Yılbaşı yaklaşırken kurulan büyük masalar küçülmüş ve dışarıda yenilen restoran kalitesinde yemekler ev mutfaklarına geçiş yapmış olabilir. Fakat bu durum kutlama havasında yemeklerin tadını çıkaramayacağımız anlamına gelmiyor. Kış aylarında severek yediğimiz bazı yiyecekler bizi mutlu etmelerinin yanısıra cildimize de çok iyi geliyor. Aralık ayının ruhuna yakışan yemekleri evinizde yaparken sizin için listelediğimiz cilde iyi gelen kutlama yiyeceklerini de gözden kaçırmayın! 

Hindi

Cilde iyi gelen kutlama yiyecekleri denince akla gelmeyecek hindi eti yüksek oranda protein içermesi ile vücutta kolajen üretimini destekliyor. Saçları, dişleri ve tırnakları güçlendiriyor, cilde sıkılık ve elastikiyetini geri kazandırıyor. Bununla beraber hindi etinin siyah kısmı beyaz kısmına göre çok daha fazla mineral ve vitamin taşıyor. 

Kızılcık 

Kırmızı meyveler içlerinde yüksek miktarda antioksidan ve C vitamini bulunduruyor. Ciltteki serbest radikallerle savaşarak erken yaşlanma belirtilerini önlüyor. Araştırmalar kırmızı meyvelerin arasında kızılcığın en yüksek miktarda antioksidana sahip olduğunu gösteriyor. Yılbaşı havasına çok yakışan kızılcığı cildinizin yanı sıra bağışıklığınızı da güçlendirmek için masanızdan eksik etmeyin. 

Tatlı Patates ve Bal Kabağı

En sağlıklı kök sebzelerinden tatlı patates ve kışın sevilen meyvesi bal kabağı içlerinde yüksek miktarda A vitamini bulunduruyor. A vitamini hem besin olarak tüketildiğinde hem de serum veya kremler aracılığıyla cilde uygulandığında hücre yenilenmesini hızlandırıyor. Akne, ince çizgiler, lekeler gibi cilt problemlerinin iyileşme hızını arttırıyor. Fakat dikkat! Şeker veya süt ürünleri ile birleştirilince kandaki insülin seviyelerini arttıracakları için cildi güzelleştirmek yerine daha çok probleme yol açabilirler. 

Badem

Bol miktarda B, E vitamini ve çinko içeren bademler hem kuruyemiş olarak hem de yağ olarak kutlama sezonunda tüketilebilecek en sağlıklı yağlardan birisi. E vitamini tüketildiği zaman  vücutta inflamasyonu azaltmaya ve cilde nemini geri kazandırmaya yarıyor. 

Ispanak

Süper gıdalar arasında sayılabilecek kadar sağlıklı, çok amaçlı ıspanak kış aylarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında geliyor. Yüksek miktarda A, B, C, E, K vitamini ve antioksidan içeren ıspanak cilt sağlığını desteklerken erken yaşlanma belirtilerinin önüne geçiyor. Aynı zamanda cildi zararlı UV ışınlarından da koruyor. 

Bitter çikolata

Aztek kültüründe kutsal sayılan süper gıda kakao yüksek miktarda magnezyum, çinko, B vitamini, antioksidan ve kafein içeriyor. Cildi uyandıran, canlılık kazandıran kakaoyu yüksek oranlı bitter çikolatalardan almak hem sağlıklı hem de çok leziz.

Nar

Yüksek miktarda C vitamini ve antioksidan içeren nar ciltteki serbest radikallerle savaşırken aynı zamanda yapılan bir araştırmaya göre cildi UVB radyasyonundan da koruyor. İçinde bulunan antosiyanin ciltteki kolajen üretimini destekliyor. 

İlginizi çekebilir: Kaçamakların En Masumu: Patlamış MısırBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP