Ayurveda’ya göre anneliğe hazırlık aşaması, en az hamilelik dönemi kadar önemli. Ne yediğinizden nasıl hareket etmeniz gerektiğine kadar birçok kadim bilgiyi içinde barındıran Ayurveda’nın, annelik öncesi ve hamilelik dönemi tavsiyelerine birlikte göz atalım!

İlginizi çekebilir: Anne Adayları İçin Ayurvedik Yaşam Önerileri

Döllenme öncesi menstrüasyon döneminde nelere dikkat edilmeli?

Menstrüasyonun ilk günü endometrial kalınlık azalır, ilk beş gün beden ısısı yükselir, östrojen artar, progesterone azalır, doku kaybı artar, beden üşür, kemikler hassaslaşır ve tatlı yeme isteği artar. Ancak adet döneminde çikolata yenmemelidir çünkü bu her üç dosha’yı da arttırır. Dosha artışı ise Ayurveda’da dengeleri bozar. Beden ısısı 36,5 derecede tutulmalıdır, beden ısısını arttıran egzersizlerden ve ağır yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Yağlı, çok sıcak, tuzlu, ağır ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir.

Menstruasyonun 8. günü beden ısısı düşer, 12. gün tekrar artmaya başlar; bu gün yumurtlama günüdür. 13 ve 14. günlerde östrojen maksimum olur ve yumurta atılır. Progesteron yumurta atıldıktan sonra kalan folikülleri yok etmekle görevlidir. Bu foliküller bir sonraki döneme kalmamalıdır yoksa polikistik yumurtalık sendromu oluşabilir.

Östrojen artınca progesteron azalır ve aralarındaki belli oranda premature fark korunur. Fazla protein ağırlıklı beslenmek östrojeni arttırarak östrojen ve progesteron arasındaki farkı çok açar. Bunun sonucunda premenapoz semptomları oluşabilir, beden ısısı gereksiz artar, akne oluşabilir, Kapha ve Pitta dengesi bozulabilir. 

Adet döneminde baş çok sık yıkanmamalı, saçlar tahta tarakla taranmalıdır; bu hipofiz ve pineali aktive eder. Parfüm ve deodorant kullanılmaması tavsiye edilir, zira bu ürünler hormon dengesini bozar. Çok hareket, masaj, aşırı egzersiz, 8 saatten fazla uyku beden ısısını olması gerekenin üzerine çıkartır.

Adet döneminde merkezi sinir sistemini uyaracağından manikür ve pedikür yaptırılmaması, saç ve tırnak kesilmemesi tavsiye edilir. Hızlı araba kullanılmamalı, hızlı hareket edilmemeli, uçak yolculuğu yapılmamalı ve Vata artışını gerektiren yoğunluktan kaçınılmalıdır. 

Kışın adet döneminde yün çorap giyilir, bedende statik enerji oluşmaması için yün yorgan kullanılır ve yün yatakta yatılır. Yatak şiltesi ince olmalıdır; kalın şilte beden ısısını arttırır. 

Anne adayı döllenme sürecinde nelere dikkat etmeli?

Adetin başladığı günü takip eden 9 ile 14. gün aralığı en uygun birleşme günleridir. Anne döllenme döneminde beslenmesine önem vermelidir. Tatlı, tuzlu, ekşi, kekremsi, acı ve baharatlı tatların hepsini yiyeceklerine katmalıdır. Bu altı tat bir arada olursa, bebeğin bağışıklığı kuvvetli ve yaşam süresi uzun olur.

Ayurveda’ya göre anneliğe hazırlık sürecinde anne adayı önce düşünce ve duygularında bilinçli olmalı, aşırı arzular ve istekler içinde olmadan bakış açısını olumluya yönlendirmelidir. Dosha’sına uygun beslenmeli, uygun iklim koşullarında yaşamalıdır. 

Zihinsel esneklik, yeterli uyku, pozitif bakış açısı, gülmek, yoga yapmak, dik omurga ve uygun iklim koşulları anne adayları için önemlidir. Nidra yani uyku, minimum altı maksimum sekiz saat olmalı ve gündüz uykusu tercih edilmemelidir.

İlginizi çekebilir: Vata Mevsimi: Ayurveda’ya Göre Soğuk Havalarda Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik aylarında nelere dikkat etmeli?

Hamilelik boyunca kırmızı renkte kıyafet giyilmemesi, pürüzlü ve sert yüzeyde oturulmaması tavsiye edilir. Sigara ve şarap tüketilmemelidir. Sırt üzeri yatmak yerine yan yatmak tercih edilmelidir. Hamilelikte kabuklu deniz ürünleri ve ufak dip balığı yenmemelidir, ağır metal toksinleri anne ve bebeğin karaciğerinde toksik etki yapar.

Tüm tatlar eşit miktar tüketilmelidir. Sadece şekerli yiyecek tüketen annenin bebeğinde diyabet riski oluşabilir. Sadece ekşi tat, deri ve göz hastalığı yaratabilir. Sadece tuzlu yenmesi, bebekte erken yaşta saç beyazlaması oluşturabilir. Sadece baharatlı yemek, bebekte kısırlık yapabilir ve sadece acı yemek bebeğin zayıf ve kuru bir bebek olmasına sebep olabilir.

Döllenme sonrası hamileliğin ilk üç ayı çok önemlidir, egzersiz yapılmamalıdır. Döllenme sonrası ilk üç ay ve hamileliğin son 3 ayı yoga yapılması önerilmez. Hamileyken uzun seyahat ve uzun yol Vata Dosha’yı arttıracağından tercih edilmemelidir. Ayrıca anne adayları oruç tutmamalı, hazmı kolay yiyecekleri tercih etmelidir. Hamileliğin ilk üç ayında Ghee yağı kullanılmalıdır. 

İlginizi çekebilir: Hamilelik Beyni: Anne Olunca Beyin Nasıl Çalışır?

Dadimathi Gritham tarifi

Malzemeler:

  • ½ bardak taze sıkılmış ve süzülmüş nar suyu,
  • 1 çorba kaşığı Ghee yağı, 
  • 1 hurma, 
  • 1 bardak pirinç ve 1 bardak keçi sütü,
  • Çok az rezene, tarçın, kakule ve toz meyankökü.

Tüm bu malzemeler karıştırılarak lapa haline getirilir. Hafif sulu ve ılık bu yiyecek döllenme sonrası anne adaylarına tavsiye edilir. Hamileliğin 4 ile 7. ayları arasında fetus çok hızlı gelişir, anne çok özenli beslenmelidir. Dadimadi Gritham sıklıkla tüketilmelidir.

Anne adayı Gee, keçi ve inek tereyağı tüketmeli, hem kendi hem de bebeğin kemik sağlığı için bolca pirinç ve yoğurt yemelidir. Elma, nar, karpuz, tatlı yemişler, sarı balkabağı, et suyu, pirinç, pancar ve balkabağı çekirdeği beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. 

Anne adayları bol süt tüketmeli ancak kazein hassasiyeti var ise keçi sütünü tercih etmelidir. Sütün yanı sıra meyankökü, kuşkonmaz, darulfulful tüketmesi de tavsiye edilir. 

Hamile sütü

Malzemeler:

  • 8 gr meyankökü, 
  • 8 gr demirdikeni 
  • 8 gr kuşkonmaz tozu 
  • 100 ml bardak süt 
  • 200 ml içme suyu 

Tüm malzemeler kaynatılır ve ¼ e indikten sonra içilir. Bu karışım, meyankökü, sahlep ve kuru zencefil tozu ile de yapılabilir. Ayurveda’ya göre anneliğe hazırlık sürecinde hamile sütüyle beslenmek anne adayının hamileliği kolay geçirmesine destek olur.

Fotoğraf: Designed by jcomp / FreepikAdi-Rasa Devi Dasi (Ayca İsbilir)

TED Ankara Koleji sonrasında Gazi Üniversitesi İktisat ve Uluslararası İktisat çift dal lisans bölümlerinden mezun olan Ayça İşbilir, 23 yıldır İnsan Kaynakları profesyoneli olarak kurumsal iş hayatına devam etmektedir. Kendisini “Bilinçli Yaşamın Kolaylaştırıcısı” olarak tanımlamakta. ACTP ICF (Accredited Coach Training Program International Coach Federation) akreditasyonlu Koçluk sertifikasyonu ile Hayatının Lideri...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP