Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran, aralık ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak burçlarınızı nasıl etkileyeceğini yorumluyor. Aralık ayı astroloji ajandası yayında!

2 Aralık Saat 21:21’de

Jüpiter Oğlak burcuna giriyor.

Jüpiter yöneticisi olduğu Yay burcundan çıkıp Satürn yönetimindeki Oğlak burcuna girdiğinde bizler de felsefi konulardan, geleneksel olana odaklanmaya başlıyoruz. Jüpiter genişleme, bolluk ve vizyonla ilgili bir gezegendir. Yay burcunda yönetici ve rahat olduğu konumda bizlere geçmiş bir sene boyunca açılım imkanı sundu. Şimdi Jüpiter önümüzdeki bir sene süreyle Oğlak burcunda hareket edecek ve Oğlak burcunun temsil ettiği konuları mercek altında tutacak. Sorumluluklar, gelenekler, toplumun geneli tarafından kabul edilen düşünceler ve kariyer odaklı konular gündemimize oturacak. Pratik olmak, hayalden ve ilhamdan beslenmek yerine “yapabilme kapasitesine” odaklanmak bu senenin konusu. Hayat yolunda yolculuğun kendisinden zevk almaktan çok, hedef ve sonuca odaklı ilerlemek isteyebiliriz.

Jüpiter’in risk almayı seven doğası da burada farklılık gösterecek ve risk almadan, güvenilir ve denenmiş olana yönelme isteği daha yoğun yaşanacak. İş, kariyer ve sorumluluklara karşı tutumumuz bu dönemde değişebilir. Daha gerçekçi ve pratik olmak değer kazanacak. Sonuç odaklı konular yükselerek popüler olabilir. “Ne, ne işe yarıyor?” bu dönemin sorusu olacak. 19 Aralık 2020’ye kadar devam edecek süreçte daha çok uzun vadeli başarı peşinde olabiliriz.

Doğum haritamızda Oğlak burcu hangi evi kesiyorsa, Jüpiter o evle ilgili konulara görev bilinciyle yaklaşmamızı ve daha fazla önem vermemizi sağlayacak.

Ciddiyet ve konsantrasyon her zaman ön planda olacak ve Jüpiter bu konuları tek tek önümüze serecek. Jüpiter olumlu etkileriyle tanınan “Şans gezegeni” olarak bilinir, fakat bu geleneksel anlamda bilinen şans değildir. Jüpiter bize fırsatları gösterir. Bunları değerlendirip değerlendirmemek kişiye kalmış bir seçimdir. Aynı zamanda Jüpiter mercek görevi gördüğünden, olanı büyütmek üzerine odaklı bir etkisi vardır. Yani; iyi kötü ne varsa ortaya serer. Dolayısıyla kapanmış, gizlenmiş ya da halı altı edilmiş bir konu varsa bunu da su üstüne çıkartacak.

Jüpiter yıl boyunca öncelikle Oğlak burcu ve yükselen burcu Oğlak olan kişilerin kapısını çalacaktır. Oğlakların kendilerine olan güveni artarken bir taraftan da imaj yenilemek isteyebilirler.

Bu dönem boyunca hayata çok daha iyimser bakabilir ve olası fırsatları daha rahat görebilirler. Jüpiter sağlık konusunda onları destekleyecek. Eğer geçen senelerde bedenlerini ihmal etmişlerse bu sene içinde sağlık konusuna daha yakından bakmaları ve bedenleriyle daha yakından ilgilenmeleri gerekebilir. Aynı zamanda Oğlaklar yeni projelere başlamak için de güzel bir dönemdeler.

Oğlakların yanı sıra diğer Toprak Elementi burçlar – Boğa ve Başak – bu sene Jüpiter’den destek alıyorlar. Hem ikili ilişkileri, hem de romantik ilişkileri konusunda destek alırken yurtdışı bağlantılı konulardan ve yabancılardan destek alabilirler. Fırsatları yakalamaları ve değerlendirmeleri kolay olacak.

