Odaklanma problemi, konuşulanları anlamama, kafa karışıklığı ya da düşünceleri netleyememe beyin sisinin başlıca göstergeleri arasında yer alıyor. Çoğu zaman doktor kontrolü altında birçok testten geçilse dahi beyinde herhangi bir anormal bulgu bulunmadığından beyin sisinin sebebi tam olarak anlaşılamayabiliyor. Beyin sisi nedir ve sebepleri neler olabilir?

Beyin sisi

Günlük aktiviteleri ve ruh halini etkileyen bu bulanıklık halinin Demans ya da Alzheimer gibi ileri bir rahatsızlık olmadığını vurgulamak gerek. Ayrıca kaynaklara göre beyin sisinin kronik bir hastalık olabileceğine dair herhangi bir bulgu da bulunmuyor. Psikolojik araştırmalarda beyin sisi yalnızca kişiye kendini kötü hissettiren ve gerçek potansiyelini ortaya koyamadığını fark ettiren bir “puslanma” hali olarak tanımlanıyor.

Beyin sisinin nedenleri

Günlük hayatta pek çok kimyasala, toksine ve mikroba maruz kalıyoruz. Yediğimiz, içtiğimiz her şey ve içinde bulunduğumuz neredeyse bütün ortamlar hem vücut hem beyin sağlığımız için tehlike arz ediyor.

Soluduğumuz kirli havadan tükettiğimiz sağlıksız yiyeceklere kadar pek çok faktör hormonları ve zihin sağlığını tahmin edildiğinden çok daha fazla etkiliyor. Bağışıklık sistemimiz çoğu zaman bu sağlıksız faktörlere etki ederek onları tolere edebilse de bağışıklığımızın yeterince güçlü olmadığı durumlarda beyin sisi gibi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Sindirim sistemi direkt olarak sinir sistemine bağlantılı olduğu için tüketilen besinler ciddi anlamda önem taşıyor. Nasıl ve ne şekilde yemek yediğimiz çok önemli. Çünkü yiyecekler enflamasyonu arttırabileceği gibi azaltabiliyor da. Beyin sisinin başlıca sebeplerinden birinin vücuttaki enflamasyon artışı olduğunu unutmamak gerek.

Beyin sisini önlemek için neler yapılabilir?

1. İlk olarak bir nöroloğa görünüp algısal bir problem olup olmadığına dair genel bir tarama yaptırılabilir.

2. Daha sonra beslenme düzeni iyileştirilerek vücuda giren besinlere dikkat edilmeye başlanabilir. Tahıllardan ve sebzelerden karbonhidrat almaya; tohum, fındık, avokado gibi besinlerden sağlıklı yağ tüketmeye özen gösterilebilir.

3. İşlenmiş gıdadan ve şekerden uzak durulabilir.

4. Çiğ sebzeler tüketimi artırılabilir.

5. Uyku öncelikli eylemler arasına taşınabilir. Her gece aynı saatte yatağa girmeye ve her sabah aynı saatte uyanmaya dikkat edilebilir.

6. Egzersiz ve meditasyon yaparak stresten olabildiğince uzak durulabilir. Yoga ve Tai Chi gibi pratikler stres düzeyini azaltarak beyin sisi ihtimalini azaltır. Meditasyon da hafızanızın güçlenmesine katkıda bulunur.

7. İlaç kullanımını mümkünse en aza indirgenebilir.

8. Alkol ve tütün ürünleri kullanımı bırakılabilir.

9. Su tüketimi artırılabilir.

10. Organik ve doğal beslenmeye özen gösterilebilir.

Kaynak: Mayo Clinic, Healthline, Medical News Today

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP