Kaynak: cayugacollection.com

Düşler ve dilekler…

İlk kim söylemiş bilmiyorum ama çok doğru buluyorum bu sözü: “Düşü olmayanın işi olmaz.” Önce her şey zihinde sadece elektriksel bir akım olarak başlamıyor mu? Sonra eğer yeterince istiyorsak bir şeylerin olmasını, harekete geçiyoruz.

Benim için yeni yıl dilekleri de öyle aslında. Önce hayal et, sonra peşine düş ve sonunda gerçekleşsin;) Sağlık, huzur ve barış her zaman en değerli dileklerimiz elbette, ancak bu yıla özel minik bir ilave yapmak istedim.

Ruhumuzun derinlerindeki keşfetme arzusunu doyasıya besleyebileceğimiz ve aynı zamanda biricik Dünya gezegenimize olumsuz etkilerimizi en az seviyede tutabileceğimiz bir kaç rüya tatil noktasından kısaca bahsederek, yeni yılda alternatif tatil rotaları diliyorum ve düşlüyorum hepimiz için.

Sürdürülebilir turizm: Seyahat et, tadını çıkar, saygı duy

Costa Rica

Harika kumsalların ve volkanik dağların yanı sıra, gezenimizin toplam biyolojik çeşitliliğinin %5’ine ev sahipliği yapan bu küçük ülkenin %30’u koruma alanı olarak ilan edilmiş. Ülkenin neredeyse bütün elektrik ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor. Eko-turizm arayanlar için doğru seçeneklerden biri Costa Rica.

Palau Adaları

Batı Pasifikte yer alan bir çok adacıktan oluşan bu ülkede yaklaşık 600 bin km2 deniz ekosistemi koruma alanı olarak belirlenmiş. Adalarda, habitatların korunması ve eko-turizmin teşvik edilmesi için başlatılan The Palau Project ile küresel farkındalık geliştiriliyor.

Yeni Zelanda

El değmemiş doğasını korurken popüler bir turizm cenneti olarak kalmayı başaran bu ada ülkesinde,  enerji verimliliği, su tasarrufu, atık yönetimi gibi konularda geliştirilen sürdürülebilir turizm kalite standartları kapsamında Qualmark Environ Award almaya hak kazanan tesisler doğaya zarar vermeden tatil yapma fırsatı sunuyor.

Son söz…

2018’de kolektif iyiliğe hizmet eden düşlerimizin gerçekleşmesi dileğiyle…Birim Mor

1984 yılında Ankara'da doğan Birim, ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde lisans eğitimini 2007 yılında tamamladı. İsveç’te Swedish University of Agricultural Sciences (SLU) Kentsel ve Kırsal Kalkınma Bölümü’nde Çevresel İletişim ve Çevre Yönetimi konusunda ve Jean Monnet Bursiyeri olarak Trinity College Dublin (TCD)’de Çevre Bilimleri dalında yüksek lisans derecelerini aldı....BLOOM SHOP