Vücuda dışarıdan alınan zararlı madde veya element olarak adlandırılan toksinler; yediğimiz gıdalarla, solunum yoluyla veya fiziksel temasla bedenimize giriyor. Toksin birikiminde çevresel faktörlerin rolü oldukça büyük. Özellikle şehirde yaşamını sürdürenlerin sık sık toksinleri vücudundan temizlemesi şart.

Çünkü yoğun şehir hayatında hem tamamen organik beslenmek kolay değil hem de hava kirliliği oldukça fazla. Toksin alımı da bu etkenlerle doğru orantılı olarak artıyor. Vücuda alınan toksinler düzenli olarak dışarı atılmayınca vücutta doku kirliliği oluşuyor ve uzun vadede kronik yorgunluk, kalp hastalıkları, kanser gibi çeşitli hastalıklara yol açabiliyor.

Aynı zamanda toksinler gözeneklerinizi kapatarak cildinizin oksijen almasını engelliyor. Oksijen alamayan cilt ise parlaklığını, esnekliğini ve dolgunluğunu kaybediyor. Beslenme ve bakım düzeninize ekleyeceğiniz birkaç adımla arınmış bir beden ve cilde kavuşmanız mümkün.

Zararlı toksinleri hem bedeninizden hem de cildinizden uzaklaştırmanın 5 yolu

1. Antioksidan içeren gıdalar tüketin

Özellikle A, C ve E vitaminli gıdaların yanı sıra ceviz, fındık, tahıl ve bitkisel yağlarda bolca bulunan antioksidan, vücutta oluşan toksinleri gidermede en etkili madde diyebiliriz. Hücrelere zarar veren toksinlerle savaşan bu mucizevi madde, hücrelerinizi temizleyip koruma altına alıyor. Dolayısıyla beslenme alışkanlığınıza antioksidan içeren gıdalar eklemek çok önemli.

2. Cildinizi antioksidan ile besleyin

Antioksidan içerikli doğal cilt bakım ürünleri, cildinizde biriken serbest radikalleri temizliyor ve cildinizi en hızlı şekilde sağlığına kavuşturuyor. Antioksidan içeren gıdalar, cildinizi içten beslerken bu ürünler de gözeneklerinizin açılıp oksijen almasına destek veriyor.

Ürün önerisi: Yves Rocher, Dış Etkenlere Karşı Koruyucu Canlandırıcı Antioksidan Maske

Aloe Vera ve Moringa Peptitleri ile zenginleştirilmiş bu maske, gözeneklerinizi tozlardan ve zararlı parçacıklardan derinlemesine arındırıyor. Haftada 1 veya 2 kere temiz cildinize uygulayabilirsiniz.

3. Vücut ve cilt detoksu yapın

Belirli bir süre boyunca yalnızca doğal sebze ve meyvelerin suyundan oluşan içeceklerle yapacağınız detoks, sindirim sisteminizin dinlenmesine yardımcı oluyor. Bu süre boyunca hayvansal gıda, protein, kafein ve işlenmiş gıdalardan uzak durduğunuz için bedeninizdeki toksinler de rahatlıkla temizleniyor. Herhangi bir detoks programına başlamadan önce mutlaka doktoruna başvurmanızı öneriyoruz.

Cildiniz için de içeriğinde vitamin ve mineral bulunan bakım ürünleri kullanarak gözeneklerinizin temizlenmesine destek verebilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız detoks etkili ürünler ile sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilt görünümü elde edebilirisiniz.

Ürün Önerisi: Caudalie, Detoks Etkili Gece Bakım Yağı

Tamamen doğal içeriklerden oluşan Caudalie Detoks Etkili Gece Bakım Yağı, Omega 6 ve E vitamini yönünden zengin olan içeriğiyle, cildinizi gece boyunca toksinlerden arındırıyor. Sizi tazelenmiş bir görünüme kavuşturan bu ürünü, temiz cildinize uyumadan önce uygulayabilirsiniz.

4. Terleme yoluyla toksinlerden arının

Toksinlerden arınmanın en doğal yolu terleme. Terleme yoluyla vücutta bulunan kurşun, civa ve nikel gibi ağır metaller atılıyor ve vücut tamamen temizleniyor. Sağlığınız için haftada birkaç kez yapmanız gereken antrenmanın yanı sıra düzenli olarak saunaya girerek toksinleri vücudunuzdan kolaylıkla atabilirsiniz. Bedeni yormadan terlemeyi sağlayan sauna, aynı zamanda vücudu rahatlatan hormonların salgılanmasına da yardımcı oluyor.

5. Bol su için

Toksinlerin vücuttan atılabilmesi için böbreklerin çok iyi çalışması gerekiyor. Bu da tabii ki bol su içmekle sağlanıyor. Günde en az iki litre su içmeyi ihmal etmeyin. Özellikle sabah uyandığınızda kendinize bir bardak limonlu su hazırlamayı alışkanlık haline getirin. Antioksidan etkisi sayesinde bedeninizi çok daha sağlıklı ve dinç hissedeceksiniz.Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...BLOOM SHOP