekebilir: Cooked: Çok Yönlü Bir Yemek Belgeseli

Food Heaven Podcast – Wendy Lopez & Jessica Jones (Spotify)

Beslenme Uzmanları Wendy Lopez ve Jessica Jones, her çarşamba günü kendinizi içten dışa nasıl yenileyebileceğinizi ve bu değişimde besinlerin nasıl bir yeri olduğunu Spotify’dan dinleyebileceğiniz podcast yayınlarında anlatıyor. Sağlık, sezgisel beslenme, gıda ve kültür, zihin sağlığı ve bedenle barışık olma gibi birçok konunun işlendiği podcast serisi beslenme farkındalığını bütünsel olarak ele alıyor. 

Diet Starts Tomorrow – Aleen Kuperman & Samantha Fishbein (Spotify)

İyi görünme anlayışının sosyal medya boyutuna indirgendiği modern çağda wellness kavramını bütünsel olarak ele almayı amaçlayan Aleen Kuperman ve Samantha Fishbein beslenme, spor, psikoloji gibi birçok konuyu aydınlatıyor. Yaptıkları podcast yayınlarıyla iyi olma halinin duygusal, fiziksel, çevresel birçok faktörü olabileceğini belirten ikili, yeme sınırlarıyla ilgili birçok soruya da açıklık getiriyor. 

It’s All About Food – Caryn Hartglass (Apple Podcasts)

Caryn Hartglass’ın bitki bazlı beslenme üzerine düzenlediği podcast serisi, çeşitli katılımcıların da katkılarıyla vegan ve vejetaryen beslenmeye dair birçok konuya değiniyor. Hayvan hakları, çevre bilinci, adil gıda, bitki bazlı wellness, veganlığın gelişim süreci gibi birçok alanda soru soru cevap üzerine giden seri, kafanızdaki soru işaretlerine yanıt verebilir. 

Food Heals – Allison Melody (Spotify)

Holistik sağlık, güzellik ve mutluluk gibi konulara yoğunlaşan podcast serisi “Food Heals”, Allison Melody ve Suzy Hardy’nin dinamik enerjisiyle hayatı daha iyi yaşamanın ipuçlarını sunuyor. İki beslenme uzmanının çevreye duyarlı, sürdürülebilirliği ve doğallığı destekleyen, iyi besinin gücüne inanan yaklaşımları, gıdanın iyileştirici gücünü öne çıkarıyor.

The Love Food Podcast – Julie Duffy Dillon (Spotify)

Beslenme ve Yeme Bozuklukları Uzmanı Julie Duffy Dillon, diyet adı altında çizilen sınırların bireyin psikolojisini negatif yönde etkilediğini belirtiyor. Podcast yayınlarıyla besinlerle olan sevgi ve nefret ilişkisini kırmayı hedefleyen Dillon, gıdaların bize değil bizim gıdalara hükmedebileceğimiz gerçeğini hatırlatmaya destek sağlıyor. 

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Yaşam Trendlerini Takip Etmek İsteyenlere 8 Podcast ÖnerisiLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP