Hava kirliliği, stres, çevresel faktörler, ilerleyen yaş ve daha birçok neden cilt güzelliğimizi olumsuz yönde etkiliyor. Güzelliği sürekli hale getirmek konusunda, iyi ve doğal formüle edilmiş serumlar ve yağlar etkili olsa da kaliteli beslenmenin önemi çok daha fazladır. Ancak, tükettiğimiz her besin yeterince doğal ve zengin içerikli değildir. Aynı zamanda bağırsaklarımız, gıdalardan yeterince emilim yapamaz ve fayda sağlayamıyor sağlayamaz. Dolayısıyla güzellik için takviye kullanmak gerekli olabilir.

Yaş ve çevresel faktörler kaynaklı eksiklikleri, takviye besinler yardımıyla tamamlayabiliriz. Ancak, takviye besinlere başlamadan önce mutlaka doktorumuza danışmalı ve kan tahlillerimiz doğrultusunda takviye alımına başlamalıyız. Aksi takdirde, yanlış takviye, yanlış doz veya hatalı takviye kombinasyonları nedeniyle geri dönülmesi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilirsiniz.

Hyaluronik asit

Genellikle nemlendirici ve serumunu kullanmaya alışkın olduğumuz Hyaluronik asiti takviye besin şeklinde de tüketebiliriz. Hyaluronik asit, vücudun doğal olarak ürettiği bir maddedir. Ciltte, eklemlerde ve yoğunlukla gözlerde bulunur. Cildimiz çok kuruduğunu, sönükleştiğini, solgunlaştığını ve kırışıklıkların arttığını hissediyorsak, doktorumuza danışarak bu içeriği kullanabiliriz.

Hyaluronic asit; cilt nemliliğini arttırır, kırışıklıkların azalmasını destekler, elastikiyeti arttırır ve cilde canlılık kazandırır. Ayrıca, cildin su tutma kabiliyetini arttırarak daha doygun ve dolgun bir cilt dokusu oluşturur.

Hyaluronic asit tabletlerini, kollajen ile birlikte kullanmamız, daha genç ve sağlıklı bir cilde sahip olmamıza yardımcı olur.

Kollajen

Kollajen, hyaluronik asit gibi vücudumuz tarafından üretilen, ancak 20’li yaşlardan itibaren üretimi azalan bir proteindir. Ciltte, eklemlerde, kas ve kemik dokularda bulunur. Kollajenin 16 tipi vardır ve cilt için Tip 1 ve Tip 3 kollajenler uygundur. En kaliteli ve etkili kollajen balıklardan elde edilir. Kollajen proteini, C vitamini ile sentezlenir ve hücrelere iletimi sağlanır. Bu nedenle, kullandığımız kollajen takviyelerinin içinde C vitamini olmasına özen göstermeliyiz.

Kollajen takviyesi, cilt elastikiyetini ve nemliliğini arttırır. Cildin daha dolgun, canlı ve genç görünmesini destekler. Cilde ışıltı kazandırır. Saçların güçlenmesini, daha hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda saç derisinin de kalitesini arttırır.

Kollajen, yıllık 2 kür kullanılabilir. 3 ay kollajen ve alpha lipoic asit kullanıp 3 ay ara verebiliriz. Alpha lipoic acid gibi antioksidanlar, kollajenin hücrelere taşınmasını kolaylaştırır ve daha hızlı sonuç almamızı sağlar.

Biotin

Konu güzellik olduğunda, sağlıklı ve hacimli saçlardan bahsetmemek olmaz! B7 vitamini olan biotin, saç ve tırnakları güçlendirir. Özellikle saç dökülmesi, uzamaması, sönük ve cansız görünmesi, ayrıca tırnakların sürekli kırılması ve incelmesi gibi durumlarda takviye olarak kullanılabilir.

Biotin tabletleri, doktorumuzun tavsiye ettiği doğrultuda, ortalama 3 ay kadar kullanmamız, saçlarımızın sağlığını ve canlılığını arttıracaktır.

Biotin takviyesi, saç dökülmesini azaltır ve saç köklerini güçlendirir. Saçların daha hızlı uzamasını ve canlanmasını destekler. Saç derisinde oluşan kurulukları ve hassasiyeti azaltır. Tırnakların daha güçlü ve sağlıklı olmasını destekler.

Cildimiz ve saçlarımız genel sağlık durumumuzun resmidir. İç organlarımızda, hormonlarımızda ve kan değerlerimizde başlayan eksilmeleri, yıkımları ve problemleri bize anlatırlar. Bu nedenle, gözlemlediğimiz değişiklikleri önce doktorumuza danışmamız, genel kontrollerimizi yaptırmamız, eksikleri gidermemiz ve ihtiyaçlarımız devam ediyorsa güzelliğimiz için takviyeleri diyetimize eklememiz gerekir. Aksi halde, başta da belirttiğim gibi dönülmesi zor problemler ortaya çıkabilir. Önce sağlık, önce bütünsel iyilik hali, unutmayın!

İlginizi çekebilir: Sürdürülebilir Güzellik Trendleri Hakkında Neler Biliyoruz?Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP