Uyguladığımız diyetin, bağırsak sağlığımızın üzerinde önemli bir etkisi olduğu bilinir. Sadece üç gün gibi kısa bir sürede bile bağırsaklarımızda kalıcı değişiklikler yapabileceğimizi biliyor muydunuz? Bir mikrobun ömrü yaklaşık 20 dakikadır ve bu nedenle üç günlük detoks ile vücudunuzda da çok şey değişebilir.

Üç günlük kural

Üç günlük kural, “Nature” dergisinde yayınlanan ve çığır açan bir çalışmayla ortaya çıktı. 10 kişiyi baz alan araştırmada, kişiler diyetlerini büyük ölçüde değiştirdiğinde üçüncü günün sonunda bakteri türlerinde ve bağırsaklardaki bakteri sayılarında önemli değişiklikler ortaya çıktığı tespit edildi.

Değişiklikler hiç de azımsanabilir gibi değildi. Sadece bakteri türleri ve miktarlarında değil, aynı zamanda bakterilerin genlerinin işlevlerinde bile büyük değişiklikler gözlendi.

Aynı çalışmada (fermente edilmiş veya yıllandırılmış gıdalarda bulunan) gıda bazlı bakterilerin şaşırtıcı derecede dirençli olduğu ve bağırsaklara kadar zarar görmeden ulaşarak bağırsak mikrobiyomunu değiştirdikleri de ortaya çıkarıldı. Bu çalışmanın bize gösterdiği sonuç ise, detoks uygulayarak ya da diyetimizi ciddi şekilde değiştirerek bağırsak bakterilerimizi de büyük oranda değiştirebileceğimiz oldu.

Bağırsakları sıfırlamaya yardımcı olan en iyi detoks yiyecekler neler?

Doğal olarak, hepimizin aklındaki soru: Diyetimizde ne gibi değişiklikler yapmalıyız?

Diyetimizin bağırsak sağlığında etkili olması için her gün dört çeşit gıda almalıyız. Bunlar ilk başta rastgele seçilmiş gıdalar gibi görünebilir. Ancak her birini her gün tabağınıza eklemeniz için çok özel sebepler var!

1. Brokoli ve enginar

Brokoli ve enginar, bağırsak için önemlidir. Diğer turpgillerin yerine tüketilebilmelerinin yanı sıra genellikle bitki bazlı lifler arasında en çok tavsiye edilenlerdendir. Bu gıdalardaki lifler, iyi bağırsak bakterileri için besin görevi görür. Büyük miktarlarda sebze tüketimine alışkın olmayan insanların yavaş yavaş başlayıp gün boyunca küçük miktarlarda yemeye ihtiyaç duyacağını unutmayın. Aksi halde, birden büyük miktarlar tüketmek bağırsak bakterilerini rahatsız edebilir.

2. Sağlıklı yağlar

Avokado gibi sağlıklı yağların da içerdikleri lifler ve yağ asitleriyle bağırsaklar için çok yararlı olduğu görülmüştür.

3. Fermente gıdalar

Fermente gıdalar bu üç günlük yenilenmenin büyük bir bölümünü oluşturur. Bu yüzden lahana turşusu ve diğer turşular bağırsaklar için mükemmel yiyeceklerdir. Yapılan araştırmalar, gıda bazlı probiyotik bakterilerinin dayanıklı olduğunu ve bağırsaklara ulaşana kadar bozulmadığını göstermiştir. Bu üç gün içinde yiyebileceğiniz kadar çok fermente gıda tüketin.

4. Yeşil yapraklılar

Ispanak, pazı ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler lif içerirler ve bağırsak tarafından kolayca sindirilebilirler.

5. Baharatlar

Zerdeçal, kimyon, tarçın ve hatta safran gibi bazı baharatların anti-enflamatuar olduğu ve bağırsak sağlığı için iyi olduğu tespit edilmiştir. Bağırsakları sıfırlamaya çalıştığımız için hücrelerin mevcut ortamlarını temizlediğini ve yenilenmek için eski ve hasarlı materyallerden kurtulduğunu unutmayın. Bu 3 günlük değişim sürecinde bir defaya mahsus 16 saat oruç tutmak, bağırsağa bir dinlenme imkanı sunarak hormon ve bakteri dengesini düzenleyecektir. Ancak başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Peki bu 3 günlük yenilenmeyi nasıl uygulayabilirsiniz?

Üç günlük sıfırlama sırasında nelere odaklanacağımızı öğrendik. Ancak tam olarak nasıl uygulayacağımız konusunda da yardıma ihtiyacımız olabilir.

Bu yenilenmeyi gerçekleştirmemize yardımcı olacak bazı önerilere göz atalım

  • 12 saat aç kaldıktan sonra, badem sütlü bir kahve içebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak, bir tutam tarçın ilave edin. Kahvenin yanında 1 bardak yaban mersini ya da çiğ badem tüketin.
  • Öğle yemeğinde zerdeçal, karabiber ve kimyon serptiğiniz ıspanak ve mantar sotesi tüketebilirsiniz.
  • Öğleden sonra atıştırmak için buharda pişmiş brokoli ve bir avuç enginar kalbi tüketebilirsiniz.
  • Akşam yemeği için barbunya yanında tatlı patates dilimleri ve bütün bir avokadonun tadını çıkarın.
  • Canınız tatlı çekiyorsa küçük bir parça (yüzde 70 veya daha fazla kakao içeren) bitter çikolata yiyebilirsiniz.
  • İkinci gün de, aynı gıdaları tüketebilirsiniz. Ancak akşam yemeği ve kahvaltı arasında 16 ila 18 saat boşluk bırakın. Bu oruç süresinde yalnızca sıvı tüketebilirsiniz bunlar siyah çay, kahve, bitki çayı, su ve kemik suyu olabilir.
  • Üçüncü günde ise kahvaltı ve akşam yemeği arasında 12 saatlik bir boşluk bırakın.
  • Her gün uykunuzu aldığınızdan ve 2,5 litre kadar su içtiğinizden emin olun.

Fark etmiş olabileceğiniz gibi üç günlük planınızda tahıl, süt ve şeker bulunmuyor (tabii ki bitter çikolata dışında). Bunlar enflamatuar yiyeceklerdir ve bağırsaklarda rahatsızlığa sebep olabilirler.

Bağırsak sağlığınızda üç gün içinde önemli değişiklikler yapabilecek olmanıza rağmen genel sağlığın çok daha önemli bir süreç olduğunu unutmamanız önemli. Mucize haplar ve diyetler uzun vadede sürekli sağlıklı beslenmenin yerini tutmaz. Bu üç günlük detoks, doğru beslenmeye başlamanız için harika bir adımdır. Üç gün sonunda, başladığınızdan çok daha fazla koruyucu bakteriniz olacağını ve bunun da sağlıklı bir vücuda ulaşmanız için size gereken desteği sağlayacak olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Harvard Health, Dr.Oz

BLOOM SHOP