Modern tıbbın babası Hipokrat milattan önce 450 yılında, “Tüm hastalıklar bağırsakta başlıyor” dedi. Günümüzde yapılan araştırmalar da, artık bu söylemin kesinlikle doğru olduğunu kanıtlamakta.

Sızdıran bağırsak sendromu nedir?

Sızdıran barsak sendromu (“bağırsak aşırı geçirgenliği”), sıkı bağların açılması ile ilgili bir durumdur. Bu “sıkı bağlar” bağırsaklardan kan dolaşımına sadece sindirilmiş besinlerin, mineral ve vitaminlerin girmesine izin veren geçiş noktalarıdır. Sıkı bağları, toksinler, mikroplar ve sindirilmemiş yiyecek parçacıkları gibi şeyler tutar ve hasar verirler. 

Sızdıran bağırsak sendromunun 7 belirtisi  

Gıda duyarlılıkları 

Kan dolaşımına giren toksinlerin saldırıları nedeniyle, bağırsak aşırı geçirgenliği olan kişilerin bağışıklık sistemi, vücutlarını belirli gıdalardaki (özellikle gluten ve süt) antijenlere daha duyarlı hale getirir. Çeşitli antikorlar da üretir.

Bağırsak hastalıkları

Bağırsak geçirgenliğinin artmasının çoğunlukla huzursuz bağırsak sendromu, ülseratif kolitten ve Crohn hastalığından muzdarip insanlarda daha çok görüldüğü tespit edilmiştir. Çinko takviyesinin, bu vakalarda bağırsak bağlantılarının sıkılaştırılmasında oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Alfa 1 antitripsin ve calprotektin seviyelerinin artışı da, iltihabı bağırsak hastalıklarının habercisidir. Gaitadan, bu değerlere de bakılabilir.

Otoimmün hastalık

Sızdıran bağırsak sendromu hastalığının, otoimmün hastalığa neden olabileceğini anlamanın anahtarı, “zonulin” olarak bilinen bir protein üzerinde yapılan araştırmalardır. Physiologic Reviews dergisinde 2011’de yayınlanan bir makaleye göre, Zonulin seviyesinin artması bağırsak geçirgenliğini göstermektedir. Sıkı bağları yapıştıran ya da onaran bir protein olup gaitadan rahatlıkla ölçülebilmektedir.

Tiroid sorunları

Sızdıran bağırsak sendromunun doğrudan etkileyebileceği otoimmün hastalıklardan biri de Hashimoto hastalığıdır. “Kronik tiroidit” olarak da bilinen bu bozukluk, hipotiroidizm, metabolizma bozuklukları, yorgunluk, depresyon, kilo alımı ve bir dizi başka sorunlara yol açabilir.

Emilim bozuklukları

Sızan bağırsaklardan kaynaklanan çeşitli beslenme yetersizlikleri, mide asit düzeyinin yetersizliği, yaşamsal döngümüzün en önemli vitamini B12, folat, magnezyum ve diğer enzimlerin emilimini imkansız kılar.

Cilt hastalıkları

Bağırsak ve cilt bağlantı teorisi, 70 yıl önce ilk kez tanımlanan bağırsak hiper geçirgenliğinin bir miktar cilt durumuna neden olabileceğini açıklamıştır. Özellikle zamansız çıkan akne, sivilce ve sedef hastalığı ve egzama durumlarında bağırsak ile ilişkili olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Duygu durum bozuklukları

Neuro Endocrinology Letters dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sızdıran bağırsak sendromunun çeşitli nörokognitif bozukluklara neden olduğu gösterilmiştir. Örneğin, bağırsak aşırı geçirgenliğinin psikobiyotik etkisi de olan probiyotiklerin kaybını artırmaktadır. Ek olarak, seratoninin yüzde 95’i bağırsaklardan sentez edilmektedir.

İlginizi çekebilir!

** Bu makalenin orjinali diyetisyenyesimtemel.com sitesinde yayınlanmıştır.Uzman Dyt. Yeşim Temel Özcan

1994 yılında, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü bitirdikten sonra, Antalya Nutraslim Zayıflama Merkezi ardından Isparta Medisparta Diyaliz Merkezi'nde diyet danışmanlığı yaptı. 1997-2011 yılları arasında, Antalya'da Kalori Diyet adı altında sağlıklı beslenme ve yaşam kliniğini kurdu. 2011-2013 yılları arasında, psikonöroimmünoloji eğitimi alarak pni terapisti ünvanı aldı. 1,5 yıl gönüllü olarak...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP