Zen meditasyon hocası ve Astrolog Meral Erduran, Kasım ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak burçlarınızı nasıl etkileyeceğini yorumluyor. Kasım ayı astroloji ajandası yayında!

7 Kasım Saat 19:02’de

15 Akrep burcunda Yeniay fazı gerçekleşiyor.

Bu dönemde bilinçsiz olarak başlatacağımız girişimler bizi yenileyecek ve kısa vadede dönüşmemize yardımcı olacaktır.

Önümüzdeki dönemde “güç” konusu gündemde kalacak. “Nasıl güç elde edebiliriz ve gücümüzü nasıl kullanabiliriz?” “Gücümüzü başkalarını yönlendirmek ya da manipüle etmek için mi, yoksa kendimizi geliştirmek ve zor durumda olan kişilere yardım etmek için mi kullanacağız?” gibi sorular ay boyunca bizi zorlayabilir.

Önümüzdeki ay bazı değişimler ve beklenmedik gelişmeler bize “Feleğin çemberinden” geçmişçesine bir farkındalık yaşatabilir. Kontrol dışı gelişen olaylar neticesinde, önemli değişimler yaşayabiliriz. Hayatın soyut alanıyla daha fazla içli dışlı olabiliriz. Bu dönem belli bir alışkanlığı bırakmaya niyet etmek ve ruhsal ve bedensel arınma için oldukça uygun olacaktır.

Akrep burcunun 15°’si haritamızda hangi alanda ise, burada kontrol dışı gelişmelere ve önemli değişimlere şahit olabiliriz. Bu alanda yeni ve köklü başlangıçlar yapmak da mümkün olabilir. Yeni başlangıçlar için bazı şeylerin bitip sonlanması ve bitenin yasının hakkıyla tutulması gerektiğini de unutmamalıyız.

Böylece hayatımızda görevini tamamlamış olan durumlara veda ederken, yeni ve taze olarak hayatımıza giren ve bizi dönüştüren durumlara da kucak açmış oluruz.

8 Kasım Saat 15:39’da

Jüpiter Yay burcuna geçiyor.

Jüpiter Yay burcunda yönetici konumda olduğu için bu burçta çok güçlüdür. Jüpiter burada kaygısız, açık yürekli ve iyimser bir yapı sergiler.

Jüpiter Yay burcunda, uzak ülkeler ve bilinmeyen diyarları sembolize etmektedir. Jüpiter’in buradaki bir senelik seyahati boyunca, yurtdışı bağlantılı konular, uzun yolculuklar, ulaşım, taşıma gibi alanlarda gelişim ve genişleme gözlemlenebilir. Aynı zamanda uzun yolculuklardan ve yurtdışı bağlantılı konulardan büyük başarı ve kazanç sağlamak da mümkün olabilir.

Bu dönemde felsefe, din ve sosyal konular ön planda olacak. Bu alanlar olumlu ya da olumsuz anlamda mercek altında kalabilir. Bu süreçte bizler de hayata bakış açımızı ve inançlarımızı derinlemesine gözden geçirebiliriz. Bu süreçte bilgiye olan açlığımız fazlasıyla artacaktır. Bu durumda en çok kendi iç öğretmenimize güvenip kendi kendimizin eğitmeni olabiliriz.

2 Aralık 2019’a kadar, Yay burcunda yolculuğuna devam edecek olan Jüpiter, başta Yay burçları olmak üzere yükselen burcu Yay olan kişiler fazlasıyla etkilenecekler. Bu kişiler hayata her zamankinden daha iyimser baktıklarını ve bardağın dolu tarafını görmeye daha meyilli olduklarını fark edebilirler.

Bakış açılarındaki olumlu değişim Yayların şanslarını da arttıracak. Maddi ve manevi alanda bu seneyi güçlü bir şekilde geçirebilirler. Aynı zamanda bu dönem ilişkilerinde değişim ve gelişim için de başarılı olacaktır.

Yayların yanı sıra ikincil olarak da Koç ve Aslan burçları bu dönemi olumlu olarak geçirebilirler. Koç ve Aslanlar hem sosyal alanda hem de ikili ilişkiler alanında şanslı bir yıla giriyorlar.

16 Kasım Saat 1:21’de

Mars Balık burcuna geçiyor.

Mücadele ve savaş gezegeni Mars, Balık burcundayken bilinçaltından yükselen duygular günlük hayatımız içinde kontrolü ele alabilir.

Buz dağının görünmeyen yüzünün son günlerde bizi neden daha fazla meşgul ettiğini merak edebiliriz. Bilinçaltının aktif oluşu duygusal tortuları su yüzüne çıkarabilir. Bu sebeple duygusal çalkantılar fazlalaşacaktır. Enerjimizi kontrol etmekte zorlanabilir, bu sebeple fiziksel olarak güçsüz hissedebilir ve dolayısıyla duygusal gerginlikler yaşayabiliriz.

