Mevsim geçişleri, soğuk havalar, taktığımız bereler ve daha birçok sebep yüzünden çoğu kişi saç dökülmesi ve cansızlaşması probleminden muzdarip. Ben de bu nedenle, aslında daha önce birçok yazımda bahsettiğim önlemleri ve tedavileri tek bir yazıda toplayarak ihtiyaç duyanlara saç bakımı rehberi oluşturmaya karar verdim.

Öncelikle belirtmek isterim ki, saç dökülmeniz kronik hale gelmişse mutlaka bir dermatoloğa başvurmalı ve kan tahlillerinize baktırmalısınız. Vücudunuzda eksik kalmış veya çok yükselmiş kan değerleri yüzünden saçınız dökülüyor olabilir. Eğer kan değerleriniz normalse, aşağıda sıraladığım tavsiyelere göz atabilirsiniz.

Saçların hava almasını sağlamak

Soğuk havalar nedeniyle çok fazla şapka veya bere takıyorsanız gün içinde saç kökleriniz oksijen alamaz. Ayrıca sürekli ezilen ve sıkıştırılan saçlar zaman içinde dökülmeye başlar. Bu nedenle, mümkün olduğunca bol, başınızı çok sıkmayan ve saçlarınızı çok kırmayan bereler kullanmalısınız. Ayrıca dışarıda olmadığınız zamanlarda bereyi başınızdan çıkarıp saçlarınızı havalandırmayı unutmamalısınız.

Kuruluğu önlemek

Aslında birçok deri probleminin başlıca nedeni kuruluk. Havaların çok soğuması ile birlikte saçlarımız, cildimiz ve bütün derimiz kuruyup pullanmaya başlar. Kuru saç derisi de saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Bu nedenle, saç derinizi organik yağlar ile protein, nem ve vitamin saç maskeleri ile düzenli olarak besleyebilirsiniz. Özellikle böyle çok soğuk zamanlarda, uygulama sıklığını 2 katına çıkarabilirsiniz. Çünkü normal şartlara göre saçlar neme ve besine daha çok ihtiyaç duyar.

Tıkalı saç köklerini iyileştirmek

Saç kökleri de tıpkı cildimiz gibi yağdan, sebumdan, kirli havadan ve daha birçok çevresel faktörden dolayı tıkanıyor. Saç derisi ve kökleri arındırılmazsa saç dökülmelerine ve incelmelere neden oluyor. Bu nedenle haftada 1 defa mutlaka saç derisini arındırarak temizlemek gerekiyor.

Bu aşamada, saç kökleriniz için kozmetik ve dermokozmetik markaların peelinglerini kullanabilir, karbonat ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak kendi peelinginizi hazırlayabilir veya son durulama suyunuzu elma sirkesi ile karıştırarak yapabilirsiniz. Ancak peeling ve arındırma işlemini çok sık yapmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde saç derinizin pH’ını bozarak farklı deri problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Doğru saç bakım ürünleri kullanmak

Saçlarınızın ihtiyacına uygun ürün tercih etmediğiniz zaman dökülme ve cansızlaşma problemi ile karşılaşırsınız. Öncelikle market şampuanları yerine organik ve temiz içerikli bir şampuan kullandığınızdan emin olmalısınız. Çünkü, kimyasal içerikler, parfüm, paraben, silikon, saç kalitesini azaltan ve saç sağlığını bozan içeriklerdir.

Bu nedenle mümkün olduğunca doğal ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. Saç kremi veya saç maskesi tercihinizi, saçlarınızı inceleyerek yapmalısınız. Saçın problemi kuruluk mu, matlık mı, kabarma mı, elastikiyet kaybı mı? Öncelikle bu cevabı bulup, ardından doğru ürünü araştırmalısınız.

Mutlaka kullanacağınız ürünlerin içeriklerini, kullanıcı yorumlarını, ürün vaatlerini araştırmalı ve buna göre karar vermelisiniz. Cildinize, saçınıza, derinize sürdüğünüz içeriklere fazlaca özen göstermeniz gerekir. Çünkü gözeneklerden emilip kanınıza karışan zararlı içerikler ilerleyen dönemlerde vücutta toksik oluşturup hastalıklara neden olurlar, unutmamalısınız!

ORAC ağırlıklı beslenmek

Son olarak, bütün sağlık problemlerinin en önemli çözümü, doğru beslenmedir. Probleme uygun bir diyet ile herhangi bir kozmetik müdahale olmadan tedavi sağlayabilirsiniz. Antioksidantların saçlar için ne kadar faydalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. ORAC değerinin yüksek olması, besinlerin antioksidantlarca zengin olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle, sizde ORAC değeri yüksek olan besinlerden oluşan bir diyet hazırlayarak saçlarınızı çok daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Sağlıklı beslenip doğru ürünler kullandığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca, mevsim geçişleri, doğa olayları, astrolojide önemli olan tarihler herkesi etkilemektedir, unutmayın. Kendinize stres yaratmadan, var olan problemin çözüm yollarını aramaktan ve uygulamaktan vazgeçmemelisiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!