Bundan birkaç yıl öncesine kıyasla artık sağlıklı yaşam farkındalığı günlük rutinimizde daha fazla alana sahip. Bilincin şekillenmesi, sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanılmaya başlanması, yayınların gelişmesi, holistik tekniklerin rutinimize dahil olmasıyla referans alabileceğimiz kaynaklara günden güne daha kolay ulaşır bir hale gelmeye başladık.

2000’li yıllarda boy göstermeye başlayan podcast kültürü, her ne kadar diğer mecraların biraz gerisinde kalmış olsa da şimdilerde yeniden dirilmeye başladığının sinyallerini veriyor ve orijinal içerikleriyle ilgili kitleyi kendisine çekmeyi başarıyor.

Özellikle Spotify’ın podcast’e alan tanıması sesli içeriğe olan erişimin önünü açmış durumda. Kısıtlı zamanda skalası geniş bir bilgi ve eğlence buluşması vadeden podcast; kültür-sanat, yaşam, eğitim, politika, teknoloji, spor gibi birçok ana alanda yayın dinleyebilme fırsatı sunuyor.

Bu seçenekler arasından bilgi akışıyla farkındalık uyandırmayı hedefleyen, iyi yaşam tercihlerini hedef gösteren sağlıklı yaşam podcast seçeneklerine erişerek anlatılanlara kulak kabartmanız mümkün.

Wellness trendlerine dair ipuçları veren 8 sağlıklı yaşam podcast önerisi

1. The Mindbodygreen Podcast

Beslenmeden egzersize, kişisel bakımdan ilişkilere pek çok konuda farklı alanlardaki doktor ve uzmanların sesini dinleyicilere ulaştıran The Mindbodygreen Podcast, bazen on dakikalık bazen bir buçuk saatlik dinletileriyle sağlıklı yaşam tüyolarını sıralıyor. Listeye Spotify, Soundcloud veya Apple Podcasts’ten erişmeniz mümkün.

2. The Goop Podcast

Özellikle kişisel gelişim alanında birçok sesli içerik üreten The Goop Podcast; dengeli beslenme, detoks, hamilelik ve cinsellik gibi sağlık konularında da zengin anlatılara sahip. Spotify’dan erişim sağlayabileceğiniz gibi Goop’un kendi sitesinden de daha detaylı kayıtlara erişebilirsiniz.

3. Zeynep Aksoy Reset

Türkiye’de yoganın öncüsü olarak kabul edilen Zeynep Aksoy, meditasyondan nefes çalışmalarına, zihni ve bedeni rahatlatan tüm çalışmalarını Reset adlı kanalında izleyici ve dinleyicileriyle buluşturuyor. Reset’e ait podcast’i Spotify veya Apple Podcasts’te bulabilir, Zeynep Aksoy’la birlikte meditatif bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Anksiyete Rehberi: Yoga ile Beyninizin Yapısını Değiştirin

4. Food Psych

Kapsamlı podcast’leriyle Food Psych, yiyeceklerle çok daha yakından tanışarak sağlığınıza yatırım yapmanız için sizlere sesleniyor. Diyetisyen Christy Harrison ile birlikte yeme bozukluklarından sezgisel beslenmeye pek çok konuda bilinçlenebilir, fiziksel ve ruhsal sağlığınızın mutfaktaki boyutunu keşfedebilirsiniz. Kayıtlara Christy Harrison’ın kendi sitesinden ve Spotify’dan ulaşmak mümkün.

İlginizi çekebilir: Sezgisel Yeme: Bilinçli Beslenmenin Püf Noktaları

5. Ted Talks Daily

Ted Talks, bünyesinde yer verdiği başarılı yaşam koçları, psikologlar, doktorlar, yazarlar ve daha birçok değerli isimle birlikte yaşama dair konuları etraflı bir şekilde ele alıyor. Ted Talks Daily’e Spotify üzerinden rahatlıkla erişebilir, dilediğiniz yerde her konuda kişisel gelişime açık olan podcast’leri dinleyebilirsiniz.

Aynı zamanda “Ted Talks Health” konseptiyle sağlıklı alışkanlıklar üzerine daha detaylı ve bilimsel araştırmalara dayanan dinletiler sunan sağlık yayınlarına da Player Fm veya Apple Podcasts üzerinden erişmeniz mümkün.

6. BBC Earth Podcast

Doğaya, hayvanlara, yaşama karşı duyarlı bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen podcast’leriyle BBC Earth, evrenin hikayelerini bilimsel araştırmalarla dinleyiciye taşıyor. BBC’nin kendi sitesinden ve Spotify üzerinden doğaya daha fazla kulak verebilirsiniz.

7. Evrim Ağacı

Türkçe yayın veren Evrim Ağacı, “Canlı Bilim: Bilimsel Sohbetler, Canlı Yayınlar” adıyla Spotify’da yerini almış durumda. Uzman doktorların görüşlerine yer veren Evrim Ağacı’nda insana ve dünyaya dair pek çok konu konuşuluyor ve ufuk açıcı bilgilerle yaşamı daha bilinçli bir şekilde ele alabilmenin yolları tartışılıyor. Evrim Ağacı’nın kendi sitesi üzerinden de kayıtları inceleyebilirsiniz.

8. Sleep With Me

2013 yılından beri yayın yapmakta olan “Sleep With Me” uyku öncesi hikayeler anlatan, sakinleştirerek uyku geçişini kolaylaştırmayı hedefleyen bir uyku podcast’i diyebiliriz. Kendi sitesi üzerinden, Soundcloud’dan veya Spotify’dan “Sleep With Me”nin sesli içeriklerine ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kaliteli Bir Uyku İçin 5 İpucu

BLOOM SHOP