YAZAN: DİLARA MORAN

Gün dönümleri yüzyıllardır yılın enerji zirveleri olarak bilinir. Dünya, kuzey yarım kürede güneş enerjisinde maksimuma ve güney yarım kürede minimuma ulaştığında, yaşamında ve bilincinde büyük bir değişim yapma fırsatı “manyetik” olarak bizler için uygun hale gelir.  Bugün yüksek frekanslı enerjileri serbest bırakan bir Çapraz enerji – Tantrik Enerji yaratır. Güneşin döngüsü, yaşamımızın döngüsünü temsil eder. Bolluk ve doğurganlığın günü olarak kabul edilen 21 Haziran yaz gün dönümü, bize Güneş’in besleyici ışığını ve her birimizin içinde olan ışığı kutlamamızı, içe dönmemizi, büyümek ve gelişmek için gereken besini bulmamızı hatırlatır!


21 Haziran gün dönümü neden yüksek frekanslı bir gün?

Dünya Yoga Günü olarak da kutlanan 21 Haziran, ilkbahar ekinoksu ile birlikte başlayan Dünya’nın Güneş etrafındaki yolculuğunun ikinci aşamasına işaret ederek güneşin gökyüzündeki en yüksek noktasına ulaşıp yılın en uzun gününü yaşamamızı sağlayan çok yüksek frekansların olduğu bir gündür. 

Yüzyıllar boyunca insanlar, hem ekinoksları hem de gün dönümlerini onurlandırarak ve onurlarına Stonehenge gibi anıtlar inşa ederek Güneş’in yıllık evrelerine uyum sağlamanın gücünü fark etmişler. Yaz gün dönümünde Güneş’in ışığı karanlığa ilk kez girdiğinde, tam merkezdeki bu antik anıta çarpar ve her sütunu sihirli bir at nalı gibi aydınlatır. Güneş kış gün dönümü boyunca, bu gizemli tarih parçasının en büyük taşlarının arasında doğrudan batar. Mısır Piramitleri de dahil olmak üzere diğer birçok antik anıt ve eser, bu zamanların dünyadaki medeniyetler için önemini gösteren Güneş’in dört evresiyle aynı hizadadır. 


Yaz gün dönümü, güneşin enerjilerinin en kuvvetli olduğu ve Prana’nın -yaşam gücünün-maksimumda olduğu bir gündür. Böylece hayat gücünüz zenginleşebilir ve kaderiniz yeniden yazılabilir.

Yogi BHAJAN

21 Haziran gün dönümü neyi sembolize eder?

Yaz gün dönümü eylemden beslenmeye geçişi temsil eder ki bu tam olarak yazın uzun gecelerinde Güneş’in hem gerçek mahsullerimize hem de karanlıktan ışığa seyahat ettiğimiz sürekli yolculuğumuza verdiği destektir. Yaz bize dünyada bir umut olduğunu, içimizdeki ışığın dünyanın en uzak noktalarına yayılabileceğini ve başkalarına ilham verebileceğini hatırlatır. 

Bu ışık günü bizleri onurlandırarak tüm yaz, sonbahar ekinoksuna (21 Eylül) kadar süren bir uyanış dönemini enerjik olarak harekete geçirir. Bu güne uyum sağlamak ve içimizdeki ışığı inşa etmek için onun gücünden yararlanmak gerekir.

İçinizdeki ışığı inşa etmek için ritüeller ve pratikler

Bu yüksek frekanslardan yararlanmak için yapabileceğimiz bazı pratikler ve ritüeller şöyledir:

1. Önümüzdeki 6 ay için hedeflerinizi belirleyin

Yaz gün dönümü, enerjik olarak kuvvetli ve niyetleri belirlemek için çok doğru bir gündür.  Niyetlerinizi net bir şekilde belirleyin ve tüm yaz boyunca kendinize sürekli olarak bunları hatırlatın.

2. Şükredin

Zaten sahip olduğunuz ve yolunuza çıkmasını istediğiniz her şey için şükran ifadelerinizi yazın. Tezahür sürecinin bir parçası, istediğimiz şey için ona sahip olmadan önce şükran duymaktır. Bunu yaparak güvendiğimiz evrene isteklerimizin yerine getirileceğini ve eylemin arzuladığımız enerjiyi çağıracağını söylüyoruz.

3. Güneş ile kalkın

Bugün Güneş doğarken kalkın ve ona dönün. Kendisine teşekkür edin ve enerjilerini depolayın.

4. Doğada zaman geçirin

Doğa ile bağınızı kuvvetlendirin. Yürüyüş yapın, su ile kontakta olun, bolca yüzün.

Evinize, yaşam alanlarınıza bol çiçek alın.

5. Yoga,  meditasyon ve nefes çalışmaları yapın

Özellikle Kundalini Yoga ve meditasyon pratikleri Beyaz Tantra enerjisi olduğundan, bugünkü Çapraz Enerjiden -yani Tantrik enerjilerden- çok daha kuvvetli bir şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

6. Bol bol mantra dinleyin ve söyleyin

Bugün içinde dinleyebileceğiniz kuvvetli Kundalini Yoga & Meditasyon mantralarından bazıları şunlar:

  • Sunniai: White Sun
  • Har Har Har Gobinday: Snatam Kaur
  • Dhan Dhan Ram Das Gur: Erin Breech

7. Kutlayın

Topluluk ve birlik içinde bu ritüelleri yapın. Neşe ve coşku ile güneşi kutlayın. Unutmayın yaz, hayatımıza olan inancımızı geliştirme, karanlığı ışıkla ezme ve hayat bize ne getirirse getirsin her gün tıpkı Güneş gibi yükseleceğimize inanma zamanıdır!

BLOOM SHOP