Wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Kadınların ve sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik yeni kanunlar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye’de kadınların ve sağlık çalışanlarının korunması için bazı kanunlarda yenilikler yapıldı.

  • Failin kılık ve kıyafetine bakılarak indirim uygulanmamasına karar verildi.
  • Kadının kasten öldürülmesi suçunun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis olarak belirlendi.
  • Kadına yönelik şiddet, taciz, işkence gibi dokunulmazlığı tehdit eden suçların ceza alt sınırları arttırıldı.
  • Kadını ve sağlık çalışanlarını kasten yaralamak tutuklanma sebebi olarak kabul edildi.
  • Israrlı takip yani ısrarlı bir şekilde iletişim kurmaya çalışmak ve korku, endişeye sebep olmak suç olarak kabul edildi.

Kadını ve sağlık çalışanlarını korumaya yönelik yapılan bu değişiklikler şiddetin önlenmesine ilişkin çözüm olarak görülse de bu kanunların doğru şekilde uygulanmasının da bir o kadar önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kaynak: Kız Başına

Kahve içmek ölüm riskini %29 azaltıyor.

Kahve içmek uyandırmaktan çok daha fazlasını yapıyor. Annals of International Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre düzenli kahve içenler içmeyenlere kıyasla daha düşük ölüm riskine sahip. 37-73 yaş aralığında, yaklaşık 200 bin kişinin bir yıl boyunca takip edildiği araştırma, günde 1.5 – 3.5 bardak kahve içenlerin kahve içmeyenlere kıyasla %16 ila %29 daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu gösteriyor.

Kaynak: CNN

Türkiye’den dünyaya yayılan Global Wellness Day, 11. yılını 11 Haziran Cumartesi günü kutluyor.

11 Haziran Cumartesi günü on birincisi düzenlenecek olan Global Wellness Day (GWD), bu yıl dünya genelinde #MagentaDüşün (#ThinkMagenta) temasıyla hazırlanan yüz yüze etkinliklerle kutlanacak. #MagentaDüşün, son birkaç yıldır yaşanan negatif durumlar karşısında ortaya çıkmış, insan hayatına pozitif etki eden bir hatırlatmadır. İnsanların düşüncelerini pozitif bir hale getirmek ve güncel yaşantılarına renk katmak için 130 Global Wellness Day elçisi, ana destekçisi, danışmanı ve gönüllüleri birlikte çalışacak. Global Wellnes Day, iyi yaşam konusunda bilinçlenmek amacıyla 11 Haziran’da herkesi “Daha iyi bir yaşam için evet!” demeye davet ediyor.

Kaynak: Global Wellness Day

Yetişkin Z Kuşağı Amerikalıların %21’i kendilerini LGBTQ+ olarak tanımlıyor.

Yetişkin Z kuşağının %21, Amerika’nın toplam %7’si kendisini LGBTQ+ olarak tanımlıyor. Yapılan araştırmalar, giderek artan LGBTQ+ popülasyonunun 2050 yılında 1 milyona ulaşmasının beklendiğini söylüyor. Bu durum ise heteronormatif olmayan bir topluma ve cinsiyet kavramına tutunmamış, cinsiyetsiz gelecek nesillere doğru belirgin bir kayma olduğunu gösteriyor. LGBTQ+ popülasyonun artışının toplumsal düzenden medyaya, marka stratejilerinden güncel yaşama nasıl bir etki yaratacağı ise merak uyandıran bir soru oluyor.

Kaynak: Forbes

BLOOM SHOP