Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 21 Haziran haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!


İsrail’de yeni kurulan koalisyon hükümetinin açıkladığı bakanlar kurulunda 9 kadın önemli bakanlıklara getirildi.

İçişleri, ulaştırma, enerji, eğitim, çevre, ekonomi, çalışma ve sosyal hizmetler, entegrasyon, toplumsal eşitlik ve bilim teknoloji gibi bir ülke için büyük önem taşıyan bakanlıklar yeni kurulla beraber kadınlar tarafından yönetilecek. Kurul sadece yüksek sayıda kadın popülasyonu içermesiyle değil aynı zamanda 6 tane göçmen, 1 engelli ve 1 kuir üye içermesi ile de öne çıkıyor. Ortadoğu’da yer alan bir ülkenin bulunduğu coğrafyanın aksine toplumunun çeşitliliğini politik arenaya da taşıması diğer ülkeler için de oldukça önemli bir adım oldu.

Kaynak: Toplumsal Cinsiyet Eşitliliği

Ünlü futbolcu Ronaldo katıldığı bir basın konferansı sırasında önünde duran Coca-Cola şişesini kadrajdan kaldırıp yerine su şişesi koyunca, markanın borsa hisseleri ciddi ölçüde düştü.

Sağlıklı yaşam seçimleri ile ön plana çıkan ünlü atlet Cristiano Ronaldo, Bulgaristan milli maçı öncesi Budapeşte’de katıldığı konferans sırasında önüne konan Coca-Cola şişesini kaldırıp yerine su şişesi koydu. “Agua” diye suyu tercih ettiğini sesli olarak da belirten Ronalda’nın bu hareketini hemen takiben Coca-Cola firmasının borsadaki payı yüzde 1.6 düştü.

Kaynak: The Guardian

Bilim insanları kullanılmış plastik şişeleri vanilya aromasına dönüştürüyor. 

Küresel plastik kirliliğiyle mücadele etmek için bilim insanları önemli adımlar atmaya devam ediyor. Kullanılmış plastik şişeleri vanilya aromasına dönüştüren bilim insanları, plastik şişeleri daha kazançlı malzemelere dönüştürmenin geri dönüşüm sürecini daha ilgi çekici bir hale getirdiğini belirtiyorlar. Tek bir kullanımdan sonra malzeme değerinin yaklaşık yüzde 95’ini kaybeden bu tür atıkların ilgi çekici yöntemler ile kullanılmasını teşvik etmenin ise küresel plastik kirliliği ile mücadele etmede kilit bir rol oynadığının altını çiziyorlar. 

Kaynak: The Guardian

TikTok’un yeni marul suyu akımının uykusuzluk problemini çözmeye yardımcı olabileceği iddia ediliyor.

Gündemi belirleyen sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok’un akımlarına bir yenisi daha eklendi. Marulun kaynar sıcak suda demlenmesinin ardından hazırlanan suyun, uykusuzluk problemini çözmeye yardımcı olduğunu iddia eden bu akımı deneyen birçok TikTok kullanıcısı da marul suyunu içtikten sonra uykularının geldiğini söylüyor. Her ne kadar bu yöntem bilim insanları tarafından doğrulanmamış olsa da birçok kullanıcı 15 dakika demledikten sonra içilen marul suyunun kendilerini mayıştırdığı belirtiyor ve diğer kullanıcıları da marul suyu içmeye teşvik ediyor.

Kaynak: Refinery29

Yapılan yeni araştırma, akıllı telefonların diyeti ve kilo kontrolünü olumsuz etkilediğini gösteriyor. 

Güney Kore’de 53.000 kişi ile yapılan yeni bir araştırma, akıllı telefonlarında günde 2 saatten fazla zaman geçiren kişilerin işlenmiş gıda tüketimlerinin artarken meyve ve sebze yeme olasılıklarının ise azaldığını belirtiyor. Aynı zamanda akıllı telefonlarla geçirilen her bir saatin obez olma riskini de artırdığını belirten bu çalışma, cep telefonlarının kişilerin farkında olmadan sağlıksız beslenme alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. 

Kaynak: Healthline

BLOOM SHOP