Her daim ne yediğine dikkat etmek ve sağlıklı beslenmek mümkün olmuyor. Bazen sadece canımız çikolata, tatlı, bol tuzlu kraker veya cips çekiyor. Bu durum çok normal! Kendimizi istediğimiz yiyeceği yemekten alıkoymak yerine, bu tarz ataklar geldiğinde porsiyon kontrolü yaparak veya daha sağlıklı alternatifler tercih etmeye çalışarak dengede tutabiliriz. Kaçamakların en masumu sayılan patlamış mısır doğru pişirme tekniği ve tariflerle hem tuzlu hem de tatlı isteğinizi bastırır. İşte patlamış mısırın bilmediğiniz yönleri!

İlginizi çekebilir: Yerken Pişmanlık Duymayacağınız 5 Sağlıklı Tatlı Tarifi

Patlamış mısırın besin değerleri

Patlamış mısır tam tahıldır. Bu da aslında mısırın, içerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurduğu anlamına geliyor. Araştırmalar, tam tahılların vücuttaki enflamasyonu azalttığını ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğünü gösteriyor. 100 gram patlamış mısırın içerisinde bol miktarda B vitamini, demir, çinko ve magnezyum bulunuyor.

Bunun yanında belki de en önemlisi patlamış mısırın porsiyonuna oranla içerdiği lif miktarı. Tüm besinlerin arasında en yüksek lif oranına sahip yiyeceklerin başında gelen patlamış mısırın içinde tam olarak 15 gram lif bulunuyor. 13 gram protein, 78 gram karbonhidrat içeren patlamış mısırın 100 gramında 387 kalori mevcut.

Aynı zamanda patlamış mısır bol miktarda antioksidan içeriyor. Araştırmalara göre mısırın içinde bulunan polifenol antioksidanı, daha iyi bir dolaşım ve sindirim sistemi konusunda etkili. 

Patlamış mısırın artıları ve eksileri 

Artısı: Kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Yüksek lif oranı, nispeten düşük kalorisi ve porsiyon hacmi, patlamış mısırı sağlıklı atıştırmalıklardan birisi yapıyor. Doğru tekniklerle pişirilmiş patlamış mısırın bir bardağı 30 kalori içeriyor. Patlamış mısırın lif miktarı ve hacmi sayesinde ne kadar doyurucu olabildiğini hesaba katarsak fazla kalori almadan atıştırmak mümkün. 

Eksisi: Doğru hazırlanmadığı zaman yüksek miktarda tuz, yağ ve kimyasal içeriyor.

Paketlenmiş patlamış mısır, evde hazırlananın aksine oldukça sağlıksız. Özellikle mikrodalga fırın için hazırlanan patlamış mısırların, hem paketlemelerinde hem de yapıldıkları yağlarda sağlığa zararı kanıtlanmış olan kimyasallar bulunuyor. Ayrıca kalp problemleri ve diyabetle ilişkilendirilen trans yağı da yüksek oranda içeriyor. Bu da kontrolsüzce artan kalorilere dönüşüyor.

Çoğu sinema salonunda hazırlanan patlamış mısır da çok masum değil. Aroması ön plana çıksın diye bol miktarda tuz ve tereyağı kullanılan bu mısırlar, vücudu susuz bırakırken çok fazla kalori tüketilmesine de neden oluyor.

En sağlıklı patlamış mısır pişirme tekniği nedir? 

Evlerde zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı bitkisel yağlar kullanılarak yapılan patlamış mısır en sağlıklı ve lezzetli atıştırmalık olabilir. 3 yemek kaşığı bitkisel yağ, yarım bardak mısır patlağı, yarım yemek kaşığı tuz oranına uyarak dilediğiniz kadar mısır patlatabilirsiniz. 

Fonksiyonel patlamış mısır!

  • Patlamış mısırınıza fazladan bir tuz tadı eklemek isterseniz parmesan peyniri tadında B12 deposu besin mayasını üzerine serperek besin faydalarını ikiye katlayın!
  • Spirulina, maca, acai gibi süper gıda tozlarını patlamış mısırınıza serperek kaçamak yaparken bile vücudunuzu beslemeye devam edebilirsiniz. 
  • Zerdeçal, acı kırmızı biber, karabiber gibi mucizevi baharatları patlamış mısırınıza ekleyerek metabolizmanızı daha da hızlandırabilir ve bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Comfort Food Nedir? En Sağlıklı 7 Comfort Food TarifiBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP