Mimari aşıklarından Anime hayranlarına birbirinden ilginç içerikli belgeseller sizleri bekliyor! En iyi Netflix belgeselleri listesini sizin için sıraladık!

1. The World’s Most Extraordinary Homes (IMDb: 7,5)

Mimariye ilgi duyuyorsanız bu ilham veren evlerin olduğu belgeseli mutlaka izlemelisiniz! Ödüllü Mimar Piers Taylor ve oyuncu Caroline Quentin, mimarisi ve yapısal özellikleriyle alışılmışın dışında olan evleri keşfederken yaratıcılığın mimaride sınır tanımadığını da gözler önüne seriyor.

Bölümlerin her biri farklı ülkelerde geçerken Taylor ve Quentin’in keşif alanları Hindistan’dan Norveç’e adeta sınır tanımıyor. Doğa koşullarına uygun tasarımları ve doğayla iç içe yaşamanın sırlarını gösteren belgesel, aynı zamanda ev sahiplerinin hayat tarzlarını da izleyiciye aktarıyor.

İlginizi çekebilir: Evinizde Detoks Zamanı: Doğal Yöntemler ile Evinizi Arındırın

2. Enter the Anime

Ağustos ayında izleyici ile buluşacak olan “Enter the Anime”, Japon kökenli Anime türünün heyecan dolu yapısını, tarihini ve yükselişini konu alıyor. Belgeseli çekici kılan özelliklerinden bir tanesi ise Kozo Morishita (Saint Seiya), Yoko Takahashi (Neon Genesis Evangelion) ve Shinji Aramaki (Fullmetal Alchemist) gibi türün önde gelen yaratıcılarıyla gerçekleştirilen röportajlara yer vermiş olması. Özellikle Anime türü sevenlere şiddetle tavsiye edilir!

3. Diagnosis

Ağustos ayında yayınlanacak “Diagnosis”, Netflix ve New York Times iş birliği ile hazırlanan belgesel serisinin ilk sezonu olarak izleyici ile buluşacak. Belgeselde Dr. Lisa Sanders’ın, nadir görülen ve zor teşhis edilen hastalıkların araştırmasını yaparken bütün bu süreci halk ile paylaşması anlatılıyor. 

4. Amy Schumer: Growing (IMDb: 5,4)

Amerikalı komedyen Amy Schumer’un kendi kişisel gelişim süreci, hamileliği ve evliliğini konu alan stand-up gösterisi komedi severlerin mutlaka izlemesi gerekenler arasında.

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken Modunuzu Yükseltecek 8 Film

5. The Black Godfather (IMDb: 7,6)

Haziran ayında yayınlanan “The Black Godfather” belgeseli, Amerikan müzik sektörü yöneticisi, film yapımcısı ve girişimci Clarance Avant’ın hayatını konu alıyor. Irkçılığın yoğun bir şekilde öne çıktığı dönemlerde kendine oldukça güçlü bir yer edinen siyahi yapımcı Avant’ın, Barrack Obama’dan Snoop Dogg’a kadar birçok başarılı isimle beraber yürüttüğü çalışmaları belgeseldeki röportajlardan izleyebilirsiniz.

6. The Edge of Democracy (IMDb: 7,4)

Eleştirmenlerden tam not alan “The Edge of Democracy”, siyasi türde belgesel severlerin beğenisine sunuluyor. Brezilyalı film yapımcısı Petra Costa, Brezilya’nın karmaşık siyasetini ailesi ve bireysel deneyimleri üzerinden izleyiciye aktarıyor. Belgeselde politik sıkıntılara ve huzursuzluklara gönderme yapılırken süregelen sorunların çözümlerine yapılan yönlendirmeler de dikkat çekiyor.

BLOOM SHOP