Cildin yıpranması problemine karşı alınabilecek önlemleri kısa bir liste olarak derledim. İşte tatilde cilt bakımı önerileri!

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için cildimizi mümkün olduğunca bakımlı ve temiz tutmalıyız. Özellikle yaz ayları daha fazla bakım yapmamız gereken dönemlerdir. Deniz tatilleri, cildin en çok yıpranmaya ve bozulmaya eğilimli olduğu zamanlardır. Güneş, tuzlu ya da klorlu su, güneş kremleri cildimizde ölü deri birikmesine sebep olurken zarar gören epidermis tabakası da cildin bir hayli yıpranmasına neden olur.

4 adımda tatilde cilt bakımı önerileri ile yaz sonunda yanımıza kalan sadece güzel anılar ve mutlu fotoğraflar olsun!

Cilt temizliği

Hem deniz kenarında hem de sonrasında cildi temizlemek çok önemli. Bunun için her denizden çıktığınızda tuzlu suyu yüzünüzden iyice arındırın. Duru su ile cildinizi yıkamak yeterli gelmiyorsa, yanınızda seyahat boy yüz yıkama jeli taşıyabilir ve yüzünüzü tuzlu sudan arındırabilirsiniz. Ancak, bunu gün içinde en fazla 2 kere yapmaya özen gösterin aksi halde cildinizi fazlasıyla kurutabilirsiniz.

Gün sonunda, cildi kurutmayacak nazik bir yıkama jeli ve müslin yüz yıkama bezi ile ölü deriden cildinizi arındırabilirsiniz. Hassas cilt temizliği yapması ve seyahat boy olması nedeniyle benim yaz cilt bakımımın vazgeçilmez ürünü olan Kiehl’s Ultra Facial Cleanser’ı deneyebilirsiniz.

Nemlendirme

Her 2 saatte bir yenilenen güneş kremleri, tuzlu su ve güneş cildin nemini emiyor ve kuruyup çatlamasına neden olur. Bu nedenle, yaz akşamları için jel formda ama güçlü bir nemlendirici tercih ederken, gün içinde oluşan kuruma ve gerginliği de nemlendirici yüz mist’leri ile çözebilirsiniz. Mario Badescu Aloe Vera ve gül suyu içerikli bu yüz misti, cildi nemlendirirken yatıştırır. Bu sayede güneşin yıpratıcı etkilerini biraz olsun azaltmaya yardımcı olur.

After-Sun

Nemlendirici ve serum kullanıyor olsanız dahi güneşe çok maruz kaldığınız günlerde after-sun sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Güneşten korunmanıza rağmen, kızarıklık, alerji ve leke gibi cilt problemleri oluşabilir. Bu nedenle duştan sonra after-sun sürerek cildinizin yatışmasını sağlamalısınız. Çoğu after-sun ürünü cildi yeterince nemlendirir. Ancak dilerseniz, ardından nemlendirici kreminizi de sürebilirsiniz. Her uygulama arasına 5 dakika cildin ürünü emme zamanı koymayı ihmal etmeyin. Özellikle cildimin alerjik ve hassas zamanlarında kullanmayı en sevdiğim after-sun kremim Mbr After Sun Face Cream.

Uyku maskesi

Cilt hücreleri gece yenilendiği için, uyku esnasında yapılan cilt bakımı en yüksek performansı gösterir. Hücre yıkımının çok fazla olduğu yaz tatillerinde, uyku maskeleri ile cildinizin sağlığını korumanız mümkün. Belif Aqua Bomb Sleep Mask, gün boyunca kuruyan ve yıpranan cildi, gece tedavi edip, sabaha ışıl ışıl ve sağlıklı bir görünüm ile uyanmanızı sağlayacaktır.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP