Akupunktur, eğitimli bir akupunktur uzmanı tarafından vücudun belirli noktalarına ince ve steril iğneler yerleştirildiği bir tedavi yöntemidir. Yüzyıllardır sağlık için kullanılan bu yöntem, günümüzde bilim insanları tarafından mercek altına alınarak, gerçekte ne kadar yararlı olduğu incelenmeye başlandı.

İnsanlar akupunkturu, asıl tedavisini güçlendirmek ya da tedavilerine alternatif aramak için kullanmaktalar. Ancak yine de, birçok insan bu yardımcı tedavi yönteminin tam olarak neden faydalı olduğunu bilmiyor. Peki akupunktur, size hangi durumlarda fayda sağlayabilir?

Stres ve anksiyeteyi azaltır

Amerika’da bulunan Georgetown Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, akupunkturun stres hormonlarını azalttığı, kaç ya da savaş tepkisine sebep olan nöral geçişi bloke ettiği gözlemlendi.  

Sindirim sistemini düzenler

Yapılan bir araştırmada, uygun bir diyet ve beslenme ile birlikte, akupunkturun bağırsak düzensizlikleri olan kişilerde bağırsakların hareketini düzenleyerek tuvalete çıkma sıklığını kontrol altına alabileceği ortaya koyuldu. Böylece kabızlık, şişkinlik ve karın ağrısı gibi şikayetlerin de azalmasına yardımcı olduğu belirtildi.

Hormonları dengeler

Yapılan araştırmalar, akupunkturun menstruel semptomları azaltmaya yardımcı olabildiğini, doğurganlığı arttırdığı ve östrojen, progesteron, FSH ve LH seviyelerini ayarlayarak menopozun etkilerini de en aza indirdiğini ortaya koydu.

Akut ve kronik ağrıları azaltır

Akupunktur, vücudun doğal ağrı kesicileri olan salgı endorfinlerini tetikleyerek ağrı kesici amaçlı tedavi olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Otoimmün hastalıklarla savaşır

Yapılan araştırmalar, akupunkturun otoimmün tepkileri en aza indirerek, lupus, Hashimoto, romatoid artrit, sedef hastalığı ve Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalıkların yönetiminde yardımcı olabildiğini gözlemledi. Bağışıklık bastırıcıları tetikleyerek, enflamasyonu azaltıp hücre yenilenmesini de tetiklediği bilinmektedir.

Akupunktur tedavisi ne kadar sürer?

Çoğu akupunktur tedavisi yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer. Birçok hasta bu deneyimi rahatlatıcı ve sakinleştirici bulmaktadır. Bazı insanlar birkaç tedaviden sonra sonuç almaya başlarken, bazı insanlar ise durumunun kronikliğine bağlı olarak daha uzun sürede sonuç alırlar. Akupunkturu, tedavinize uygun bir ek tedavi olarak doktorunuza danışarak uygulatmanızı öneririz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP