Sağlıklı beslenen ama aynı zamanda dünya mutfağının klasik lezzetlerinden vazgeçmek istemeyenler, bu karnabahar vegan sushi tarifini çok beğenecek.

Pirinç yerine en çok tercih edilen seçeneklerden biri olan karnabaharla yapacağınız bu tarifi hazırlamanız tahmin ettiğinizden çok daha kolay ve keyifli olacak. İçerisine ekleyeceğiniz dolgu malzemelerini damak zevkinize ve mevsime göre sayısız seçenekle değiştirebilir (salatalık, kuşkonmaz, mor lahana, brüksel lahanası, kapya biber) yaratıcılığınızla sevdiklerinizden övgüleri toplayabilirsiniz.

Malzemeler

  • ½ orta boy karnabahar
  • Tuz
  • 1 tk zeytinyağı
  • 4 adet nori (yosun yaprağı)
  • 4 adet mantar
  • 1 adet havuç
  • ½ avokado

Tarif

Parçalara ayırdığınız karnabaharı, pirinç tanesi büyüklüğüne gelene dek mutfak robotundan geçirin.

Bir tencereye aldığınız karnabaharı, su ve yağ eklemeden, tuz ilavesiyle, orta ateşte 5 dakika kapağı kapalı halde pişirin. Karnabaharın kendi suyu, pişmesi için yeterli olacaktır. Ocağın altını kapatıp karnabahar pilavınızı kapağı kapalı halde demlendirin.

Mantarları çok az tuz ekleyerek 1 tatlı kaşığı zeytinyağında soteleyin.

Havuçların kabuklarını soyup ince şeritler halinde doğrayın. 5 dakika buharda pişirin.

Avokadoları ince şeritler halinde doğrayın.

Bambu hasıra noriyi, parlak yüzeyi altta kalacak şekilde koyun. Üzerine karnabahar pilavınızı norinin ucunda bir parmak kadar boşluk kalacak şekilde yerleştirin.

Pilavın üzerine sırayla sebzeleri yan yana dizin.

Bambu hasırdan yardım alarak ve mümkün olduğunca dağılmamasına dikkat ederek suşiyi yuvarlayıp rulo yapın. Parmaklarınızı temiz suda ıslatıp norinin açıkta kalan kısmına sürün ve suşiyi kapatın.

Kesme tahtasına aldığınız suşiyi, temiz suyla hafifçe ıslattığınız keskin bir bıçakla altı eşit dilime ayırın.

Organik soya sosu, zencefil turşusu ya da sevdiğiniz bir uzak doğu sosu eşliğinde servis edin.

İlginizi çekebilir!Burcu Babayiğit

1988 yılında doğan Burcu, Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 2011 yılında, ODTÜ Uluslararası İlişkiler bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Bölümün yüksek lisans programından mezun oldu. 2019 yılında doktora sürecindeyken, ODTÜ’deki görevinden istifa ederek Zeynep Aksoy ve David Cornwell ile Temel Yoga Uzmanlık Programını tamamladı ve yoga eğitmenliğine...BLOOM SHOP