Kış ayları yaklaşırken Netflix’in karşısına geçip “Bugün ne izlesem?” demeye başlayanlar için insan bedeninin ve zihninin bilinmeyenlerini konu alan belgeselleri sıraladık. İlk dakikasından itibaren soluksuz izleyeceğiniz, bedeninize ve zihninize yepyeni bir gözle bakmanıza neden olacak belgesellerle limitlerinizi keşfetmeye hazır olun!

The Mind, Explained

Fotoğraf: Netflix

Son zamanlarda Netflix’in en çok ses getiren belgesel serisi “The Mind, Explained”, Oscar’lı oyuncu Emma Stone’un anlatımıyla izleyicileri beynin gizemli dünyasında ilgi çeken bir yolculuğa çıkartıyor. Rüyalar, hafıza ve saykodelik maddelerin beyin üzerindeki etkileri gibi uzun süredir merak edilen konseptlerin yanı sıra farkındalık ve anksiyete gibi yakın zamanda tanıştığımız ama hayatımızı derinden etkileyen konulara de yer veriyor. Yumuşak ve eğlenceli anlatımıyla beynin keşfedilmemiş dünyasına ışık tutuyor.

Diagnosis

Fotoğraf: Netflix

Dr. Lisa Sanders’ın 2002’den beri New York Times Dergisinde aynı isimle yazdığı köşesinden uyarlanan belgesel seri, nadir görülen hastalıklara sahip insanları konu ediyor. Bugüne kadar doktoraların teşhis koyamadığı ve alışılmadık semptomlar gösteren hastalar, Dr. Sanders’ın ve sosyal medyanın gücüyle hem birbirlerinden haberdar oluyorlar hem de uzaman doktorlara ulaşarak hastalıklarının teşhis ve tedavi sürecine başlıyorlar.

The Creative Brain

Fotoğraf: Netflix

Kreatif beyinlerin çalışma prensipleri ve yaratıcı süreçteki davranışlarını anlatan belgesel, insan vücudunun en karmaşık organı olan beyinin belki de daha önce hiç bilmediğiniz yönlerini fark etmenizi sağlıyor. Belgesel, ilgi çekici örneklerle izleyicileri dahi beyinlerin içinde bir yolculuğa çıkartıyor. Neden yaratırız, nasıl yaratırız ve yaratma sürecinde neden zorluk yaşarız gibi temel sorulara cevaplar ararken, zorlayıcı ve beklenmedik durumlar karşısında beyinin tepkileri inceleniyor.

Ask the Doctor

Üç tıp uzmanının sevimli tavırlarıyla en son tedavi yöntemlerini test ettiği belgesel serisi hayat kalitesini yükseltmek isteyen izleyicileri hedefliyor. Soğuk algınlığından, uyku sorunlarına ve hatta genetiğin geleceğine kadar çok çeşitli sağlık konularını ele alan programın her bölümü en güncel uzman tavsiyeleri ve tedavi yöntemleriyle dolu.

Unnatural Selection

Fotoğraf: Netflix

2019 yapımı belgesel seri, izleyicilere genetik mühendisliği ve CRISPR teknolojisini mucitlerinin ve sektördeki dev firmaların gözünden aktarırken, bu teknolojinin toplumsal ve çevresel etkilerini de gösteriyor. Hastalıklı genleri ortadan kaldırmaktan, belirli genetik seçkiler yaratmaya kadar ilerleyen gen mühendisliğinin ulaştığı son noktayı gözler önüne seriyor. Bir bilimkurgu filmi andıran belgesel, genetik konusuna merak salmış veya bu konuda fikir sahibi olmak isteyen izleyicilere farklı bakış açıları kazandırıyor.

İlginizi çekebilir: İzlemek İsteyeceğiniz En İyi Netflix Belgeselleri

BLOOM SHOP