İklim krizinin yarattığı farkındalık pek çok sektörde olduğu gibi güzellik sektöründe de sürdürülebilirlik konusunu gündeme getirdi. Tüketicilerin beklentilerini değiştiren ve üreticileri daha yeşil olmaya teşvik eden bu durum güzellik sektöründe yepyeni trendler ortaya çıkardı. İşte öne çıkan sürdürülebilir güzellik trendleri!

Çevre dostu ambalaj

Ortaya çıkan sürdürülebilirlik ihtiyacını karşılamak için pek çok marka karbon ayak izini küçültmeye yöneliyor. Sürdürülebilir güzellik için paketlemede geri dönüştürülmüş malzemelerin tercih edilmesiyle başlayan bu akım gün geçtikçe çok daha farklı ve yaratıcı bir boyut kazanıyor.

Farklı markalar geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmakla yetinmiyor ve yeniden doldurulabilir paketlemelere tasarlıyor. Zero-packaging yani ambalajsız ürünler de gündeme geliyor. Ambalaj tüketimini azaltmaya çalışan tüketicilerse yaptıkları alışverişlerde paketleme ihtiyacını azaltmak için büyük boy ürünlere yöneliyor.

Susuz güzellik

Su kaynaklarını korumaya yönelik olan susuz güzellik akımı güzellik ve cilt bakım ürünlerinin içinde su yerine bitkisel kaynaklı yatıştırıcılar ve nemlendirici yağlar kullanılması anlamına geliyor. Pek çok üreticinin benimsediği bu yeni trend ürünlerin içinde kullanılan koruyucu katkı maddelerinin azaltılmasına da yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir: Saçlarda “Susuz Temizlik” Hareketi

Tekrar kullanılabilir ürünler

Yeniden doldurulabilir paketlemelerle karbon ayak izini ve çevreye verilen tahribatı azaltmaya çalışan tüketiciler, cilt temizliklerinde kullandıkları ürünlerde de sürdürülebilir olmaya çalışıyor. Makyaj temizleme mendilleri, pamuklar ve tek kullanımlık olan benzer ürünler yerine makyaj temizleme havluları ve likit temizleyiciler tercih ediliyor.

Skinmalist

Güzellik ve cilt bakım konusunda dünya trendlerine yön veren Kore, “Skinmalist” adını verdiği yeni yaklaşımla çok sayıda farklı ürünler içeren ve zaman alan kişisel bakım rutinlerini rafa kaldırıyor. Sürdürülebilir güzellik konusunda oldukça sağlam bir trend olan skinmalist akımı ürün içeriklerinde, sayısında ve paketlemesinde minimalleşmeyi teşvik ediyor. Sonuç olarak da üreticiler cildin farklı bölgelerine ve ihtiyaçlarına cevap verebilen az sayıda ürün yaratıyor.

Çevre kirliliğine karşı

Oldukça yüksek oranlara ulaşan çevre kirliliği insan sağlığını farklı şekillerde tehdit ediyor. Dermatologlara göre bu kirliliğe direk maruz kalan cildimiz korunmaya ihtiyaç duyuyor. Tıpkı güneşin cilt üzerindeki etkileri gibi kırışıklık, siyah nokta ve leke benzeri cilt problemine neden olan hava kirliliğine karşı da etkili cilt ürünleri kullanmak gerekiyor. Hava kirliliğine karşı etkili olan güneş kremleri tüketiciler tarafından tercih ediliyor.

İlginizi çekebilir: Cilt Sağlığınızı Koruyan En İyi 4 Güneş Kremi

BLOOM SHOP