Sağlıklı ve gür saçlar her kadının hayali olsa gerek. Hormonal bozukluğunuz veya kronik deri hastalığınız yoksa birkaç ürün tavsiyesi ve uygulama yöntemi sayesinde siz de sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Saç bakımı için önereceğim beş uygulama adımını sırasıyla, istikrarlı bir şekilde uygulamaya devam ederseniz hayal ettiğiniz saçlara sahip olabileceğinizin garantisini verebilirim.

Adım 1: Yağların gücü

Organik yağlar, saçların beslenmesi ve vitamin ile nem ihtiyacının karşılanması adına önemli desteklerdir. Bu nedenle ben de saç bakımımda organik ve esansiyel yağları sık sık kullanıyorum.

Dönemsel ihtiyaçlara göre kendi karışımlarınızı uygulamak en sağlıklı olan yöntem olsa da bazen zaman darlığı nedeniyle hazır karışımlara yönelebiliyoruz. Bu karışımlar içinden deneyimleyip çok memnun kaldığım 2 ürünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ashley Joy Saç Bakım Yağı (100ml, 72TL)

24 farklı yağ içeren bu karışım, saçların daha sağlıklı uzamasına ve gürleşmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda hasarlı saçların tedavi edilmesine de destek oluyor. Duştan önce saçlarınıza sürüp birkaç saat beklettikten sonra uygun bir şampuan ile saçlarınızı yıkamanız gerekiyor.

Hatice Teyze Natürel Saç Bakım Yağı (150ml, 115,00TL)

Hatice Teyze Saç Bakım Yağı’nı yaklaşık 8 aydır çok severek kullanıyorum. Saç tellerimi kalınlaştırdığını ve saçlarımı daha yumuşak, sağlıklı bir hale getirdiğini söyleyebilirim. Özellikle de yazın deniz kenarında veya kışın çok soğuk ve keskin havalarda saç bakımımda kullandığım bir ürün.

Adım 2: Doğru şampuan

Aslında saç bakımı konusunda en önemli adım, saçları doğru temizlemektir. Çünkü şampuanlar direkt saç derisine etki eden ve saçı yağdan arındıran ürünler olduğu için derinin pH dengesini bozabilir, saç tellerinin beslenmesini engelleyebilir, saç sağlığını olumsuz etkilerken dökülmelere ve kuruluğa neden olabilir.

Bu nedenle, mümkün olduğunca doğal içerikli ve saçın yapısına uygun şampuanlar tercih etmeye dikkat etmekte fayda var. Saçları besleyen ve nemlendiren ürünleri araştırmak gerekiyor. Bu anlamda memnun kaldığım ürünleri paylaşacağım ancak ihtiyaçlar kişilere göre değişiklik gösterdiği için kendi saç ihtiyacınıza göre ürün araştırmayı ve bu konuda uzman tavsiyesi almayı ihmal etmemeyi unutmayın.

Pyhto Phytokeratine Extreme Şampuan (200ml,109,00TL)

Saçı yumuşakça temizleyen yoğun bir şampuan. Keratin içeriği sayesinde saç tellerini güçlendiriyor ve kalınlaştırıyor. Aynı zamanda yoğun bir şampuan olduğu için tek yıkama yeterli oluyor. İnce telli saçlarda ağırlık yapabilir ama çok yıpranmış saçları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Beauty Omellete Şampuan (500ml,155,00TL)

Özellikle saç derisi ve kepeklenme problemi yaşayanların tercih edebileceği doğal içerikli bir şampuan. İçeriğindeki çay ağacı ve nane sayesinde size  ferahlık hissi verirken saçlarınızın doğal ve sağlıklı olmasına da yardımcı oluyor.

Adım 3: Saç kremi & maskesi

Saçı doğru içerikler ile nemlendirmek ve bakım yapmak çok önemli. Probleme uygun saç kremi ve maske kullanmak, saçın kalitesinin arttırılıp tedavi edilmesinde, yatıştırılmasında, parlak ve yumuşak olması konusunda önemli olan faktörler.

Ben genellikle tedavi edici ve besleyici ürünleri tercih ediyorum. Bu sayede saçlarım uzun süre parlak ve canlı kalabiliyor. Özellikle saçlarımın sarı olduğu ve çok yıpranıp koptuğu dönemlerde saç maskeleri, ihtiyaç duyduğum nemi sağlama açısından oldukça önemli ürünlerdi.

Kiehl’s Damage Repairing & Rehydrating Conditioner (200ml, 159,00TL)

Saç kreminden daha yoğun ve besleyici olan bu ürün, saçları ağırlaştırmadan yumuşatıyor. Aynı zamanda, içeriğindeki Hyaluronic acid ve seramidler saçların güçlenmesini ve nemlenmesini sağlıyor.

Adım 4: Serum

Duştan sonra saçı hem ısıdan ve dış etkenlerden korumak hem de nemlendirip beslemek için serum kullanmak çok önemli. Genellikle UV ve ısı koruma özelliği olan ürünler tercih edilmesi gerekiyor. Ancak saçıma fön çektirmediğim veya yoğun güneşe çıkmadığım günlerde ben serum olarak organik yağları tercih ediyorum.

Favorim, argan yağı. Saçları güzelce besleyen, canlandıran, parlatan ve yumuşatan başka bir ürün daha bulamadım şimdiye kadar. Saç renginin korunmasında da ayrıca etkili olduğunu söyleyebilirim. Ben Homemade Aromaterapi’nin argan yağını kullanıyorum. Bu aşama da uyarmam gerekir ki argan yağı hem pahalı hem de nadir bulunan bir üründür. Bu nedenle, mutlaka güvendiğiniz satıcılardan almanız ve içeriğini fazlasıyla araştırmanız gerekir.

Homemade Aromaterapi Soğuk Sıkım Argan Yağı (30ml, 90TL)

Adım 5: Tarak

En çok özen gösterilmesi gereken saç bakım ürünü, tarak. Saç derisine zarar vermeyecek, aynı zamanda masaj yaparak kan dolaşımını hızlandıracak ve saç tellerini nazikçe açarak kırılmaya neden olmayacak ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. Ben yıllardır Tangle Teezer saç fırçası kullanıyorum ve çok memnunum. Aynı şekilde yumuşak silikon, küt uçlu ve sık telli farklı ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Tangle Teezer Orıjınal Plum Delıcıous Saç Fırçası 80TL

İstikrarlı bakım, bol su tüketimi, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme sonucunda güzel, gür ve canlı saçlara sahip olmamak mümkün değil. Bu alışkanlıkları yaşam tarzı haline getirmeniz halinde bütün bedeninizdeki değişim ve güzellik kalıcı olacaktır. Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP