İş hayatı, ev hayatı ve gündelik sorumluluklar derken çalışan anneler için bakımlı olmak bir hayli zor olabiliyor. Ancak bu koşuşturma içerisinde kendinize günde sadece bir 10 dakika bile ayırarak sağlıklı, parlak ve dinç bir cilde sahip olmanız mümkün. Üstelik kendinize ayıracağınız bu kısa zaman diliminde, cilt bakım rutininizin yanı sıra zihinsel dinginliğe ve kaliteli bir uyku düzenine de sahip olabilirsiniz.

Öncelikle kendinize güzel bir bitki çayı demleyip banyonuza geçin. Tüm gün mavi ışıktan yorulan gözleri dinlendirmek için organik bir mum yakın ya da loş bir ortam yaratın. Daha sonra bir buhurdanlığa birkaç damla greyfurt yağı damlatarak ortamın enerjisini yükseltin. Son olarak da mümkünse dinlendirici bir müzik açıp cilt bakımınıza başlayın. İşte 3 adımda cildi, zihni ve ruhu yenileme ritüeli!

1. Cildi temizleme

Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için doğru temizleme yöntemini bilmek ve doğru ürünü kullanmak çok önemli.

Gözeneklerimizi yeterince temizlememek, uzun vadede cildimizin nefes alamamasına sebep olur. Bu da siyah nokta ve sivilce oluşumuna, cildimizin sönükleşmesine, renk eşitliğinin bozulmasına ve hatta erken yaşlanmasına ortam hazırlar. Ayrıca cilde uygulanacak ürünlerin emilimi yeterince sağlanamazsa beklenen etkinin elde edilmesi zorlaşır.

Hava kirliliği, makyaj, klima ve mavi ışığa maruz kalan cildimizi en iyi temizleme yöntemi yüz yıkama cihazlarıdır. Manuel uygulamalar ve kıllı fırçalar kullanırken basınç ve hız ayarını yapmakta problem yaşayabilir, cildimizi çizip hassasiyet oluşturabiliriz. Bu nedenle mümkünse, ciltte hassasiyet yaratmayacak ürünler tercih edin. Benim önerim ve favorim FOREO LUNA 2.

Mikrop barındırmayan medikal silikon yüzeyi cildimi nazikçe temizlediği için hassasiyet oluşturmuyor. Cilt tipime uygun olan yüz yıkama jelini ıslak yüzüme uyguladıktan sonra FOREO LUNA 2 ile dairesel hareketler yaparak cildimi temizliyorum. Kullandığınız temizleme jelinin pütürcüklü olmamasına ve ciltte kuruluk veya gerilme yaratmamasına dikkat edin. FOREO LUNA 2 cilt yüzeyinden ölü derinin atılmasını sağladığı için, günlük temizlikte peeling kullanmanızı da gerektirmiyor.

Amaç cildi doğru ve doğal yöntemlerle yenilemek ise doğal içerikli, hissiyatı yumuşak ve temiz kokan ürünleri tercih etmekte fayda var.

2. Besleyici yağ kullanma

Cildi temizledikten sonra vitamin ve asit içerikli bir yağ ile beslemek önemli. Çünkü ancak nemli cilt parlar ve sağlıklı bir görünüme kavuşurlar. Bu nedenle, cildimizi her daim nemli tutmalı, vitamin, mineral ve protein bakımından besleyici ürünler ile desteklemeliyiz.

Cildinizin çok kuruduğunu hissediyorsanız, Hyaluronic acid; cansız ve sönük hissediyorsanız, C vitamini; ince kırışıklar ve sarkma başladığını düşünüyorsanız da retinol içerikli yağlar ile beslemeyi unutmayın.

Kullandığınız ürünlerin antioksidan bakımından zengin olmasına dikkat edin. Çünkü, antioksidanlar cildi canlandırır ve kuvvetlendirir. Cilde serum ya da anti-aging özellikli nemlendiriciler uygulamanın en güzel yöntemlerinden biri de yine FOREO LUNA 2’nin anti-aging yüzü.

Uyguladığımız cilt yağı üzerinden, LUNA 2’nin arka tarafında bulunan yaşlanmayı geciktiren titreşimli yüzü ile masaj yapmak, ürünün cilt tarafından daha kolay emilmesini sağlıyor ve ciltte kan dolaşımını hızlandırarak hücre yenilenmesini arttırıyor.

Bu sayede de cildin kollajen üretimi artıyor. Aynı zamanda masaj etkisi yarattığı için, cildin daha dinlenmiş ve gergin görünmesini sağlıyor.

3. Nemlendirme

Cildimizi temizleyip vitaminler ile besledikten sonra doğru nemlendirici ürünler ile neme doyurmak gerekiyor. Cilt gece uykusunda yenilenirken, yatmadan önce sürülen serum ve nemlendiricileri de emer. Bu yüzden doğru ve temiz içerikli ürünü kullanmak çok önemli. Tüm gün çeşitli sebeplerle kuruyan cildi, gece bakımına uygun yoğun nem maskeleriyle ya da bu görevi görecek doğru ürünlerle desteklemek gerekir.

Hücre yenileme özelliğine sahip, yoğun nemlendirme özelliği olan, aynı zamanda kullandığınız vitamin serumunu olumsuz etkilemeyecek, temiz içerikli bir nemlendirici krem tercih etmenizde fayda var. İnce yapılı krem kullanmanız halinde, haftada en az 1 gece nem maskesi yapmayı ihmal etmeyin.

Çalışan anne olmak çok zor elbette. Ancak kendinize zaman yaratıp sevgi göstermediğiniz sürece, hayat daha yıpratıcı ve yorucu olur. Bu nedenle, içten başlayan güzelliğinizi dışa yansıtmanın en güzel yolu doğru ürünleri, doğru yöntemler ve aracılar ile uygulayarak cildinizi güzelleştirmek ve genç tutmak.

Kullandığımız ürünlerin temiz içerikli, anti alerjik, insan ve çevre sağlığına saygılı olması gerektiğine önem veriyorum. Ürünlerimi seçerken bu özellikleri mutlaka dikkate alıyorum. Bu yüzden FOREO LUNA 2’nin anneler günü kampanyasından faydalanıp etkili ve pratik bir cilt bakım rutini gerçekleştirirken çevre bilincine katkı sağlamanız da mümkün.

Anneler gününüz kutlu olsun. Sevgi ve mutluluk dolu günler dilerim!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP