Kaygı, korku, öfke, yetersizlik, değersizlik, güvensizlik… Çok tanıdık geliyor değil mi? Bu duyguların bir çoğunu daha anne karnında iki aylıkken öğrenmeye başladık. Öğrendiklerimizin çoğu bilinçaltımıza daha o günden kayıt edilmeye başladı. Hayatımızın hangi duygular ve kök inançlar etrafında yaşanacağına altı yaşına geldiğimizde aşağı yukarı karar vermiş olmamıza rağmen, bu süreç on iki yaşımıza kadar devam etti.

Bilinçaltımız oluştukça bütün bu öğrendiklerimizi ve kodladıklarımızı deneyimlemeye başladık. Deneyimdeki karakterler, mekanlar değişti; ama duygularımız değişmedi. Duygu ve olay döngüleri farklı gibi gözükse de hep aynı kaldı. Dört yaşında ebeveyn onayını ararken, yaş aldıkça arkadaşlarımızın onayını alma peşinde koştuk. Bu deneyimlerin ve döngülerinin bazılarını fark etmiş olsak da fark etmediğimiz kısmı hayatımızı yönetmeye devam etti, belki de hala ediyor. 

Aynı duygu ve döngüleri sürekli yaşıyor olmamızın sebebi bilinçaltındaki bu duygu ve döngülerin dönüşme ve bütünlenme ihtiyacıdır. Bilinçaltındaki duygu döngüleri, ancak bilinçli bağlantılı nefes tekniği ile ortaya çıkabilir.

Her duygu nefes ile bağlantılıdır. Eğer nefesi değiştirirsen, nefesin ritmini değiştirirsen, duyguyu da değiştirebilirsin.

Sri Sri Ravi Shankar

İlginizi çekebilir: Bilinçli Nefes ile Yaşam Enerjisini İyileştirmenin Yolları

Bilinçaltındaki duygu döngüleri nasıl keşfedilir? 

Bilinçaltının verdiği bu mesajın farkında olanlar birçok farklı çalışmaya katılır, seminerler dinler ya da kişisel gelişim kitapları okur; ama tam anlamıyla dönüşümü ve bütünlenmeyi deneyimleyemeyebilir. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise yapılan birçok çalışmanın zihin ve bilinç düzeyinde olup bu çalışmalarda bilinçaltına yani düşünce, inanç ve duyguların köküne inilememesidir. 

Bilinçaltı duyulmak için ısrar eder, tekrarlar ve bir bakıma kapıyı kırar. 

Annie Rogers

Kişi bunu yapabilmek için çok uğraşmak ya da çabalamak gerektiği inancına sahip olabilir. Kişinin hatırlaması gereken tek şey, bunu yapabilmek için yalnızca nefesinin bilincinde olmasının yeterli olduğudur. Bilinç ve bilinçaltı arasında bir köprü oluşturup bilinçaltının kapılarını açmanın en kolay ve doğal yollarından biri “Bilinçli Bağlantılı Nefes Tekniği” (Conscious Connected Breathing – “CCB”)’dir. 

Bilinçli bağlantılı nefes ile gelen farkındalık  

Bilinçli nefes, alınan ve verilen her nefesi hissederek ve farkında olarak almaktır. Bağlantılı nefes ise nefes almadan ve vermeden önce beklemeden, birbirini takip eden döngüsel nefese verilen isimdir. 

Zihniniz dağıldığında, zihninizi yeniden yakalamak için nefesinizi kullanın.

Thich Nhat Hanh

Bu nefes tekniğini uygulamaya başladığımda duygusal ve zihinsel olarak kendimde ilk fark ettiğim değişim duygularımın ve döngülerimin daha çok farkına varmam oldu. Gün içinde hissettiğim duyguları hangi durumlarda, hangi olaylarda ve hangi olayların sonucunda hissettiğimi görmeye başladım.

Kendimi, verdiğim tepkileri ve verdiğim tepkilerin sonuçlarını daha bilinçli bir şekilde fark etmeye başladım. Stresi yönetmeyi, olaylara ve durumlara karşı farklı bakış açıları geliştirmeyi öğrendim. Odak ve konsantrasyonumda büyük bir artış oldu. Kendimi, duygularımı, hissettiklerimi çok daha kolay, net ve olması gerektiği gibi ifade etmeye başladım ve bunun önemini yeniden hatırladım.

Nefesinizi düzenleyebilirseniz, sizi zorlayan durumların üstesinden gelebilirsiniz.

Yogi Bhajan

İlginizi çekebilir: Öz Şefkat: Kendinizle Yeni ve Sağlıklı Bir İlişki Kurmak

Bilinçli bağlantılı nefes tekniği ile öğrendim ki;

Hayatına yön veren duygu döngülerini fark etmek, hatta olduğu anda fark etmeye başlamak ve anda dönüştürmek mümkün,

Zihinsel döngülerini ve hayatını yöneten düşünceleri fark etmek mümkün,

Duygu ve düşünceler tarafından yönetilmek yerine onları yalnızca izlemeye başlamak mümkün,

Değişip dönüşen nefes ile döngülerinin kendiliğinden, çabasızca ve yumuşakça dönüşmesi mümkün,

Anda ve akışta kalmayı deneyimlemek mümkün,

Duygularını yok saymak yerine onlara şefkatli alandan bakabilmek mümkün,

Duygularını korkmadan ifade etmeye başlamak mümkün,

Kendini korkmadan ifade edebilmek mümkün,

Nefesinle kendini daha iyi tanımak mümkün,

Nefesini ve kendini her an daha çok sevmek, hatta daha da çok sevmek mümkün…

Bilinçli bağlantılı nefes tekniği nasıl yapılır öğrenmek için; Bilinçli Bağlantılı Nefes Çalışması ile Yaşamınızı İyileştirinMelda Yasemin Bolayır

1990 yılında doğan Melda, Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Londra ve Shanghai’da Uluslararası İşletme yüksek lisansını tamamladı ve İstanbul’da kurumsal bir firmada Risk Danışmanı, Ankara’da da Finans Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. 2018 yılında nefes ile tanıştı, Nefes ve Yaşam Koçluğu ve Nefes Eğitmenliği eğitimlerini aldı. Sürecine Theta Healing...BLOOM SHOP