Doğal ve temiz içerikli vegan ürünleriyle cilt ve dünya dostu Abtira Garden markasının yaratıcısı Anna Batyra’ya cilt bakım felsefesini ve favori güzellik ritüellerini sorduk.


Cilt bakımı felsefeniz nedir?

Cilt bakımına yaklaşımım, genel sağlığa olan yaklaşımımla pek çok benzerlik gösteriyor. Neticede deri en büyük ve geniş organımızdır; vücudumuzda olan her şeye tepki verir. Bu yüzden cilt bakımını daha geniş bir perspektifte kişisel bakımın bir uzantısı olarak görüyorum.

Temiz yemek yemenin, uyumanın, fiziksel aktivite yapmanın ve dışarıda temiz havada bol zaman geçirmenin bütünsel iyiliğine inanıyorum. Sizi besleyen, dinlendiren ve kanınızın sağlıklı bir hızda dolaşımını sağlayan her şey aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesi, kas yoğunluğunun artması ve yorgunluğun azalması için de iyi gelir. Böylece cildimiz daha genç kalır, yüzümüz daha az sarkar ve gözlerimizin altındaki istenmeyen mor halkaları azaltmış oluruz.

Kozmetik kısmında basit şeyleri seviyorum. Öncelikle temizlik için doğal sabunlar, killer, bitki suları, tonikler ve sonra, iyi bir güneş kremi tercih ediyorum. Bu gerçekten günlük cilt bakımımın temelini oluşturuyor.

Favori güzellik ritüeliniz nedir?

Yüz ve boyun masajı olmadan yaşayamam. 20’lerimden beri yüz masajının büyük bir hayranıyım ama özellikle 40’tan sonra daha da önem kazandığını düşünüyorum. Özellikle son yıllarda, önemli oranda kilo alıp verdikten sonra, yaş ilerledikçe vücudumuzun nasıl daha zor yenilendiğini gördüm. Ancak masaj, kasları gevşeterek ve kan dolaşımını uyararak gerçekten yardımcı oluyor. Sabırlı ve düzenli olmak burada çok önem taşıyor. Ayrıca iyi bir nemlendirici ve yağ bazlı bir serum kullanıyorum. Her akşam White Rose kremi ve Coral Sea serumu sürüp kendime bir dakika bile olsa masaj yapıyorum. Bazen bir Face Roller veya Gua Sha ekliyorum. Çok büyük bir ritüel değil ama en azından günümü ve sonunda yüzümü kurtarıyor.


What is your skincare philosophy?

My approach to skincare is very similar to my approach to health in general. Skin after all is our largest organ; it reacts to anything that is happening in our bodies. That’s why I see skincare as an extension of self-care more broadly. 

I believe in the universal goodness of clean eating, sleep, physical activity, and spending a lot of time outdoors in the fresh air. Anything that gets you truly nourished, rested and your blood circulating at a healthy pace, is also good for skin cell renewal, muscle density, and fighting fatigue. Just like that our skin stays younger, our face sags less and we reduce the pesky dark circles under our eyes.

In the cosmetics department I love simple things. First of all cleansing: natural soaps, clays, plant waters, tonics. And then, a good sunscreen. That’s really the basis of my daily skincare.

What is your favorite beauty ritual?

I cannot live without a face (and neck) massage. I’ve been a big fan of face massage since my 20s, but now after 40 it’s even more so important. For me, especially after significant weight gain in the past years and then shedding kilos, I see how with age we regenerate with more difficulty.

But massage, by helping relax the muscles and by stimulating blood circulation, truly helps. Persistence and regularity is key. Plus a good moisturizer and an oil-based serum. 

Every evening, I apply White Rose cream and Coral Sea serum and give myself a massage, even if it lasts only a minute. Sometimes I add a Roller or a Gua Sha. Such a small ritual, but it does save my day, and eventually my face.


Anna Batyra tarafından yaratılan Abtira Garden ürünlerinin arkasında yatan fikir; doğal, olabildiğince organik cilt bakım ürünleri olmasının yanı sıra, vegan, hayvanlar üzerinde test edilmemiş olması ve geri dönüşümlü ambalajlarla sunulmasıdır. Bedenimize ve gezegenimize, özellikle cildin yaşamasına, nefes almasına ve yaş almasına saygılı ürünler verebilmeyi hedefler.

ABTIRA GARDEN’I KEŞFET!


BLOOM SHOP