Jüpiter’in Oğlak burcuna geçişinden ikincil olarak destek alacak kişiler Su Elementi burçlarında doğan – Yengeç, Akrep ve Balık – olacak. Akrep ve Balık burçları sosyal anlamda Jüpiter’den destek alacaklar. İçinde bulundukları çevre, sosyal hayatları, dahil oldukları gruplar ve yakın çevre ilişkileri Jüpiter’le birlikte hareketleniyor ve gelişiyor.

Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olan kişiler ise, ikili ilişkileri konusunda Jüpiter’den destek alıyor. Hem evlilik, hem de iş ortaklığı konusunda Jüpiter onları hem destekliyor hem de öğretiyor. Yeni iş ortaklıkları mümkün olabileceği gibi mevcut ortaklıklar içinde gelişim ve büyüme de söz konusu olabilir. Bu dönem hukuksal konularda da destek verecek. Sürüncemede olan hukuki bir süreç varsa bu dönemde çözülme olasılığı yüksek. Evlilik konusu bu sene Yengeçlerin gündemine oturabilir. Süregelen bir ilişkinin evliliğe dönüşebileceği gibi, gelişim potansiyeli olan yepyeni bir ilişki de Yengeçlerin hayatına girebilir. Kısacası “karşı taraf” yıl boyunca destekleyici olacaktır.

9 Aralık Saat 12:42’de

Merkür Yay burcuna giriyor.

Böylece içimizdeki coşkuyu, iyimserliği, aktif enerjiyi iletişim alanımıza daha fazla yansıtmaya başlayabiliriz. Zihnimiz oldukça aktif olacağı için planlarımız, kısa yolculuklarımız, iletişimimiz ve günlük aktivitelerimiz artacaktır. Diğer taraftan çok fazla genişlemenin sonucunda aktivitelerimizin somut sonuçlarını almamız mümkün olmayabilir. Büyük resme odaklanırken, zihinsel tasarılarımızı gerçekleştiremeyeceğimiz ölçüde abartabiliriz. Konuşmaya daha fazla vakit ayırıp, işin üretkenlik kısmında yavaş kalabiliriz. Bizim için yeni ve farklı olan konularla olan ilgilimiz, sohbetlerimiz artabilir. Diğer taraftan, ifade özgürlüğü ve sansürsüz iletişim çokça konuşmaya neden olacaktır. Bunun sonucu olarak da, bir önceki dönem Merkür Akrep burcundayken kendimize sakladığımız bilgileri açık edebiliriz.

12 Aralık Saat 8:11’de

Ay 19⁰ İkizler burcunda; Dolunay fazını oluşturuyor.

İkizler burcundaki Dolunay tecrübeden bilgiye bir geçiş sağlar. Deneyimlediğimiz ya da belli bir süre boyunca edindiğimiz bilgileri artık iletmek, başkalarına aktarmak ve bu tecrübeleri konuşmak isteriz. Yani bu dönem iletişim zamanıdır… Fakat, nasıl bir iletişim kurduğumuzun farkında mıyız? İnançlarımıza körü körüne mi bağlıyız yoksa zaman zaman yeni bilgiler kullanarak kendimizi yenileyebiliyor muyuz? Başkalarının fikir ve düşüncelerine ne kadar açığız? Yeni bilgileri kolayca kabul edebiliyor muyuz? Yoksa bu konuda dirençlerimiz mi var? En önemlisi de hayat tecrübelerimizi pratiğe dökebiliyor muyuz? Yoksa deneyimlerimizi günlük hayata geçirme konusunda tutukluklarımız mı var?

Merkür’ün Yay burcunda oluşu tüm bu aşamada bize açık bir vizyon ve çok seslilik sağlarken bir taraftan da dağılma ihtimalini gündeme getiriyor.

Hayaller gezegeni Neptün’ün Dolunay derecesine yaptığı zorlayıcı açı çok fazla seçeneği bize sunarken kafa karıştırıcı olabilir. Çok fazla seçenek ve çok fazla değişken var. Bu aslında evrende hepimiz için sonsuz olasılık olduğunu müjdelerken, belli bir algı kapasitesine sahip zihnimiz bu olasılıklar arasında dağılabilir. Dolaysıyla netleşmek kolay olmayacaktır.

Radikal değişiklikler gezegeni Uranüs’ün isyankar enerjisinin Dolunay’la kurduğu zorlayıcı açı, kim nereye çekerse oraya gitme eğilimi verebilir. Yani sağlam durmak ve pratik olmakta zorlanabiliriz. Neptün’ün diğer bir etkisi ise; fazla empati kurmaktan kendimizi kaybetme riskini beraberinde getiriyor. Yani “Ben nerede bitiyorum, başkaları nerede başlıyor?” sorusu gündeme gelebilir. Kolaylıkla kurban psikolojisi içine düşebiliriz. Diğer taraftan kurtarıcı olmaya çalışırken çokça enerji sarf etmek de söz konusu olabilir.

20 Aralık Saat 9:42’de

Venüs Kova burcuna giriyor.

Oğlak burcundan çıkıp Kova burcuna giren Venüs prangalarından özgürleşerek dışa açılacaktır. Venüs burada, Oğlak’ın gelenekselliğinden uzaklaşarak özgün ve bireysel sevgiyi arar. Fakat hala Satürn yönetimindeki Venüs mesafesini korumayı sürdürecektir. Dolayısıyla aşkta derinleşmek istemeyebilir. Bu sefer ilişkilerde zihinsel bir süreç içine girer ve birebir ilişkilerdense arkadaşlık ilişkilerine önem vermeye başlar. Bu dönemde arkadaşlarımızla daha fazla bir araya gelme, toplumsal konulara karşı olan ilgimizin artması ve sosyal organizasyonlarda yoğunluk artacaktır. Benzer şekilde Venüs, sosyalleşmek, sosyal gruplar içinde olmak, dernekler veya yardım kuruluşları içinde kendini göstermek isteyecektir.

İkili ilişkilerde ve aşk ilişkilerinde ise, arkadaşlık olmazsa olmazımız olabilir. Kafaca anlaştığımız, ortak ilgi ve idealleri paylaştığımız kişilerle bir arada olmayı tercih edebiliriz. Dolayısıyla bu dönemde arkadaşlar sevgili, sevgililer ise arkadaş olabilir. 13 Ocak’a kadar devam edecek olan süreçte, ilişkiler, aşk, para, sanat ve manevi değerler gibi Venüs’ün yönettiği konularda idealist bir yaklaşım söz konusu olacak.

Bu dönem boyunca başta Kova burçları olmak üzere, yükselen burcu Kova olan kişiler cazibelerinin ve yaratıcılıklarının arttığını, ilişkilerinde daha fazla denge ve hoşgörü sağladıklarını fark edebilirler.

Kovalar hem ilişkilerini dengeye oturtabilir, bozulmuş arkadaşlıkları ya da tıkanmış ilişkileri varsa bu dönemde çözüm sağlayabilirler, hem de yeni arkadaşlar edinip yeni ilişkiler kurabilirler. İkincil olarak İkizler ve Terazi burçlarında doğmuş kişiler Venüs’ün pırıltılı ışıklarında olumlu etkiler alacak. Venüs onlara güzellik, yaratıcılık ve sosyalleşme imkanı verecektir. Yeni arkadaşlar edinmek ya da yeni sosyal çevrelere girmek istiyorlarsa bu dönem oldukça uygun olacaktır.

22 Aralık Saat 7:20’de

Güneş Oğlak burcuna giriyor.

Böylece önümüzdeki bir ay boyunca kararlılık ve disiplin önem kazanıyor. Kendimize ve çevremize duyduğumuz sorumluluk bilinci güçlenirken, işe yarar ve somut konularla ilgilenmek isteyeceğiz. Dolayısıyla günlük hayatın içinde her zaman yaptığımız işleri ciddiyetle ele alıp, enerjimizi kontrollü bir şekilde idare edebileceğiz. Bu da minimum enerjiyle maksimum fayda sağlamamıza yardımcı olacak. İş, kariyer, sorumluluklar, ciddiyet, güvenlik gibi konular ajandamızda ilk sıralarda yerini alacak.

Bu dönemden en çok Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler etkilenecek. Oğlakların yaşam enerjisi artarken kendilerini daha güçlü ve daha sağlam hissedebilirler. Fiziksel olarak güçlenirken sağlıkları da olumlu olarak etkilenecektir. Oğlaklar kendi güçlerini bulurken orta ve uzun vadeli plan ve projeler üretebilirler. Senelik hedeflerini bu dönemde belirleyebilirler. Bu dönemden ikincil olarak diğer Toprak Elementi burçlarında doğan Boğa ve Başaklar etkileniyor. Boğa ve Başaklar da Oğlaklar gibi bu dönemde güçlenerek parladıklarını hissedebilirler. Fiziksel güçleri artarken somutlaşmak ve adım atma konusunda motivasyonları yüksek olacaktır.

26 Aralık Saat 8:13’te

4⁰ Oğlak burcunda Yeniay ve Güneş tutulması gerçekleşiyor.

Yeniay yeni tohum atma dönemidir. Geçen ay iyimserlikle ortaya çıkardığımız projelerin uygulanabilir olup olmadığını şimdi görebiliriz. Dolayısıyla belki de soğuk bir duş etkisi yaratan durumlarla karşılaşacağız. Şimdi kararlılık ve disiplin önem kazanıyor. Önümüzdeki dönem için, hayatımızda somut bir temel oluşturmak için kolları sıvayabiliriz. Tutulmanın süresi nedeniyle, yaklaşık 2 sene öncesinden gelen konuların şimdi görünür olması beklenecektir. Bir taraftan sağlamlaştıran ve açan enerjiler hakimken, diğer taraftan bazı hassasiyetler söz konusu olabilir.

Jüpiter’in tutulma derecesiyle yakın birleşimi yüksek iyimserlik ve motivasyon yüksekliği veriyor. Dolayısıyla birkaç senedir devam eden bir oluşum süreci içindeyseniz şimdi bunu başlatma ve/veya ortaya çıkartma zamanı olabilir. Uranüs’ün destekleyici açısı özgürleşmek ve geleneksel olanın ötesine geçerken yeni kurallar oluşturabilmeyi ve yeni temeller atabilmeyi sağlıyor. Kiron’un zorlayıcı açısı, bütün bunlara rağmen hala tereddütlerimizin olmasına ve bazı çekincelerimizin bizi kendimizi göstermekten alıkoymasına neden olabilir.

29 Aralık Saat 7:55’te

Merkür Oğlak burcuna giriyor.

İletişim gezegeni Merkür Oğlak burcuna girdiğinde yavaşlar ve ciddileşir. Düşünceleri daha çok iş ve başarı odaklı olur. Dolayısıyla bu dönemde zihinsel olarak belli bir konuya odaklanmak çok daha kolay olacak. Fikirlerde olgunluk mümkün… Dönem boyunca yeni fikirlere ihtiyatla yaklaşabilir, bir önceki dönemde olduğu gibi farklı olanın peşinden gitmek yerine mevcut olanı iyileştirmek ve ileri götürmek üzerine odaklanabiliriz. İş ve kariyer odaklı plan yapmak ve fikirlerimizi somut konulara odaklamak her zamankinden daha kolay olacak.Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP