Instagram @byrdie

Sağlıklı görünen bir cilde ve ışıltılı saçlara sahip olabilmenin bir yolu da Jojoba yağından geçiyor. İçerdiği zengin vitamin ve minerallerle Jojoba yağı, kişisel bakım ritüellerinizde yerini almaya hazır. Bu egzotik yağı henüz duymamış olanlar ya da ismen bilip içeriğinin detaylarını merak edenler için işte Jojoba yağı faydaları!


Jojoba yağı nedir?

Jojoba yağı; Kuzey Amerika’da yetişen Jojoba bitkisinden elde edilen, cildinizi korumayı ve güzelleştirmeyi garanti eden doğal bir bakım yağıdır. Yağ bezeleri tarafından salgılanan doğal cilt sıvısı sebum ile neredeyse aynı özelliklere sahip olduğu için natürel içerikli bir cilt koruyucusudur.

Cildinizi dış etmenlerden korumakta görevlidir ve zararlı toksinleri defeden bir bariyer olduğu söylenebilir. Kuru ve çatlak görünen bir cildin anında nemlenmesine olanak tanıyarak sağlıklı bir cilt rutini oluşturmaya yardımcı olur.

İçerdiği B ve E vitaminleriyle vücudunuzun vitamin eksikliklerini tamamlar. Akne problemi yaşayan, kuru ya da çeşitli problemlere sahip ciltler için hızlı ve güvenilir bir çözüm kaynağıdır. Jojoba yağını diğer yağlarla karıştırarak kullanabileceğiniz gibi tek başına da cildinize ya da saçınıza uygulayabilirsiniz.

Jojoba yağı faydaları nelerdir?

8 maddede Jojoba yağı faydaları:

1. Doğal bir nemlendiricidir

Kışın aylarının yıpratıcı etkilerinden, ciltteki kuruluk ve dökülmelerden, saçlardaki kepek probleminden ve bakteriyel enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir akne önleyicidir.

2. Dudaklarınıza yumuşak bir doku kazandırır

İçerdiği çinko ve bakır sayesinde doğal bir dudak nemlendiricisidir. Jojoba yağını dudaklarınıza nazikçe masaj yaparak uyguladığınızda çatlakların ve kuruluğun yok olduğunu fark edebilirsiniz.

3. Güçlü bir antioksidandır

Jojoba yağı E vitaminin natürel formlarını içerir. Bu vitamin vücudunuzda bir antioksidan olarak görev alır ve toksinleri uzaklaştırarak cildinizi etrafınızdaki mikroplardan korur.

4. Vücudunuzun doğal sebum dengesini korur

Vücudunuzda var olan doğal cilt sıvısı sebum ile benzer özellikle göstererek bu doğal yapının korunmasına yardımcı olur. Cildi pürüzsüzleştirir, yatıştırır ve dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.

5. Kırışıkları azaltır

Bol vitamin ve minerallerle yaşın ilerlemesi sebebiyle ortaya çıkan kırışıklık ve çizgilerin azalmasında rol oynar.

İlginizi çekebilir: Kırışıklıklara Sebep Olan Fark Etmeden Yapılan 5 Davranış

6. Güneş koruyucusudur

Güneşin zararlı UV ışınları cildinizde pek çok probleme yol açabilir. Jojoba yağı güneş koruyucu kremlere alternatif olarak kullanılabilecek doğal bir koruyucu bakım ürünüdür. Aynı zamanda güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılır.

İlginizi çekebilir: Korunma Kalkanı: Güneşten Korunmanın En Etkili Yolları

7. Yara izlerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur

İyileşme sürecini hızlandırarak yaraların kapanmasına yardımcı olur ve yara izlerinin (ize bağlı olarak) yok olma sürecini hızlandırır.

8. Saçlarınızı güçlendirir

Kepek oluşumunu engeller, bol miktarda E ve B vitamini içerdiği için saçın hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saça ışıltılı ve volümlü bir görünüm kazandırır. Ayrıca kafa derisine Jojoba yağıyla uygulanan masaj; derideki problemlere, yaralara ve kaşıntıya iyi gelir.

İlginizi çekebilir: Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

BLOOM SHOP