Bu dönemde mücadelemiz dünyevi olandan çok manevi olana yönelecektir. Enerjimizi çoğu zaman başkaları için harcayabiliriz. Karşımızdaki kişilerle tartışmak yerine onlarla empati kurarak kazanma yolunu seçebiliriz. Bu dönemde kazanmak için “teslim olmak” ve “bırakmak” sloganımız olacaktır.

1 Aralık’a kadar devam edecek bu dönemde, başta Balık burçları olmak üzere Yengeç ve Akrep burçları da, manevi ve yaratıcı taraflarını daha fazla ortaya koyabilecek enerjiyi bularak güçlenebilirler.

Başak burçları bu dönemde karşılaşacakları kişiler nedeniyle zorlanırken, onları rahatsız eden konuyu tanımlamakta zorlanabilirler. Oğlak ve Boğa burçları bu dönemde fiziksel olarak güçlü ve ruhsal olarak da dengeli hissedebilirler.

16 Kasım Saat 4:29’da

Kuzey Ay düğümü Yengeç burcuna geçiyor.

Ay Düğümleri iki şekilde hesaplanır. “Ortalama Ay düğümleri” 16 Kasım tarihinde burç değiştirirken, “Esas Ay düğümleri” 6 Kasım’da burç değiştirirken.

Ay düğümleri burç değiştirdikten sonra yaklaşık 1,5 sene boyunca bir burçta kalır ve içinde bulunduğumuz dönemde burcun özellikleri doğrultusunda genel trendleri ve karma ile ilgili sembolleri belirler.

Bu dönemde Kuzey Ay düğümü Yengeç burcuna geçerken, Güney Ay düğümü ise Oğlak burcuna geçmekte…

Yengeç/Oğlak aksı sorumluluklarla ilgilidir. Kendimizin ve başkalarının sorumluluğunu alabilmek, kendimizi ve başkalarını beslemek bu dönemin ana temalarından olacak. Bu sürecin bize öğreteceği temel konulardan biri de ailenin gereksinmeleriyle sosyal sorumlulukları dengelemeyi öğrenmek.

“Aileye karşın kariyer hedefleri ve kariyer planları ne durumda?” Bu süreçte pek çok kişi kariyer ve kariyer hedeflerinden uzaklaşıp aile ve ailevi sorumluluklara yönelebilir.

“Özel hayat ve toplumsal hayat dengesi ne durumda?” Yine pek çok kişi fazlaca ortada, sosyal alanda görünür olmaktan kendini çekerek özel hayatını daha gözden uzak yaşamayı seçebilir.

Yengeç; “Seni seviyorum, çünkü sen benimsin” der. Tıpkı bir annenin çocuğuna demesi gibi… Burada güven ve korunma ihtiyacı önceliklidir. Oğlak’ta ise; “Eğer kurallara uyarsan ve dediğimi yaparsan “Seni seviyorum” ” der. Burada daha katı, kuralcı ve kendi kendine yeten bir yapı vardır.

Bu süreçte sert ve katı kalıplarımızdan çıkarak daha kırılgan ama sevgi dolu tarafımızı ortaya çıkarmaya daha gönüllü olabiliriz. Eğer genelde karşımızdaki kişilerden bir şey isterken zorlanıyorsak ve duygusal bağlılığı zayıflık olarak görüyorsak bu süreç kalbimizi açmak için bizi destekleyecek.

Üstelik süreç boyunca kendi kendimize bakmak ve kendi kendimize sevgi verebilme kapasitemiz de yükselecek. Kısacası hep birlikte kalıplarımızı kırarak kalbimizi açmayı, kendi kişisel ve özel sorumluluğumuzu almayı öğreneceğiz. Aynı zamanda, her zaman kontrollü olmak zorunda olmadığımızı, kendi kendimize yetebileceğimizi fakat her şeyi yapmak zorunda olmadan, gerektiğinde başkalarından da yardım isteyebileceğimizi öğreneceğiz.

Bu dönem öncelikli olarak Yengeç ve Oğlak burçlarını ve bu burçta yükseleni olan kişileri etkileyecektir. Bu kişiler önümüzdeki 1,5 sene boyunca ilişkilerinde alma ve verme dengesini öğrenirken aynı zamanda sorumluluklarla ilgili güçlü farkındalıklar yaşayabilirler.

Bu kişiler kime/neye ne kadar ihtiyaçları olduğunu ve kendi kişisel kapasitelerinin gücünü fark edebilecekler. Aynı zamanda süreç onlara yeni ilişki modelleri de getirecektir.

16 Kasım Saat 13:51’de

Venüs 25 Terazi burcunda düz hareketine başlıyor.  

5 Ekim tarihinden beri ters hareketinde olan aşk ve yaratıcılık gezegeni Venüs, bugün düz hareketine başlıyor.

Böylece 5 Ekim’den beri içselleşen yaratıcılık, sevgi ve kişisel değerler bir kere daha gözden geçirildikten sonra şimdi dış dünyaya uyum sağlama aşamasına geliyor. Bu dönemde geçmiş dönem ilişkileri gündeme gelmiş olabilir ya da biz eski alışkanlıklarımıza geri dönmüş olabiliriz.

Şimdi ise, önemli olan geçtiğimiz dönemde edindiğimiz deneyimler sayesinde istek ve arzularımızın ne durumda olduğuna bakmak ve değer yargılarımızı ne ölçüde değiştirdiğimizi görerek kat ettiğimiz mesafeyi fark etmek olacaktır.

17 Kasım Saat 4:33’te

Merkür 13 Yay burcunda ters hareketine başlıyor.

7 Aralık’a kadar ters hareketine devam edecek olan Merkür 27° Akrep burcunda düz hareketine başlayacak.

Merkür her sene üç kere ters hareketine döner ve bu sırasında enerjisini içselleştirir. Bu dönemlerde Merkür temsil ettiği konularla ilgili bize bir “mola verme” fırsatı sunar.

Merkür Yay burcunda klasik anlamda düşük durumdadır, çünkü Jüpiter yönetiminde olan bu burçta fikirlerini istediği şekilde ortaya koyamaz. Merkür tıpkı bir kablo gibi bilgiyi alıp, yorum yapmadan iletmekle yükümlüdür. Halbuki Yay yorumlamak ve edinmiş olduğu deneyimleri paylaşmak ister.

Merkür Yay burcunda ters hareketine döndüğü sırada ise, söylemek istediği çok şeyi olan, fakat konuşmama yemini etmiş bir keşiş gibi bildiklerini kendisine saklamak isteyecektir.

Bu dönemden en çok Merkür’ün yöneticisi olduğu İkizler ve Başak burçları ya da bu burçta yükseleni olan kişiler etkileneceklerdir. Yükselen İkizler bu etkiyi ilişkileri ve iş ortaklıkları alanında yaşarken, yükselen Başaklar ise; ev hayatları, aile, geçmiş ve bilinçaltıyla ilgili konularda geriye dönük muhakeme yapabilirler.

Bu alanlarda ön yargılarından arınarak farklı bir bakış açısıyla olayları değerlendirebilecekleri bir noktaya gelebilirler. Bu dönem herkes için tanıdık olanın ötesine geçerek değişimi görebilme imkanı sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra Merkür’ün Yay burcunda ters hareketine dönüşü Yay burçları ve yükselen burcu Yay olan kişilerin kendilerini sorgulamalarına ve hayatlarındaki anlam arayışını derinleştirmelerine vesile olabilir.

Yaylar son zamanlarda hayatlarına yön vermekle ilgili sıkıntı yaşıyorlarsa bu 3 hafta boyunca gerçekte ne istediklerini ve kendi doğrularının ne olduğunu gözden geçirebilirler. Böylece 3 haftanın sonunda Merkür düz hareketine başladığında kendilerine hedef koyma konusunda daha başarılı ilerleyebilecekler.

22 Kasım Saat 12:02’de

Güneş Yay burcuna geçiyor.

İyimserliğimiz artarken vizyonumuzu geliştirebileceğimiz bir döneme giriyoruz.

Önceki dönemde, Güneş Akrep burcundayken edindiğimiz iç görüyle şimdi hayata daha farklı ve geniş bir pencereden bakabilme fırsatını yakalayabiliriz. Artık bardağın dolu tarafını görme eğiliminde olacağız.

Güneş burada, iyimser, neşeli ve maceraya açık olmamıza yardımcı olacak ve enerjimizin genel olarak artmasına vesile olacaktır. Böylece gündelik işlerimizi hallederken bile kendimizi neşeli ve coşkulu hissedebiliriz. Bu dönemde seyahat etmek, bilgimizi yaymak ve paylaşmak, yeni konuları öğrenmek ve hukuksal konularla ilgilenmek için olumlu enerjiler mevcut olacaktır.

Bu dönem başta Ateş elementi burçlara (Koç, Aslan ve Yay) iyimserlik, neşe ve enerji getirecektir. Bu burçlarda doğanlar ve yükselen burcu Yay olan kişiler, kendilerini daha iyi ifade edebilecekler ve parladıklarını hissedebilecekler.

Bizler de 22 Aralık’a kadar olan dönemde genel olarak daha iyimser, dışa dönük ve özgür hissedebiliriz.

23 Kasım Saat 8:39’da

Ay 0 İkizler burcunda/ Güneş 0 Yay burcunda, Dolunay fazı gerçekleşiyor.

Her şeyin doruk noktasına yükseldiği bu dönemde, fikirlerimizi ve inançlarımızı tekrar gözden geçirmek isteyebiliriz.

Çünkü bu dönemde fikir ayrılıklarından kaynaklanan bir kutuplaşma söz konusu olabilir. Edindiğimiz bilgileri ve ortaya koyduğumuz fikirlerin ne kadarının bize ait, ne kadarının başkalarının etkiyle ortaya çıktığını fark edebileceğiz. Böylece bilgiyi tecrübeden ayırmak kolaylaşacaktır.

İlginizi çekebilir!Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...BLOOM SHOP