Konu görsellik olduğunda en önem verdiğim ayrıntı saçlardır. Saçlarım güzel ve sağlıklı olduğu zaman kendimi iyi ve tamamlanmış hissediyorum. Bu nedenle, sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılması gereken saç bakımı uygulamalarını sürekli araştırıyorum ve hayatıma dahil etmeye çalışıyorum. İpeksi saçlara kavuşmanıza yardımcı olacak en etkili 4 saç bakımı yöntemini sizler için listeledim.

1. Uygun saç bakım ürünü kullanma

Doğru ürün kullanmaktan daha önemli bir husus varsa o da yanlış ürün kullanmamaktır. Yani, ürünün saçınız için bir etki yaratmamış olması, kötü bir etki yaratmasından daha iyidir. Bu nedenle, saç yapınızı ve ihtiyaçlarınızı doğru belirleyip bu ihtiyaçlar doğrultusunda temiz içerikli ürünler tercih etmeniz gerekir.

Deterjan, sülfat, paraben ve renklendirici içeren ürünler, uzun vadede saç derinize ve tellerinize büyük zararlar vererek saç dökülmesine, cansızlaşmaya, kepeklenmeye ve farklı deri problemlerine neden olur. İşte tam bu noktada temiz ürün kullanımı çok önemlidir.

Ayrıca, saç ihtiyacını ve problemini tespit etmekte sorun yaşıyorsanız uzman bir dermatologdan yardım isteyebilir ve doğru ürünleri bu sayede bulabilirsiniz.

2. Tarak seçimi

Uzun ve sağlıklı saçlara sahip olmak için tarak seçimine dikkat etmeniz şart. Saç dibine masaj yapan ve saçları koparmadan nazikçe açan tarakları tercih etmeniz gerekir. Sağlıklı saçların çok fazla karışarak dolanmayacağını unutmayın. Sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak için de saç derisine masaj yapan tarak tercih etmek gerekiyor.

Saç uçlarına kullanacağınız tarak haricinde saç diplerine masaj yapabilmek için Aveda Scalp Brush gibi bir fırça da tercih edebilirsiniz. Her akşam 5 dakikalık scalp masajı yaparak daha parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkün.

Kan akışını hızlandırmak kolajen üretimi ve vitamin sentezlenmesini arttırdığı için daha yoğun ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

3. İpek yastık kılıfı

Hava kirliliği kadar koton yastık kılıfları da saçlara ve cilde zarar vererek erken yaşlanmaya sebep oluyor. İpek yastık kılıfı ile sürtünme etkisini azaltarak saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.

Güzelliğiniz için yapacağınız bu yatırım, uzun vadede cilt ve saç gençliğini ve de canlılığını korumanıza destek olacaktır. Oldukça iyi hissetmenizi sağlayacak olan bu değişiklik, huzurlu ve rahat bir uyku deneyimine yardımcı olarak seratonin salgılamanızı arttırıp doğal olarak ışıltılı saçlara ve cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

4. Nemlendirme

Saç bakımı uygulamalarında en önemli adım nemlendirme olabilir. Kuruyan saç dökülür, kırılır ve kopar. Bu nedenle saçlarınızı düzenli olarak nemlendirmeye çalışmalısınız.

E vitamini yönünden çok zengin olan argan yağı bu anlamda en besleyici tavsiyem olabilir. Ancak elbette herkesin ihtiyacı ve saç yapısı farklı olduğu için size en iyi gelecek olan saç nemlendiricisini araştırmanız en doğrusu olacaktır.

Ek olarak, ORAC değeri yüksek besinler tüketip bol su içmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca kimyasal işlemleri minimumda tutup saç kalitenizi olumsuz etkileyecek uygulamaları hayatınızdan çıkarmaya çalışmalısınız. Bu sayede sağlıklı, parlak ve yoğun saçlara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP