Beynimiz sadece bilişsel süreçlerimizi yönetmekle kalmaz, fiziksel sağlığımızın kontrolünü de elinde bulundurur. Bu durum aslında karşılıklıdır. Sağlıklı beyin, kalbimizin kan pompalamasını, ciğerlerimizin hava ile dolmasını sağlarken; sağlıklı bir beden de iyi yönetilen bilişsel süreçler anlamına gelir. Bu bağlantıyı anlamanın en iyi yollarından biri, beyin bağırsak ilişkisine göz atmaktır.

Sağlıklı bağırsaklar, enflamasyonu kontrol altında tutar ve hormonların düzgün biçimde salgılanmasına yardımcı olur. Düzenli çalışan hormonlar; depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların oluşmasını engellerken; aynı zamanda beynin bilişsel yeteneklerini artırır, hafızayı kuvvetlendirir ve bir işle uğraşırken daha rahat konsantre olmasını sağlar. Tüm bunlar, sağlıklı beslenme ile zihnin arasındaki bağlantıyı doğrudan ortaya koymaktadır.

Zihne iyi gelen, konsantrasyonu güçlendiren yiyecekler; antioksidan açısından zengin, sağlıklı yağ içeren, bol miktarda vitamin ve mineral içeriğine sahip gıdalardır. Beyni hastalıklara karşı koruyan ve enerji sağlayan, zihne iyi gelen en sağlıklı 10 besin şunlardır:

Yaban mersini

Antioksidanlarla dolu olan yaban mersini, beyindeki oksidatif stresle mücadele ederek zihnin yaşlanmasını ve nörodejeneratif hastalıkların ortaya çıkmasını önler. Yaban mersinin içerisinde bulunan bazı antioksidanlar ise, beyin hücrelerinin arasındaki iletişimi güçlendirir.

Avokado

Sağlıklı yağlar açısından en zengin gıdalardan biri olan avokado, zihnin önündeki işe daha rahat konsantre olmasını sağlar. Avokadonun içerisindeki antioksidanlar kan dolaşımını dengeler ve beyindeki kan akışının daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Sabahın erken saatlerinde bir avokadonun üçte birini yemek, zihnin gün boyu daha canlı kalmasını sağlar.

Yağlı balıklar

Ton balığı, sardalye ve somon gibi yağlı balıkların içerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri, beyindeki sinir hücrelerini inşa eder. Omega-3 yağ asitleri, öğrenme ve hafıza gelişimi üzerinde önemli bir rol oynar.

Zerdeçal

Zerdeçalın içinde yer alan antioksidan ve enflamasyon önleyen bileşenlerin hafızayı güçlendirdiği, depresyon semptomlarını azalttığı ve beyne yeni hücreler üretmede yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zerdeçalın içindeki etken madde olan Curcumin, kan-beyin bariyerini geçerek, beyin hücrelerine doğrudan katkı sağlayabilmektedir.

Pancar

Pancarın içinde yer alan zengin antioksidan içeriği vücuttaki enflamasyonu azaltır ve kanın toksinlerden arınmasını sağlar. Pancardaki doğal nitratlar, beyne giden kan akışını artırarak zihinsel performansı güçlendirir.

Brokoli

Brokoli, K vitamini açısından son derece zengindir. 91 gram kadar brokoli, günlük K vitamini ihtiyacının yüzde yüzünü karşılamaktadır. Yetişkinler üzerinde yapılan bir araştırma, yüksek K vitaminine sahip bir beslenme diyeti olan kişilerin daha iyi bir hafızaya sahip olduklarını ortaya koymaktadır.

Yumurta

Kolay bulunan, kolay pişirilen ve son derece besleyici bir yiyecek olan yumurtanın içinde yer alan kolin bileşeni beynin problem çözme yeteneğini, hafızayı ve sosyal becerileri artırır. Araştırmalara göre yüksek kolin değerine sahip bir beslenme diyeti olan kişiler, girdikleri sınavlarda daha az hata yapmışlardır. Yumurtadan maksimum fayda sağlamak için sarısını mutlaka yemelisiniz.

Badem

Bademin içinde bulunan E vitamini bilişsel gerilemeyi yavaşlatmakta ve zihinsel canlılığı artırmaktadır. Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, yüksek miktarda E vitaminin hafif ila orta seviye Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel düşüşü yavaşlattığı ortaya konulmuştur. Bir avuç badem, günlük E vitamini ihtiyacının yüzde otuz beşini karşılamaktadır.

Portakal

Bir orta boy portakal, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. C vitamini, zihinsel sağlığı korumanın anahtarlarından biridir. Bu vitamin, beyin hücrelerinize zarar verme potansiyeli olan serbest radikallerle savaşır. 2014 yılında yapılan bir çalışma, yeterince C vitamini yemenin, Alzheimer hastalığına karşı da koruyucu olduğu belirtmektedir.

Ceviz

Günde sadece birkaç tane bile ceviz yemenin beyin sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Cevizin içindeki yüksek antioksidan seviyesi, vitaminler ve mineraller, zihinsel canlılığı geliştirmektedir. Ayrıca cevizin içindeki E vitamini de Alzheimer benzeri bilişsel gerileme rahatsızlıklarına karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Health Line, Dr.Axe, Live Strong

BLOOM SHOP