FOTOĞRAF: SIMON BOTTOMLEY/GETTY IMAGES

Akupunktur, Refleksoloji ve Tui Na masajı uzmanı Edith Heidelberger, holistik kadın sağlığında akupunktur terapisinin yerini ve önemini anlattı. İğnelerin gücünü keşfederek vücudunuzdaki blokajları ortadan kaldırmak istiyor, regl ve menopoz semptomlarınızı hafifletmek için çare arıyorsanız, Edith Heidelberger’in tavsiyelerine kulak verin!

Akupunktur ne işe yarar?

Tüm bedenimize etki eden bir enerji olarak adlandırılan “chi” terimine birçoğumuz aşinayız. Vücudumuzda birbirine bağlı pek çok meridyen bulunur ve bu meridyenler bütün iç organlarımız arasında güçlü bir bağlantı yaratmaktadır.

Çin tıbbına göre; başımıza gelen her türlü fiziksel ve ruhsal rahatsızlık veya problem chi enerjisinin bloke olmasıyla ilişkilidir. Akupunktur sayesinde de bu enerji blokajı ortadan kaldırılarak birbirine bağlı geçitler arasında doğal bir enerji akışı salınımı oluşturulur ve kişinin iyileşmesine ortam hazırlanır.

Bu alternatif terapi, binlerce yıldır bir iyileştirme tekniği olarak kullanılmaktadır. Akupunktur iğnelerinin belirli hastalıklara direkt olarak etki ederek vücuttaki hayat enerjisi olarak adlandırabileceğimiz chi sirkülasyonunu geliştirdiğine inanılır.

Bir Çin atasözü “Bir kadının iyileştirilmesi, bir erkeğe göre 5 kat daha zordur.” der.

Alternatif terapi, günden güne gelişerek kadın sağlığı için önemli bir konuma gelmektedir. Akupunktur sağlıklı bir zihin ve beden için kritik bir teknik olarak adlandırılabilir. Bu yazı ile sizlere akupunktur tekniğini ve onun kadın bedeni üzerindeki etkilerini anlatmaya çalışacağım.

Kadın sağlığında akupunktur

Mensturasyon döngüsü

Kadın bedeni, yaşamı boyunca pek çok hormonal döngüden geçer. Mensturasyon döngüsü ile başlayacak olursak, akupunktur adet periyotlarını düzenleme ve huzursuzluk, kramp, göğüs hassasiyeti, sindirim problemleri gibi rahatsızlıkları gidermede yardımcıdır.

Kısırlık problemi

Adet periyodu semptomlarının yanı sıra kısırlık problemi de pek çok kadın için stres yaratan bir durum olabilir. Tümör, ovülasyon sorunları, luteal faz eksikliği, endometriyozis hastalığı gibi öngörülemeyen problemler nedeniyle kısırlık durumu söz konusu olabilir.

Hamile kalmaya çalışan pek çok kadın için akupunktur; pelvik organlara sağladığı kan akışı, bu organlara sağladığı faydalar, östrojen ve progesteron seviyelerini dengelemesi, rahim duvarını iyileştirmesi ve güçlendirmesi, bu sebeplerle de sağlıklı ve bütünsel bir hamileliği desteklemesiyle oldukça iyi bir seçenektir.

Akupunktur sadece bedeni hamileliğe hazırlamaz aynı zamanda kadın bedeninin sakinleşmesine ve stresten arınmasına da yardımcı olur. Bu sayede hamile kalma süreci kolaylaşır. Stres, sempatik sinir sistemini uyararak kan akışının yumurtalık ve rahim yerine adrenallere dağılmasını sağlar. Bu durum da kısırlık problemine yol açar.

Menopoz

Diğer yandan, menopoz esnasında, akupunktur sıcak basmaları, gece terlemeleri, şeker ihtiyacı gibi problemleri azaltmaya yardımcı olur. Uyku rutinini düzenler, duygusal stres ve ruh hali değişikliği gibi durumlara iyi gelerek kronik acıyı hafifletir. Aynı zamanda akupunktur hafıza problemleri baz alındığında zihni keskinleştirme, odaklanma, anksiyeteyle savaşma ve menapozun bir getirisi olarak belirtilebilen depresyonla mücadele etme konularında da tedavi seçeneğidir.

Çeviren ve derleyen: Yağmur Baki

İlginizi çekebilir!Edith Heidelberger

Akupunktur, Refleksoloji ve Tui Na masajı uzmanı olan Edith Heidelberger; akupunktur eğitimini College of Integrated Chinese Medicine’dan (Reading, İngiltere) almıştır. Burada akupunkturun hem Geleneksel Çin Tıbbı (TCM) hem de Beş Element Yasası olarak bilinen yaklaşımları üzerinde eğitim görmüştür. Lisansüstü eğitimini ise International Institute of Acupuncture Colombo/Sri Lanka’da tamamlamıştır. Refleksoloji eğitimini International...BLOOM SHOP