Odaklanma problemi, konuşulanları anlamama, kafa karışıklığı ya da düşünceleri netleyememe beyin sisinin başlıca göstergeleri arasındadır. Çoğu zaman doktor kontrolü altında pek çok testten geçilse dahi beyinde herhangi bir anormal bulgu bulunmadığından beyin sisinin sebebi tam olarak anlaşılamaz. Öyleyse, beyin sisi nedir ve sebepleri neler olabilir?

Beyin sisi nedir?

Günlük aktiviteleri ve ruh halini etkileyen bu bulanıklık halinin Demans ya da Alzheimer gibi ileri bir rahatsızlık olmadığını vurgulamak gerek. Ayrıca beyin sisinin kronik bir hastalık olabileceğine dair herhangi bir bulgu da bulunmamaktadır. Yalnızca kişiye kendini kötü hissettiren ve gerçek potansiyelini ortaya koyamadığını fark ettiren bir “puslanma” halidir.   

Beyin sisinin nedenleri

Günlük hayatta pek çok kimyasala, toksine ve mikroba maruz kalıyoruz. Yediğimiz, içtiğimiz her şey ve içinde bulunduğumuz neredeyse bütün ortamlar hem vücut hem beyin sağlığımız için tehlike arz ediyor.

Soluduğumuz kirli havadan tükettiğimiz sağlıksız yiyeceklere kadar pek çok faktör hormonları tahmin edildiğinden çok daha fazla etkiliyor. Hormonlar da zihin sağlığı üzerinde önemli bir rol oynuyor. Bağışıklık sistemimiz çoğu zaman bu sağlıksız faktörlere etki ederek onları tolere ediyor. Ancak bağışıklığımızın da yeterince güçlü olmadığı durumlarda beyin sisi gibi rahatsızlıklar meydana gelebiliyor.

Sindirim sistemi direkt olarak sinir sistemine bağlantılı olduğu için tüketilen besinler ciddi anlamda önem taşıyor. Nasıl ve ne şekilde yemek yediğiniz çok önemli. Çünkü yiyecekler enflamasyonu arttırabilir ve azaltabilir. Enflamasyon artışı da beyin sisinizin sebebi olabilir.

Beyin sisini önlemek için yapılması gerekenler

1. İlk olarak bir nöroloğa görünün ve algısal bir problem var mı onu tespit edin. Varsayımları ortadan kaldırmak önemlidir.

2. Vücudunuza almaya değer bulduğunuz besinlere çok dikkat edin. Tahıllardan ve sebzelerden karbonhidrat almaya; tohum, fındık, avokado gibi besinlerden sağlıklı yağ tüketmeye özen gösterin.

3. İşlenmiş gıdadan ve şekerden kesinlikle uzak durun.

4. Çiğ sebzeler tüketin.

5. Uykuyu ciddiye alın. Her gece aynı saatte yatağa girmeye ve her sabah aynı saatte uyanmaya dikkat etmeye çalışın. Uyku vücudun kendini yenilemesi için çok önemlidir.

6. Egzersiz ve meditasyon yaparak stresi olabildiğince kendinizden uzak tutun. Yoga ve Tai Chi gibi pratikler stres düzeyini azaltarak beyin sisi ihtimalini küçültür. Meditasyon ise hafızanızın güçlenmesine katkıda bulunur.

7. İlaç kullanımını mümkünse en aza indirgeyin.

8. Alkol kullanmaktan kaçının.

9. Mümkünse sadece doğal beslenin ve yiyeceklerinizin izini sürün.

10. Doğaya vakit ayırın. Doğayla iç içe olmak sizi her anlamda besleyecek, stres ve endişelerinizden arındıracaktır.

11. Nefes egzersizleri yapın. Özellikle 4-7-8 tekniği kan akışınızı düzenleyecek ve vücudunuzda denge yaratacaktır.

12. Bol bol su tüketin.

13. Kendinizi sevmeyi ve gülümsemeyi ihmal etmeyin. 

İlginizi çekebilir!

Kaynak: MindBodyGreen, Dr. Will Cole, Mayo Clinic