YAZAN: HERLİNDE HAFNER

Pandemi ile hayatımızda daha yoğun hissetmeye başladığımız kaygı, stres ve korku gibi olumsuz duyguları Bach Çiçekleri terapisi ile dönüştürmek mümkün olabilir.


Araştırmalar, anksiyete bozukluklarının, depresyonun ve stres belirtilerinin geçtiğimiz yıl dünya genelinde önemli ölçüde arttığını gösteriyor.

Pandemiyle başlayan evlere kapanma sürecinde pek çok zorlukla karşılaştık. Özel ve profesyonel hayat birbirine karıştı, sosyal hayat bir korku unsuru haline geldi, belirsizlikler artış gösterdi, sevdiklerimizi kaybetme korkusu etrafımızı sardı ve yalnızlaştık. Özellikle gençler ve 65 yaş üstü kimseler büyük kısıtlamalar altında kaldı. Çocuklar okuldan ve arkadaşlarından uzak, sosyal anlamda yetersiz bir hayata geçiş yaptı.

Gözle göremediğimiz elle tutamadığımız bir virüs bizi hayatımızdaki pek çok somut durumu değiştirdi. Korkularımız, yakınlarımız adına duyduğumuz endişeler evde de işte de sürekli bize eşlik eder hale geldi ve bizi stresli bir sürece soktu. Yorgunluk, bitkinlik, uyku bozuklukları, motivasyon kaybı gibi belirtileri yaşarken aynı zamanda toplumda şiddet ve saldırganlık eğiliminin artması gibi tepkilerle de karşılaştık.

Pandemi krizlerine alternatif çözüm: Bach çiçekleri terapisi

Hayatımızda yeniden huzur, güven, umut, denge, sakinlik ve anlam bulmaya ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde; tıbbi ve psikolojik danışmanlıkların yanı sıra yoga, meditasyon, doğru beslenme, egzersiz gibi kişinin kendi kendine uyguladığı bilinçli rutinler bu süreçle başa çıkmaya yarayan en önemli yöntemler.

İşte tam bu noktada, İngiliz doktor ve bakteriyolog Dr. Edward Bach’ın adını taşıyan Bach Çiçekleri Terapisi, pandemi sürecindeki kişisel stres yönetiminde, akut kriz durumlarında veya diğer duygu durumu bozukluklarında yüzde yüz doğal bir terapi olarak bizlere etkin bir destek sunuyor.

Bach Çiçek Terapisi dünya genelinde oldukça ilgi gören bir yöntem. Bach Çiçekleri özleri, iç denge üzerinde uyum yaratıcı bir etki gösteriyor ve olumsuz davranış kalıplarını tekrar olumlu olanlara dönüştürmeye yardımcı oluyor.

Bach Çiçeği Larch, özgüven eksikliğinin tekrar sağlıklı bir özdeğer duygusuna dönüşmesine, Bach Çiçeği Centaury ise zayıf iradelerin tekrar yaptırım gücünü arttırmalarına yardımcı oluyor.

Bach Çiçek özü karışımları, bir danışmanlık seansı ile bireysel ihtiyaçlara göre özel olarak araştırılıp tespit ediliyor ve terapist tarafından bir araya getiriliyor.

Pandemi döneminde artan anksiyete (korku), stres ve depresyon gibi durumlara karşı, 38 Bach çiçeği özlerinin içinden her biri farklı duygu durumuna iyi gelen 3’er adet çiçeği filtreleyerek detaylandırmak istedim.

Korkular

Mimulus’u (Misk otu) gelecek korkusu, virüs ve doktor fobisi gibi belirgin korkular üzerinde ve ‘Bunu başarabilir miyim?’ gibi zihinde var olan tereddütlerde dönüştürücü etki yaratır.

Aspen (Kavak), güvensizlik hissine karşı daha iyi direnmeye ve içgüdülerine güvenmeye yardımcı olur.

Rock Rose (Laden) ise zor durumlarda bile sakinliği korumaya, zihnin rahat olmasına ve olumlu çıkışları göz önünde bulundurmaya destek olur.

Stres

Cherry Plum (Erik ağacı) duyguları kontrol etmeye ve tahammülsüzlük duygusuyla baş etmeye yardımcı olur.

Impatiens (Kına çiçeği) sabır duygusunu güçlendirerek günlük yaşamda tolerans sınırlarını artırır. 

Holly (Çobanpüskülü) katkısının verdiği az bir sevgi ile de her şey daha kolaylaşır.

Depresyon

Sarı hardal çiçeği olan Mustard (Hardal), karanlık tünelin sonundaki ışığı görmeyi kolaylaştırır.

Köşeye sıkışmışlık hissi belirdiğinde ve bir çıkış yolu görünmediğinde Sweet Chestnut’a (Kestane) etkili olur.

Pine (Çam), sevecenliği arttırmak, suçluluk duygusundan kurtulmak ve farkındalığı arttırmak konusunda etkili olur.

Elbette ki bu kriz yaşamlarımız için büyük bir zorluk. Fakat aynı zamanda değişim için, durup yeniden düşünmek için doğaya, kendimize ve başkalarına eskisinden daha saygılı ve sevgi dolu bir şekilde dönebilmek için de büyük bir fırsat.

“Bitki dünyasının yardımsever arkadaşları” olan Bach Çiçekleri sayesinde umutsuzluk ve korkuyu, dostluk ve yapıcılığa dönüştürmek daha iyi bir seçim, sizce de öyle değil mi?Live To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP