YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Günlük olarak verdiğimiz en küçük karardan, belirli bir problem karşısındaki tepkimize hatta kim olduğumuza kadar her detay, beynimizin önceden belirlediği ve artık dışına çıkmayı bile düşünemediğimiz senaryolardan oluşuyor. Davranışların alışkanlıktan karaktere dönüştüğü, geriye dönülmesi zor bir yola çıkarken otopilotta değil, kim olduğumuzun farkında yaşamak bizleri beyin kimyasını dönüştürmeye itiyor. Sonbahar sizin için de yeni başlangıçlar ve yeni bir rutin demekse bu ayın kitap önerileri tam size göre!


David Eagleman, Canlı Devre

Beynimizin, dünyamızın bir aynası gibi sürekli değişken ve akışkan bir sistem olduğunu anlatan bu kitapta beynin daima beden ve çevremiz ile ilişkide kalırken şartlara nasıl uyum sağladığı anlatılıyor. Nörobilimci ve yazar David Eagleman’ın kitapları beynin karanlık ve gün yüzüne çıkmayı bekleyen yapısını okuyucular ile buluşturuyor. Özellikle nöroplastisite ile beyin kimyasını zamanla ve pratikle değiştirerek yeni nöral bağlar kurmanın mümkün olduğu kanıtlanırken beynin yapısını ve gerçekleştirebildiği mucizeleri okumak bambaşka bir perspektife kapı aralıyor. Sınırsız bir yenilenme ve kendini geliştirme yetisine sahip beynimizi, bu kitaptaki merak uyandırıcı araştırmalar ve ilgi çekici vakalarla daha yakından tanıma şansı elde ediyoruz.


Rick Hanson & Richard Mendius, Buddha’nın Beyni

Buddha’nın Beyni, bilimdeki en yeni araştırmaları temel alarak zihninizi nasıl güçlendirebileceğinizi, duygularınızı nasıl yönetebileceğinizi ve nasıl daha huzurlu ve mutlu bir hayat elde edebileceğinizi anlatıyor. “Düşüncelerini değiştir ve dünyan değişsin” ana fikrinden yola çıkarak düşünce akışımızın zihnimizi ve dolayısıyla alışkanlık ve huylarımızı nasıl oluşturduğunu öğrenme fırsatı ediniyoruz. Nöroloji bilimi ile meditatif uygulamaları birleştirerek Buddha’nın öğretileri doğrultusunda bir yol sunan kitap huzurun, bilgeliğin ve sevginin deneyimlendiği bir dünya yaratmamız için kullanma kılavuzu niteliği taşıyor. En yeni bilimsel çalışmaların pratikler ile desteklendiği bu kitap beynimizde ve yaşamı deneyimleme biçimimizde yapabileceğimiz büyük değişikliklere kapı açıyor.


Joe Dispenza, Doğaüstü Olmak

Doğaüstü Olmak, sıradan olarak tanımlanan kişilerin de mucizeleri deneyimleyebileceğini savunan, hatta bu mucizeleri hayatımızda nasıl tezahür ettireceğimizi bölüm bölüm açıklıyor. Dünyaya daha iyi yaşamlar yaratılabileceğini göstermek isteyen Joe Dispenza, çeşitli beyin ölçümleri ile kanıtlanan çalışmalarında zihinlerde yaratılan durumların algıladığımız gerçekliğe nasıl dönüşebileceğini anlatıyor. Doğaüstü Olmak, yalnızca zihnin değil aynı zamanda şükran, esin, neşe, şefkat, sevgi gibi yüksek duyguların da bir niyet ile birleşerek farklı bir gerçeklik yaratabileceğini göstererek hepimize ilham veriyor.


Pierre Franckh, Rezonans Kanunu

İnançlarınızın ve dünya algınızın yanlış olgu ve bilgiler üzerine kurulu olabileceğini hiç düşündünüz mü? Düşüncelerimizin, duygularımızın ve inançlarımızın ortak paydada buluştuğu senaryoların, hayatlarımızı istediğimiz gerçekliğe uyumlamak için yeterli olduğunu söylüyor Rezonans Kanunu. Kuantum düşünce tekniğinin temelinde yer alan bu kanunu konu alan kitap, arzu ve isteklerinizi bloke edebilme potansiyelinin yalnızca sizde olduğunu söylüyor. Düşünce gücünüz ve hislerinizin farkına vararak hayatınızda tezahür etmesini isteyeceğiniz değişiklikleri elde etmenin mümkün olduğunu görmek için bu kitabı okuma listenize eklemek isteyebilirsiniz.


Pema Chödrön, Sıçrayış

Zihninizi meşgul eden geçmiş ve gelecek ile ilgili sorular, bizi şu andaki mevcudiyetimizden alıkoymakla kalmıyor; aynı zamanda içimizdeki güvensizlik ve huzursuzluğu besliyor. Budist bir öğreti olan ve kapılma hissiyatı anlamına gelen Shenpa’yı işleyen kitap, düşüncelere, hislere ve tepkilerimize kapıldığımız veya saplandığımız anları önümüze getiriyor. Shenpa anları ile birlikte yükselen geçmiş veya geleceğe yönelik olumsuz duygular şimdinin mucizevi gücünü yaşamamıza engel oluyor. Aynı bir kancaya benzeyen Shenpa bizi şimdiki andan koparıp alırken aşılamayan bu engeller benzer deneyimleri de tekrar tekrar yaşamamıza sebebiyet veriyor. Sıçrayış kitabı, kendi Shenpa’larımızı tanımak ve tekrar eden örüntülerimizden özgürleşerek bu bilge yaklaşım ile değişime kucak açmamız için bize yol gösteriyor.

BLOOM SHOP