Fotoğraf: Alexa Chung | W Magazine

Son yıllarda güzellik kelimesi sadece dış güzelliği değil kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek ve bedenimizin içinde mutlu olmak gibi kavramları da temsil ediyor. Fakat konu saçların beyazlamasına gelince, kendimize has ışıltımızı kaybetmek bizi biraz korkutabiliyor. Genetik kodlarımızla yakından ilişkili olduğu bilinen ve stres, sigara, kötü beslenme ve hayat tarzı gibi etkenlerle de bağlantılı olan bu durumu engellemek henüz mümkün olmasa da yavaşlatmak imkansız değil! Nasıl mı? Yapılan araştırmalar aslında mutfaklarımıza çok da yabancı olmayan, saç beyazlamasını geciktirmeye yardımcı gıda seçeneklerinin varlığını ortaya çıkarttı. İşte onlardan 5 tanesi!

Mercimek

Türk mutfağında sıklıkla yer verilen ve son zamanlarda zengin bir bitkisel protein kaynağı olarak gündeme gelen mercimek, olağanüstü bir B9 vitamini deposu. Yapılan araştırmalarda, bu vitaminin vücuttaki eksikliğinin saç beyazlamasının öncelikli nedenlerinden bir tanesi olduğu gösteriliyor. Saça rengini veren aminoasitlerden metionin salgılanmasını sağlayan B9 vitamini, mercimek kadar fazla olmasa da nohutta da bolca bulunuyor.

İlginizi çekebilir: Lektinin Zararları Kimleri Tehdit Ediyor?

Somon

Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlarla ilişkisi bilinen balık yağı, aynı zamanda da saç beyazlamasını geciktirmeye yardımcı oluyor. Hormon düzensizliklerinin saç beyazlamasına neden olduğunu ortaya koyan araştırmalar, somon balığında bulunan selenyum mineralinin hormonların düzenlenmesinde rol aldığını ve saçın doğal rengini koruması konusunda destek olduğunu söylüyor.

Ayrıca D vitamini, Omega 3 ve protein yönünden de oldukça zengin olan somon, saçların doğal rengini koruması için bütünsel bir takviye sağlıyor.

Miso

Bizim için nispeten yeni bir lezzet olsa da Japon mutfağının vazgeçilmezi olan miso, Uzak Doğu’da sağlıklı, parlak ve koyu saçlarla ilişkilendiriliyor. Soya fasulyesinin fermente edilmesiyle elde edilen miso, canlı enzimler yönünden oldukça zengin. Bağırsak sağlığı için sıklıkla önerilen “canlı” besinler, saç beyazlamasını geciktirmeye yardımcı gıda seçenekleri arasında.

Yosun

Japon kadınlarının öne çıkan güzellik sırlarından bir diğeri ise yosun! En zengin vegan kolajen kaynaklarından biri olarak gösterilen yosun, aslında genç bir cilde sahip olmak için kullanılan besin takviyelerinin içinde sıklıkla yer alıyor. İçinde bol miktarda çinko, A vitamini, C vitamini ve beta-karoten bulunduran bu deniz bitkileri sağlıklı, gür, hızlı uzayan ve doğal rengini korumuş saçlar için tercih edilebilecek doğal bir kaynak!

İlginizi çekebilir: Denizlerin Mucizesi Spirulinanın Faydaları

Ciğer

Yapılan araştırmalar saçların doğal rengini koruyabilmesi konusunda en etkili olan gıdanın ciğer olduğunu ortaya koyuyor. Kimilerinin tüketmeyi tercih etmediği bu gıda, yüksek besin değeri sayesinde saçların rengini ve sağlığını korumasını destekliyor. B12 vitamin grubu, bakır ve demir kaynağı olan ciğer, saçların rengini korumasında önemli bir rol oynayan DNA, RNA ve kırmızı kan hücrelerinin üretimi için esas olan bileşenleri sağlıyor.Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP